دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

جشن اتمام مسکن مهر بوشهر و بلاتکلیفی صدها متقاضی+ جدول

در حالی مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر خبر از جشن اتمام کار ساخت و تحویل واحدهای مسکن مهر در آبان‌ماه می‌دهد که هنوز تکلیف متقاضیان مسکن مهر برازجان و خورموج مشخص نشده است؛ هرچند که کار ساخت و تحویل این واحدها به عهده تعاونی‌ها است.

آخرین اخبار
۲۰ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

مسکن مهر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های مسکن کشور طی دو دهه قبل به شمار می‌رود که با هدف خانه‌دار کردن قشرهای کم‌درآمد در دولت نهم کلید خورد و باعث امیدوار شدن بخش بزرگی از جامعه شد.

اما از زمانی که این طرح کلید زده شد، از سویی با تغییر دولت‌ها، عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی دولت یازدهم عزمی برای تکمیل این واحدها نشان نداد و از سوی دیگر، مشکلات زیادی برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه که در این طرح ثبت‌نام‌کرده بودند، به وجود آمد؛ بسیاری از آنها تمامی سرمایه و یا بخش زیادی از پس‌اندازهای خود را برای خرید این واحدها هزینه کردند اما هیچ واحدی تحویل نگرفتند.

اما وضعیت در استان بوشهر برخلاف اغلب استان‌ها امیدوارکننده به نظر می‌رسد و آمار مسؤولان استان نشان از روند پیشرفت قابل‌قبول طرح مسکن مهر در حوزه تکمیل و افتتاح دارد.

تحویل ۹۳درصدی واحدهای مسکن مهر در استان بوشهر

در همین رابطه فرزاد رستمی در گفتگو با خبرنگار فارس در بوشهر اظهار داشت: سهمیه طرح «مسکن مهر» در استان بوشهر با احتساب شهرهای بالا و کمتر از ۲۵ هزار نفر و همچنین شهر جدید عالیشهر ۳۴ هزار و ۷۱۵ واحد است که تاکنون ۳۲ هزار و ۳۲۴ واحد معادل ۹۳ درصد واحدها افتتاح و تحویل شده است.

تکمیل ۱۵۵۶ واحد باقیمانده تا دو ماه آینده

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر با بیان اینکه تعداد یک هزار ۵۵۶ واحد مسکن مهر استان بوشهر نیمه‌تمام مانده است، گفت: تعداد ۱۸ هزار و ۱۷۶ واحد در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر مربوط به راه و شهرسازی است و بقیه واحدها مربوط به بنیاد مسکن است که تاکنون ۸۸ درصد از واحدهای مسکن مهر در استان بوشهر افتتاح و تحویل شده است.

وی با بیان اینکه ۵۶ درصد افتتاح مسکن مهر مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم است، گفت: در شهرهای بیش از ۲۵ هزار نفر استان بوشهر تعداد ۹ هزار و ۷۷ واحد مسکن مهر در این دولت‌ها اتمام، بهره‌برداری و تحویل شده است.

دو مشکل عمده واحدهای تحویل شده در استان بوشهر

رستمی با اشاره به مشکلات برخی از واحدهای مسکن مهر گفت: باتوجه‌به استقرار ساکنین در واحدهای مسکن مهر، اغلب مجموعه‌ها فاقد خدمات روبنایی شامل آموزشی، درمانی و ورزشی هستند. همچنین در تعدادی از بلوک‌های مسکن مهر به دلیل سوءمدیریت و عدم همکاری ساکنین، واحدها در حال فرسایش است.

تعاونی‌ها، متهمان مسکن‌های ناتمام

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر با اشاره به وضعیت مسکن مهر ۳۶ واحدی خورموج اظهار کرد: متأسفانه کار تکمیل و تحویل این واحدها به دلیل اختلاف در تعاونی و شکایت هیئت‌مدیره خورموج انجام نشده است که در حال حاضر پرونده در دست مراجع قضایی است.

وی با اشاره به وضعیت مسکن مهر در برازجان گفت: کار ساخت و تحویل واحدهای مسکن مهر برازجان برعهده تعاونی پرگان بوده و تاکنون از ۳۱۶ واحد مسکن مهر فقط ۸۸ واحد آماده تحویل است و بقیه واحدها به دلیل اختلاف مالکین با تعاونی، شبکه آب و فاضلاب آنها تکمیل نشده است.

شهریور؛ آخرین‌مهلت تکمیل آورده متقاضیان مشکل مهر برازجان

وی افزود: تعاونی معتقد است که باتوجه‌به افزایش تورم موجود، افراد متقاضی باید آورده بیشتری را داشته باشند، در غیر این صورت جایگزین آنها معرفی و به این افراد واحدهایی در بلوک‌های نیمه ساخته داده خواهد شد. در حال نیز برخی از مالکین هزینه را پرداخت کرده‌اند و برخی دیگر هم فقط تا پایان شهریور فرصت دارند.

۱۲ سال در انتظار تحویل یک واحد!

حسین محبی یکی از متقاضیان واحد مسکن مهر در برازجان، ماجرا را چنین شرح می‌دهد: بعد از ۱۲ سال از ثبت‌نام، هنوز واحد خود را تحویل نگرفته‌ام و تعاونی هر مدت یکبار تقاضای پول و آورده بیشتری می‌کند.

وی ادامه داد: دی‌ماه سال گذشته بود که مبلغ ۲۸ میلیون تومان تکمیل وجه کردیم، اما چندی بعد گفتند که باید مبلغ ۷ میلیون دیگر واریز شود تا فروردین ۹۹ واحد تحویل شما شود که به همین خاطر مجبور شدم تقریباً تمام دارایی خود را بفروشم تا این کار صورت بپذیرد اما با گذشت پنج ماه از فروردین، تاکنون مشکل آب و فاضلاب و برق واحد رفع نشده است و بلاتکلیف هستیم.

آبان؛ جشن پایان ساخت مسکن مهر در استان بوشهر

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر تصریح کرد: با پایان یافتن پروژه مسکن مهر ولایت در بوشهر و برخی شهرستان‌ها، جشن پایان ساخت و تحویل واحدهای مسکن مهر را در استان بوشهر جشن خواهیم گرفت.

در حالی مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر خبر از جشن اتمام کار ساخت و تحویل واحدهای مسکن مهر در آبان‌ماه می‌دهد که هنوز تکلیف متقاضیان مسکن مهر برازجان و خورموج مشخص نشده است؛ هرچند که کار ساخت و تحویل این واحدها به عهده اداره تعاون است.

از مجموع سهمیه ساخت ۳۴ هزار و ۷۱۵ واحد مسکن مهر استان بوشهر، تعداد ۱۸ هزار و ۱۷۶ واحد مربوط به اداره کل راه شهرسازی و تعداد ۱۶ هزار و ۵۳۹ واحد که مربوط به مالکین زمین‌دار است، به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

منبع: فارس

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !