دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

باند قاچاق پرندگان شکاری در استان بوشهر منهدم شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به متلاشی‌شدن باند قاچاق پرندگان شکاری در این استان گفت: با انهدام باند محموله بزرگ قاچاق، ۱۲۱ بهله پرنده شکاری از قاچاقچیان در آبهای خلیج فارس کشف شد.

آخرین اخبار
۲۵ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

فرهاد قلی‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با تأکید بر مقابله با قاچاق پرندگان شکاری از در معرض انقراض بودن سه گونه پرنده شکاری  شاهین، بهری و بالابان خبرداد و اظهار داشت: قاچاق پرنده‌های شکاری همه ساله از اواخر شهریورماه تا اواخر آذرماه مورد توجه متخلفین شکار و صید برای زنده‌گیری و قاچاق آنها به کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه پرندگان شکاری  نقش مهمی در زنجیره اکوسیستم و تعدیل برخی از جانواران و آفات دارند افزود: باتوجه به اینکه پرندگان شکاری در رأس هرم این جانوران قرار داشته و نقش مهمی در زنجیره اکولوژیک و تعدیل برخی از جمعیت‌ها و آفات دارند حضور و بقا نسل آنها از اهمیت وافری برخوردار است.

قلی‌نژاد استان بوشهر را زیست بوم پرندگان در فصل سرما دانست و بیان کرد: استان بوشهر زیست بوم پرندگان شکاری نقاط مختلف کشور است که با سرد شدن به این استان مهاجرت می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران هرگونه زنده گیری، شکار و فروش پرندگان شکاری ممنوع است افزود: پرندگان شکاری از جمله گونه‌های در معرض خطر انقراض بوده که تجارت آنها مشمول کنوانسیون منع تجارت بین‌المللی گونه‌های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض است.

قلی‌نژاد از متلاشی شدن باند حرفه‌ای قاچاق پرندگان شکاری خبر داد و بیان کرد: در این راستا ۱۲۱ بهله پرنده شکاری شامل ۷۱ پرنده در معرض خطر انقراض شامل بالابان، بحری و شاهین  و ۵۰ بهله دلیجه از قاچاقچیان پرنده در شهرستان دیر از یک فروند شناور با همکاری نیروی دریایی سپاه کشف شد.

قلی‌نژاد با بیان اینکه این پرنده‌های قاچاق   با مشارکت و همکاری منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه کشف شد افزود: این محموله پرنده قاچاق از یک شناور درحین خروج از آبهای سرزمینی حوزه استحفاظی خلیج فارس توسط گشت منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه انصارالحسین(ع) متوقف و پس از اطلاع رسانی به یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر و شهرستان دیر با نیابت قضایی از شناور توقیفی بازرسی و کشف شد.

وی از دستگیری قاچاقچیان پرنده خبر داد و تصریح کرد: شناور یادشده و سرنشینان آن برای بازجویی‌ها و اقدام‌های اولیه تحویل نیروهای امنیتی و انتظامی شدند و مراحل قضایی در حال انجام است.

قلی‌نژاد خاطرنشان کرد:کشف پرندگان قاچاق شکاری به عنوان نخستین عملیات موفق‌آمیز همکاری متقابل و تنگاتنگ یگان حفاظت محیط زیست بوشهر و دیر، با دستگاه‌های همکار همچون منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه انصارالحسین(ع) و دستگاه امنیتی و انتظامی استان بوشهر است که از همکاری همه دستگاه‌ها و ارگان‎‌های مربوط در جلوگیری از قاچاق پرندگان شکار تقدیر می‌شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !