شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

دلایل سه گانه افزایش ارز

رهبر معظم انقلاب در تحلیل افزایش نرخ ارز گذرا به سه دسته دلایل اقتصادی،سیاسی و امنیتی اشاره کردند.

یادداشت
۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

رهبر معظم انقلاب در تحلیل افزایش نرخ ارز گذرا به سه دسته دلایل اقتصادی،سیاسی و امنیتی اشاره کردند. به اختصار به برخی از موارد اشاره میشود:

۱ اقتصادی: تاثیر منفی کرونا بر کسب و کارهای خرد، کاهش مصرف جهانی و ترس کشورها از انتقال کرونا به کشورشان باعث کاهش صادرات از کشور شده است. (عراق و ترکیه در برهه ای مرزهای اقتصادی را کاملا بسته بودند.)

۲ سیاسی: عمده تری راه ورود ارز به کشور ما ، کشور عراق است. این اواخر به دو دلیل این مسیر با مشکلات فراوانی روبرو شده است. اول اینکه بعد از شهادت سردار سلیمانی راه های ورود ارز به کشور تا حدود زیادی با مشکل مواجه شده است. دوم اینکه تحت فشار آمریکایی ها، دولت عراق مجبور شده صرفا از طریق بانک TBI( بانک تجارت) که آمریکایی ترین بانک عراقی است با ایران تبادل تجاری نماید. تحت همین محدودیت های آمریکایی، همه اطلاعات تجاری ما در اختیار وزارت خزانه داری امریکا( اتاق جنگ اقتصادی علیه ما) قرار گرفته و مطالبات ما بلوکه شده و صرفا می توان از طریق همین بانک،غذا و دارو و تجهیزات پزشکی وارد کند. در نتیجه این موضوع به یکی از مهمترین عوامل سیاسی افزایش ارز در کشورمان تبدیل شده است. البته مذاکره با عراقی ها همچنان ادامه دارد.
۳ امنیتی: برخی از فعالین حوزه اقتصادی در داخل برای کسب منفعت بیشتر اقدام به سفته بازی در حوزه ارز نمودند تا داشته های خود را با قیمت بیشتر در بازار بفروشند. مظافا اینکه ارتباط عده ای از فعالین اقتصادی با سرویس های امنیتی بیگانه آشکار شده است. البته نفوذ در بخش ارزی بانک مرکزی و لو رفتن صرافی های واسط را نمی توان نادیده گرفت.

علی محمدی

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !