یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

یک مسیر اشتباه و یک تسلسل باطل

یادداشت
۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

خروجی دیروز کمیسیون مشترک برجام نشان می‌‌دهد هیچ کدام از طرف‌های مشارکت کننده در برجام نه تنها دوست ندارند کنار آمریکا بایستند بلکه قرار گرفتن مقابل ترامپ در این مقطع را ضروری می‌دانند. این شکاف بی‌سابقه میان امریکا و متحدانش در تاریخ پرونده هسته‌ای ایران نشان می‌دهد برای اروپایی‌ها همسو شدن با آمریکا در این مقطع به مثابه قرار گرفتن در دالانی است که انتهای آن به پایان برجام ختم خواهد شد. مضاف بر اینکه به خروج ایران از ان‌پی‌تی و اخراج بازرسان آژانس از ایران نیز منتهی شده و همزمان جمهوری اسلامی با سرعت فزاینده‌ای فعالیت‌های هسته‌ای خود را بسط خواهد داد.

برآورد طرف‌های اروپائی‌ فعلاً این است که بستری که ترامپ و تیم امنیت ملی‌اش بر روی آن قدم بر می‌دارند جز منفعت برای یک طبقه الیت در آمریکا توجیه دیگری ندارد. تا این لحظه هیچگونه اشتراک منافعی میان آنچه ترامپ و طرف‌های اروپایی از برجام می‌خواهند، دیده نمی‌شود.

در شرایط کنونی دو نگرش متفاوت به برجام وجود دارد، از یک سو گردانندگان کنونی کاخ سفید فعلاً نگاه مقطعی با رویکرد انتخاباتی به مسئله برجام دارند تا جائیکه حاضرند به پایان آن ختم شود و از سوی دیگر تروئیکای اروپایی با نگاه بلند مدت به دنبال راه‌حلی هستند که از ویرانه‌های برجام فرصتی برای ترمیم و همزمان تعمیم آن به سایر حوزه‌های امنیت ملی ایران بسازند، که از قضا ترامپ و تیم امنیتی آن با این ایده مخالفند.

آنچه مشخص است ماه نوامبر تعیین کننده است؛ چراکه نتیجه انتخابات آمریکا می‌تواند مسیرها و نگرش‌ها را تغییر دهد و تقریباً آن زمان روشن می‌گردد غرب می‌خواهد چه راهبردی را در مواجهه با جمهوری اسلامی انتخاب کند. حال اگر این افتراق منافع کنونی میان بازیگران بین‌المللی درگیر و شکننده بودن برجام و بی‌فایده بودن در چسبندگی بیش از حد به آن برای تصمیم گیران کنونی در داخل درس‌آموز و دربرگیرنده انتخاب راهبرد منهای برجام نگردد، مصیبتی بدتر از ترامپ است.

هستند در داخل کسانی که مقاومت را صرفاً با هدف آنچه در سوم نوامبر در آمریکا قرار است رخ دهد برای خود و گاهاً برای جامعه توجیه می‌کنند؛ که اگر این مسئله به آن گره خورده شود و جامعه و وضع موجود را با آن شرطی کنند، قرار گرفتن مجدد در یک مسیر اشتباه و از اساس یک تسلسل باطل و خسارتی غیر قابل جبران است. بی‌شک دستیابی به وضع مطلوب راه‌حل دارد، که یقیناً برجامیزه کردن اقتصاد و نگاه سودمندگرا به طیف‌های سیاسی رقیب در آمریکا بخشی از آن نیست.

احمد بنافی ( کارشناس جبهه انقلابی جنوب )

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !