چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

بازار بوشهر در محاصره سگ‌های ولگرد/ بی تفاوتی مسؤولان و فعالان زیست محیط

وجود زمین‌های رها شده، زمین‌های گودبرداری شده و رها شده و عدم تنظیف و ضدعفونی اصولی بازار بوشهر باعث شده هر روز به تعداد سگ‌های ولگرد افزوده شود.

آخرین اخبار
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

از صبح علی‌الطلوع تا آخر شب که واحدهای صنفی به فعالیت مشغولند سگ‌های ولگرد معابر اصلی بازار بوشهر را رها نمی‌کنند. آنقدر این حیوانات بلاصاحب در سطح شهر زیاد شده‌اند و احساس امنیت و آرامش می‌کنند که بدون هیچ ترسی در معابر شهر تردد می‌کنند. کسی هم مسؤول نیست که این حیوانات زبان بسته را به محل بهتری منتقل کند.

همین موضوع باعث شده که تعدادی از کودکان وحتی بزرگسالان در بازار احساس ناامنی و ترس کنند. اینک که در حال نگارش این گزارش هستیم بازار بوشهر به زیستگاه اصلی سگ‌های ولگرد یا بلاصاحب یا رها تبدیل شده است. فعالان حقوق حیوانات هم که حقوق حیوانات را گرفته و حقوق انسان‌ها را رها کرده‌اند گویی از این وضعیت راضی‌اند.

وجود زمین‌های رها شده به امان خدا، زمین‌های گودبرداری شده و رها شده و عدم تنظیف و ضدعفونی اصولی بازار باعث شده هر روز به تعداد سگ‌های ولگرد افزوده شود. در همین رابطه تا کنون شورای شهر و شهرداری که باید حافظ حقوق کسبه و شهروندان باشند در بی‌عملی مطلق به سر می‌برند، غافل از این که حقوق بازاریان و شهروندانی که برای خرید به بازار می‌آیند در اثر وجود این جانوران به شدت در حال تضعیف شدن است.

رونق کار و کسب به عوامل زیادی وابسته است که یکی از آنها امنیت روانی و آرامش خاطر فردی است که در بازار تردد می‌کند. نمی‌توان انتظار داشت مردم بین پارس سگ‌های رها شده خرید کنند.

بی تفاوتی محض مسؤولان و فعالان زیست محیط

در تمام ایام سال فرمانداری بوشهر نیز موضع مشخصی در خصوص بهبود سیمای شهر بوشهر اتخاذ نکرده و در مقام مدیر ارشد شهرستان اقدام مشخصی برای انتقال و یا حذف سگ‌های ولگرد از سطح شهر نداشته است.

فعالان زیست محیطی مدافع حقوق حیوانات نیز هیچ الگوی مناسبی برای زیست این جانوران در شهر ارائه نمی‌دهند. نمی‌توان انتظار داشت سگ‌ها را رها کرد تا در شهر به راحتی زاد و ولد کنند و هر یک از آنها بعد از دو سال به بیش از سی قلاده سگ تبدیل شود و از طرفی این جمله را گفت که نباید با آنها مبارزه کرد.

فعالان حقوق جانوران باید بر اساس واقعیت موجود که یکی از آنها ضعف سیستم مدیریت شهر است نسبت به سگ‌های ولگردی که هر روز بیشتر می‌شوند و کار و کسبی که هر روز کم رونق تر می‌شود تصمیم گیری کنند. مدیران شهر بوشهر در قبال درآمدهای مستقیم و غیرمستقیمی که از بازار کسب می‌کنند باید مسؤولیت پذیر باشند. نمی‌توان در بی عملی مطلق بودو انتظار همراهی شهروندان در سایر مسائل مرتبط با شهر را داشت.

وضعیت کنونی ترس و واهمه‌ای را برای برخی شهروندان ایجاد کرده، کسی هم توجهی به این مساله مهم ندارد و باید فکری به حال شهر کرد زیرا کار و کسب مردم در اثر وجود و ازدیاد سگ‌های ولگرد در حال تهدید شدن است.

منبع: فارس

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !