یکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

استان بوشهر در شرایط هشدار کرونایی / عزاداری سنتی بوشهری‌ها‌ با شرایط ویژه برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر با اشاره به اینکه ۹۰ درصد بوشهری‌ها در مراجعه به ادارات و بانک‌ها از ماسک استفاده می‌کنند گفت: اکنون ۴ شهرستان ۱۰ گانه استان بوشهر در مرحله قرمز قرار دارد.

آخرین اخبار
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

سعید کشمیری با تشریح وضعیت و شرایط کرونایی در استان بوشهر اظهار داشت:از زمان شیوع این بیماری تاکنون ۹ هزار و ۵۰۰ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و ۳۷۰ نفر فوت کرده‌اند.

دبیر ستاد مدیریت کرونا استان بوشهر با بیان اینکه ۴ شهرستان ۱۰ گانه استان در مرحله قرمز کرونایی است افزود: در مجموع استان بوشهر در مرحله هشدار کرونایی قرار دارد و در این راستا ۴ شهرستان در مرحله قرمز، ۲ شهرستان در وضعیت زرد و ۴ شهرستان دیگر در موقعیت نارنجی قرار دارد که مفهوم آن این است که بیشتر شهرستان‌ها در شرایط شکننده قرار دارند.

وی با بیان اینکه فرهنگ استفاده از ماسک در استان بوشهر نهادینه شده است تصریح کرد: خیلی تلاش شد فرهنگ استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، عدم شرکت در مراسم ختم، عروسی و میهمانی‌ها نهادینه شود و اکنون در این عرصه وضعیت استان بهتر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه در ادارات بالای ۹۰ درصد مراجعه کنندگان از ماسک استفاده می‌کنند خاطرنشان کرد: در ادارات و بانک‌ها کارکنان ۹۵ درصد و مراجعه کنندگان بالای ۹۰ درصد از ماسک استفاده می‌کنند که با تدابیر اندیشیده شده به ۱۰۰ درصد افزایش می‌یابد.

کشمیری با اشاره به اینکه اکنون ۳۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بوشهر بستری هستند افزود: حدود ۵۰ درصد این بیماران در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر بستری و ۵۰ نفرشان در بخش ای.سی.یو  مستقر هستند و ۲۵ نفر در شرایط حاد و زیر دستگاه تنفس مصنوعی قرار دارند.

وی، با اشاره به ماه محرم و ارادت مردم استان بوشهر به  حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع)  گفت: برای مردم این ماه خیلی با ارزش، مهم، محترم و عزیز است و همه علاقمند شرکت در مراسم عزاداری ماه محرم هستند اما به سبب شرایط کرونایی، عزاداری با شرایط ویژه برگزار می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر بیان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم جغرافیایی استان بوشهر در ایام فصل تابستان، عزاداری سنتی در مساجد، حسینیه‌ها و حتی در فضای آزاد  امکان برگزاری زنجیر زنی و سنج و دمام و حرکت‌های  دسته‌جات وجود ندارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه برنامه‌های که سبب تجمع شود در ماه محرم برگزار نمی‌شود تصریح کرد: بیشتر مراسم عزاداری در استان بوشهر از طریق فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برگزار می‌شود.

کشمیری، سخنرانی کوتاه مدت کمتر از ۲ ساعت با فاصله گذاری اجتماعی از دیگر برنامه‌های ماه محرم دانست و افزود: در این راستا تهویه مکان روضه‌خوانی و سخنرانی باید حتما مطبوع باشد تا به اندازه کافی هوا تغییر کند.

وی، با تاکید بر شرکت نکردن افراد آسیب‌پذیر از جمله سالمندان در مراسم ماه محرم گفت: در روز تاسوعا و عاشورای حسینی مصوب شد که دسته‌روی وجود نداشته باشد و برگزاری روضه‌خوانی و سخنرانی در مصلاها و مساجد بزرگ که امکان تهویه هوا به طور مطبوع وجود داشته باشد تا انتقال بیماری جلوگیری شود.

منبع: تسنیم

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !