یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

هیئات مذهبی در ماه محرم از ظرفیت فضای مجازی استفاده کنند

امام جمعه بوشهر معیار عزاداری محرم را بر اساس ضوابط ستاد مقابله با کرونا دانست و گفت: استفاده حداکثری هیئت‌های مذهبی از فضای مجازی برای ترویج فرهنگ حسینی در ماه محرم امری مهم و ضروری است.

آخرین اخبار
۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری ظهر دیروز در نشست با مسئولان نهاد‌های فرهنگی استان بوشهر با قدردانی از تلاش‌های انجام در مقابله با کرونا و با تاکید بر توجه به سلامت مردم در همه عرصه‌ها اظهار داشت:  دین مبین اسلام یک دین سلامت محور است و تمامی تکالیف دینی بر پایه همین موضوع انجام می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر اشاره به شیوع ویروس کرونا و نقش مهم مسلمانان در مقابله با این ویروس افزود: در مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از شیوع آن رسالت و مسئولیت اجتماعی همگانی است.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه سلامتی فرد و جامعه در اولویت برنامه‌ها قرار دارد گفت: دین  اسلام و ائمه اطهار(ع) همواره بر سلامتی و مقابله با انواع بلایا و بیماری‌ها تاکیدات فراوانی کرده‌اند و باید این مهم در دستور کار همه قرار بگیرد.

برنامه‌های عزای حسینی باید بر اساس تصمیم‌گیری ستاد ملی و استانی کرونا برگزار شود

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه در آستانه ماه محرم قرار داریم تاکید کرد: در راستای قطع زنجیره انتقال کرونا، برنامه‌های عزای حسینی باید بر اساس تصمیم‌گیری ستاد ملی و استانی کرونا برگزار شود تا از به خطر افتادن جان مردم جلوگیری شود.

وی، با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک برای مقابله با کرونا تصریح کرد: دستورالعمل‌های بهداشتی راس تمام امورات است و با توجه به خطر افتادن سلامتی مردم به سبب شیوع بیماری کرونا باید مراسم ماه محرم براساس تصمیم‌گیری‌های ستاد مقابله با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر، رعایت  اصول بهداشتی را امر به معروف دانست و عنوان کرد: همان‌طور که برگزاری مراسم ایام ماه محرم شرایط ویژه‌ای دارد، زمان و مکان برگزاری هم دارای اهمیت است.

ضرورت ضدعفونی مکان‌ها و محافل محل برگزاری مراسم محرم

امام جمعه بوشهر ضدعفونی مکان‌ها و محافل محل برگزاری مراسم محرم را یک ضرورت دانست و تاکید کرد: مکان برگزاری مراسم ایام ماه محرم باید کاملا علیه ویروس کرونا ضد عفونی شود و مراسم عزاداری در کوتاه‌ترین زمان بین ۱ تا ۲ ساعت بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار شود.

آیت‌الله صفایی‌بوشهری با تاکید بر استفاده از شبکه‌های اجتماعی در ایام ماه محرم گفت: استفاده حداکثری هیئت‌های مذهبی از فضای مجازی برای ترویج فرهنگ حسینی در ماه محرم امری مهم و ضروری است.

وی با تاکید بر راه‌اندازی کارگروه نظارت بر دستورالعمل‌های بهداشتی در برگزاری مراسم ایام ماه محرم از مدیران صدا و سیمای خواست برای آگاهی مردم برنامه‌های آموزشی تهیه و از شبکه‌های مختلف پخش کنند.

راه‌اندازی سامانه بیرق برای برگزاری مراسم  ایام ماه محرم 

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان بوشهر هم از راه‌اندازی سامانه بیرق برای برگزاری مراسم  ایام ماه محرم  خبر داد و بیان کرد: ثبت نام هیئت‌های مذهبی در سامانه بیرق و تکمیل فرم‌های مربوطه و اخذ مجوز لازم برای برگزاری مراسم  در ایام ماه محرم از شروط مهم برای برگزاری مراسم عزاداری است.

حجت‌الاسلام عبدالرضا سروستانی، استفاده از ماسک برای عزاداران  حسینی را الزامی دانست و تاکید کرد: برپایی هرگونه ایستگاه صلواتی و توزیع نذورات نیز ممنوع است و نذورات صرفا در قالب مواد غذایی خشک و خام به صورت کمک‌های مومنانه به محرومان انجام می‌شود.

مراسم سینه زنی سنتی، تعزیه و زنجیر زنی در تمام نقاط استان ممنوع است

وی با بیان اینکه مراسم سینه زنی سنتی، تعزیه و زنجیر زنی در تمام نقاط استان ممنوع است تصریح کرد: مدت اجرای مراسم سخنرانی و روضه خوانی در ماه محرم حداکثر ۲ ساعت و ترجیحا بعداز اقامه نماز مغرب و عشاء نعیین شده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !