یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

جنجال انتخاب شهردار بندر بوشهر به وزارت کشور رسید+ سند

چهار عضو شورای شهر بندر بوشهر نسبت به انتخاب شهردار اعتراض و طی نامه‌ای به وزارت کشور خواستار رسیدگی به موضوع شدند.

آخرین اخبار
۲۲ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۲۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

هفته گذشته در یک فضای جنجالی و تنش بسیار بالا مراسم انتخاب شهردار بندر بوشهر برگزار شد که همچنان اعضای شورای شهر از دست های پشت پرده آن سخن می گویند.

اکبر توسلی عضو شورای شهر بوشهر اولین معترض به نحوه انتخاب شهردار در گفت و گو با سپاس، اظهار کرد: برای اینکه شاهد توسعه در مرکز استان بوشهر باشیم، باید شورای شهر فعلی منحل شود تا شهروندان بیشتر ضرر نکنند.

توسلی افزود: مسئولین ارشد استان باید به تخلفاتی که در شورا رخ می دهد ورود کرده و از حقوق مردم دفاع کنند.

عضو شورای شهر بوشهر بیان کرد: هیأت رییسه شورای شهر بوشهر که توان انتخاب شهردار مناسب را ندارد و هیچ اطلاعی از مواد قانونی برای مدیریت شهری ندارد فقط سنگی مقابل پیشرفت و توسعه مرکز استان است.

برخی اعضای شورای شهر بوشهر در اعتراض به انتخاب شهردار جدید نامه‌ای به فرماندار، نماینده شوراها و مجموعه قوه قضائیه نوشتند.

فرماندار محترم و رئیس هیأت تطبیق موضوع ماده ۹۰ قانون شوراها در امورشهرستان بوشهر
نماینده محترم شورای استان درهیات تطبیق شهرستان بوشهر
قاضی محترم هیات تطبیق شهرستان بوشهر

پیرو صورت‌مجلس مورخ ۱۷/ ۰۶/ ۹۹ ارسالی شورای اسلامی شهر بوشهر به وزیر محترم کشور، برای انتخاب شهردار، علی الظاهر مجموع آرا اعضای ۹ نفره این شورا ۱۲ رای اعلام شده که با توجه به اینکه رای گیری علنی و با ورقه صورت گرفته است مطابق ماده ۴ دستورالعمل نحوه اداره جلسات و رای‌گیری، موضوع ماده ۲۵ آیین نامه داخلی شوراهای اسلامی شهر، مصوب ۲۵/ ۰۲/ ۱۳۹۲ الزامی بوده هر عضو برای هر کاندیدا سه کارت رای با رنگ سفید، کبود و زرد به ترتیب موافق، مخالف و امتناع (ممتنع) داشته باشد. متاسفانه این شیوه رای‌گیری در جلسه آن شورا رعایت نشده لذا کلیه رای‌گیری صورت گرفته و آراء مأخوذه، باطل و انتخاب شهردار نیز بالطبع مغایر با قوانین و دستورالعمل موصوف می باشد.

مستدعی است در اجرای وظایف ماده ۹۰ قانون شوراها برای احقاق حقوق عمومی، رسیدگی و اقدام لازم و عاجل معمول گردد.

در ادامه نامه‌ای خطاب به وزیر کشور نوشتند.

 

 

رئیس شورای شهر بندر بوشهر بعداز واکنش همکارانش نسبت به انتخاب شهردار جدید بیانیه ای صادر کرد.

متن بیانیه به شرح زیل است:

شهروندان گرامی بوشهر، احتراماً در خصوص حواشی موضوع انتخاب شهردار بندر بوشهر مواردی را جهت تنویر موضوع حضورتان اعلام می نمایم. بدواً لازم می بینم در خصوص اتفاقاتی که در این سه سال که از عمر شورا میگذرد نکاتی را به صورت گلایه از چند عضو شورا بیان نمایم. از ابتدای امر چند عضو شورا بخصوص احدی از آن ها با کارشکنی و عدم پذیرش نظر جمعی شورا همواره باعث حاشیه سازی و تضعیف جایگاه شورا گردیده اند و عملاً این اقدامات سبب گردیده تا این شورا بیشتر انرژی خود را صرف این حاشیه ها نماید از عدم حضور در جلسات مهم شورا، موضوع عزل شهرداران تا انتخاب شهردار اخیر، که عمدتاً تمامی این مسائل هیچگاه از سوی مقامات ذی صلاح مخدوش تلقی نگردیده و در انتها تنها زمان و انرژی شورا را صرف اموری نموده که نهایتاً منتج به تائید مصوبات شورا گردیده است در واقع شورا قسمت قابل توجهی از زمان خود را صرف اثبات قانونی بودن مصوبات خود نموده که اگر این حاشیه سازی ها نبود شاید این شورا کارنامه ی قابل قبول تری می‌داشت.

و اما در خصوص حاشیه اخیر و بخصوص نامه چهار عضو شورا به وزیر محترم کشور، این شورا با توجه به عدم تائید حکم شهردار منتخب ، مجددا با دستور جلسه ای مقرر میدارد تا اعضا نسبت به معرفی کاندیدای خود اقدام و نهایتاً نسبت به انتخاب شهردار رای گیری گردد. متاسفانه این چهار عضو بعد از اینکه کاندیدای مورد نظر آن ها منتخب نگردیده اظهاراتی را بیان نموده اند که نه تنها کذب محض میباشد بلکه اصول اخلاقی نیز در آن رعایت نگردیده است که در پاسخ به این اظهارات مواردی را به اطلاع شهروندان میرساند:

۱٫ در نامه مذکور درج گردیده که جلسه انتخاب شهردار از نظر حقوقی واجد ایراد بوده ؟؟؟؟ حال باید از این چهار عضو پرسید اگر انتخاب شهردار از نظر حقوقی ایراد داشته چرا برادر زاده خودتان را معرفی نموده اید؟ چرا خودتان بعنوان کاندیدا ثبت نام کردیده اید؟ چرا از یک روز قبل از رای گیری اقدام به رایزنی جهت اخذ رای برای کاندیدای مورد نظر خودتان که اتفاقاً از استان همجوار بوده، نمودید؟؟؟ و اصولاً چرا در جلسه ای که از نظر شما غیر قانونی بوده شرکت و رای داده اید؟؟؟ آنهم جلسه ای که هفت ساعت به طول انجامیده!!! اگر بر فرضی کاندیدای مورد نظر این اعضا رای اکثریت را اخذ مینمود این حاشیه ها حادث میشد؟؟؟؟ جایگاه تصمیمات جمعی و نظر اکثریت شورا کجاست؟؟؟

۲٫ اصولاً هیچگاه مقرر نبوده که انتخاب شهردار دو مرحله ای باشد کما اینکه روشن و مبرهن است اگر هیچ یک از کاندیدا حائز حد نصاب لازم نمیگردید انتخاب شهردار به مرحله دوم کشیده میشد این در حالیست که بر اساس آراء ماخوذه آقای صالحیان با اخذ اکثریت آراء و حد نصاب قانونی بعنوان شهردار منتخب تعیین و قانوناً در صورت تنفیذ حکم ایشان از سوی مراجع ذی صلاح ایشان شهردار منتخب شهر بوشهر خواهند بود.

۳٫ نکته حائز اهمیت این است هر ۹ عضو شورا در جلسه انتخاب شهردار حاضر و اتفاقاً در رای گیری نیز شرکت نموده اند ( تعرفه های رای گیری هر ۹ عضو موجود که در صورت نیاز در اختیار رسانه ها قرار خواهد گرفت ) حال اینکه ادعا دارند رای گیری قانونی نیست سوالی ست که می بایست خود این عزیزان پاسخگو باشند.

در پایان همه این عزیزان را به احترام به نظر جمعی و قانونمداری دعوت مینمایم که فلسفه وجودی شورا نیز همین رجوع به خرد جمعی و احترام به قانونمندیست. با امید اینکه با شروع بکار شهردار جدید بیش از پیش بتوانیم خدمتگذار شهروندان فهیم بوشهری باشیم.

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !