یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

نوش داروی دولت بعد از مرگ امید مردم به خانه دار شدن/ مردم امسال صاحب “مسکن ملی” می شوند؟

علیرغم سخنان وزیر راه و شهرسازی مبنی بر افتتاح مسکن ملی تا پایان سال، با توجه به پیشرفت کُند این پروژه در کشور، بعید به نظر می رسد افتتاح بخش اعظمی از واحد ها در کشور به پایان سال که هیچ، حتی به پایان دولت یازدهم هم برسد، مگر اینکه افتتاح طرح های دیگر را به نام آن، جا بزنند!

آخرین اخبار
۰۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به نقل از دیارآفتاب؛ با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، ساخت مسکن دولتی نسبت به دولت قبل با شیبی بسیار تند به سمت صفر شدن حرکت کرد تا جایی که حتی تکمیل مسکن مهر های دولت قبل هم به کندی انجام شد و آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی در مصاحبه تودیع خود در سال ۱۳۹۷ گفت افتخار می‌کنم در ۶۲ ماه خدمتم، یک واحد مسکن مهر افتتاح نکردم.”

از افتخار وزیر سابق راه و شهرسازی دو سال نگذشت که روحانی در نطق خود در جلسه ۱۸تیر ماه ۹۹ هیئت دولت، گفت: “نسبت به مسکن به عنوان رئیس‌جمهور اعتراف می‌کنم که یک عقب ماندگی را در دولت یازدهم داشتیم به دلیل اینکه برخی از طرح‌های مسکن ما اجرایی و عملیاتی نشد.”

دولت باید خود را ملزم به فعالیت در حوزه مسکن کند

نوروزی کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه برطرف کردن مشکلات نیاز به همت مسئولین دارد، گفت: دولت باید خود را ملزم به فعالیت در حوزه مسکن کند. حال می خواهد نام آن را مسکن مهر بگذارد یا مسکن ملی یا هر اسم دیگری. کشور نیاز به ساخت مسکن دارد ولی غرور برخی دولتمردان باعث می شود تا اسم پروژه را تغییر دهند. مهم این است که هدف پیگیری شود.

نوروزی کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به افزایش قیمت مسکن گفت: اینکه تقاضا در بخش مسکن به دلایلی بالا رفته باید با پذیرش واقعیت در صدد برطرف کردن آن مشکلات باشیم تا قیمت مسکن متعادل شود.

وی از جمله دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن، کاهش ارزش پول ملی دانست اظهار کرد: این اتفاق باعث می شود تا سرمایه ها از بخش های دیگر که ریسک بیشتری دارد به بخش مسکن که سرمایه ای فنا ناپذیر محسوب می شود سوق داده شود و تقاضا زیاد شده و به تبع آن قیمت ها بالا رود.

نوروزی با اشاره به لزوم تداوم ساخت مسکن از سوی دولت، تصریح کرد: باید عرضه و تقاضا با یکدیگر هماهنگ باشد تا تقاضای مضاعف ایجاد نشده و باعث افزایش نرخ مسکن نشود. ولی متاسفانه دولت با عدم سرمایه گذاری در این بخش طی سال های گذشته باعث شده تا عرضه کم شده و قیمت ها افزایش یابد. لذا گرفتن مالیات از خانه های خالی تاثیر چندانی در کاهش قیمت ها ندارد و صرفا مسکنی مقطعی است که پولی در جیب اداره امور مالیاتی و نهایتا دولت می ریزد.

رئیس اسبق اتحادیه مشاورین املاک اراک با اشاره به افزایش قیمت دلار در کشور، گفت: هر زمان قیمت ارز در کشور افزایش پیدا کرد تاثیر مستقیمی بر روی تمام کالاها از جمله مصالح ساختمانی می گذارد و همین باعث افزایش قیمت تمام شده مسکن می شود.

مسئولین با جانمایی زمین های خالی اطراف شهرها، نیاز طبقات آسیب پذیر جامعه به مسکن را پاسخ دهند

وی اضافه کرد: لذا به نظر می رسد مسئولین با جانمایی زمین های خالی اطراف شهرها، نیاز طبقات آسیب پذیر جامعه به مسکن را پاسخ دهند. به این صورت که با حداقل بروکراسی زمین های دولتی غیر مسکونی را تغییر کاربری داده و شروع به ساخت خانه کنند تا افراد امیدی به خانه دار شدن در شهرها داشته باشند. به عنوان مثال به جای آنکه خانه هایی در شهرک مهاجران و امیرکبیر بسازند که بسیار دور از شهرهای اصلی است، با تغییر کاربری زمین های اطراف اراک مانند کوی مهردشت (گاوخانه)، اراضی اطراف کوی ناصریه(قنات) و … به مسکونی، خانه بسازند تا عرضه زیاد شده و قیمت ها متعادل شود.

نوروزی با اشاره به خانه های خالی سازمان ها و بانک ها در شهرهای بزرگ، گفت: دولت می تواند در حال حاضر که بحران مسکن را در جامعه داریم بانک ها را وادار کند تا املاک مازادشان در مراکز شهر ها را به فروش رسانده و پول آن را در زمین های دولتی رایگان که در اطراف شهر اختصاص داده می شود، سرمایه گذاری کرده و انبوه سازی کنند. این کار هم برای بانک درآمدزایی دارد هم می توانند کارمندهای خود را که مستاجر هستند خانه دار کند. از سوی دیگر به علت اینکه زمین به صورت رایگان در اختیارشان قرار گرفته، نیم دیگر واحد ها را با قیمت تمام شده در اختیار مردم مستاجر و کم بضاعت قرار دهند.

وی با اشاره به وضعیت بحرانی مسکن، گفت: اگر این وضعیت ادامه داشته باشد در آینده ای نه چندان دور شاهد چادرنشینی در اطراف شهر ها خواهیم بود. وقتی به دهک های پایین جامعه فشار بیاید باعث می شود افراد توانی برای اجاره نشینی نداشته باشند و شاهد این گونه معضلات باشیم.

دولت باید خود را ملزم به فعالیت در حوزه مسکن کند

این کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه برطرف کردن مشکلات نیاز به همت مسئولین دارد، تصریح کرد: دولت باید خود را ملزم به فعالیت در حوزه مسکن کند. حال می خواهد نام آن را مسکن مهر بگذارد یا مسکن ملی یا هر اسم دیگری. کشور نیاز به ساخت مسکن دارد ولی غرور برخی دولتمردان باعث می شود تا اسم پروژه را تغییر دهند. مهم این است که هدف پیگیری شود.

نوروزی با بیان اینکه بخش مهمی از قیمت مسکن را قیمت زمین تعیین می کند، گفت: دولت و شهرداری ها قیمت زمین و عوارض ساخت را رایگان یا تا حد امکان کاهش دهند تا قیمت تمام شده پایین بیاید. این باعث می شود تا به افرادی که بودجه کافی برای خانه دار شدن ندارند، کمک شود تا بتوانند به صورت اقساطی خانه دار شوند.

پس از تحویل وزارت راه و شهرسازی به محمد اسلامی، طرح هایی برای ساخت مسکن مطرح شد که نهایتا طرح اقدام ملی مسکن به تصویب رسید و ثبتنام آن آغاز شد.

اولین مرحله ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان مرکزی، ۲۶آذرماه سال ۱۳۹۸، برای صاحب خانه شدن در شهرهای ساوه، تفرش، محلات، خمین، دلیجان، شازند، آشتیان، نراق، غرق آباد، خنداب، فرمهین، نوبران، توره، نیم ور، زاویه، مامونیه، پرندک، کمیجان، شهر جدید مهاجران و شهر جدید امیرکبیر صورت گرفت.

شرایط متقاضیان براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی به شرح ذیل بوده است:

۱-متقاضی و افراد تحت تکفل فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از یکم فروردین ماه سال ۸۴ به بعد) بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن.)

۲–  متقاضی متأهل یا سرپرست خانوار باشد

۳–  زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن

۴–  دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا

در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است.

۵نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و …)

۶توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)

۵۴۰۰واحد از طرح مسکن ملی در استان تامین زمین شده است/ ۱۴هزار نفر هنوز مدارک را بارگذاری نکرده اند/ بعید است تا پایان سال واحدی به دست متقاضیان برسد

احمد مرزبان مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب در خصوص آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن در استان مرکزی گفت: تعداد کل متقاضیان مسکن ملی در استان مرکزی ۲۱هزار و ۸۲۰ نفر است که این تعداد در سه فاز ثبتنام خود را به انجام رساندند. ظرفیت استان نیز ۲۱هزار ۸۹۰ واحد مسکونی است که از این تعداد ۱۳هزار واحد مربوط به دو شهر مهاجران و امیرکبیر است که در فاز نخست ثبت نام ۴ هزار و ۵۰۰ واحد در شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران ثبت نام شده است و مابقی آن یعنی ۸۸۹۰ واحد در شهرستان های دیگر استان است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی اضافه کرد: تا به حال زمین هزار و ۵۵۰ واحد در شهر های زیر ۲۵هزار نفر، تامین شده و زمین آن در اختیار بنیاد مسکن قرار داده شده است. تامین زمین ۵۵۰ واحد نیز صورت گرفته و تحویل کمیته امداد امام خمینی(ره) شده است. همچنین ۸۰۰ واحد در ساوه تامین زمین و تحویل ستاد اجرایی فرمان امام شده است. در مجموع با زمین های دیگری در سایر شهرستان ها، ۵هزار و ۴۰۰ واحد تامین زمین شده و بقیه آن در حال پیگیری است.

وی اضافه کرد: سهمیه ساخت و ساز در شهر اراک در طرح اقدام ملی ۴ هزار و ۷۱۶ واحد است که ۲۲۴ واحد مربوط به بنیاد مسکن و ۴۱۰ واحد تسهیلات صندوق یکم و بافت فرسوده است که تا به امروز پروژه ۳۳۶ واحدی در بافت سکونتگاه های غیررسمی و ۱۱۰ واحدی در قالب شرکت تعاونی و ۲۴۰ واحد پروژه مشارکتی در دست اقدام است که جمعا هزار و ۱۷۱ واحد در اراک تامین شده و سه هزار و ۵۴۵ واحد از تعهد باقی مانده است که پیشنهاد برای مابقی کار اختصاص زمین انتهای هپکو برای سه هزار و ۴۰ واحد و زمینی در شهرک کوثر با ظرفیت ساخت ۵۰۰ واحد است.

وی افزود: در فاز اول، ۱۹۹۱ نفر، فاز دوم ۱۶هزار و ۳۸۹ نفر و در فاز سوم که به صورت پیامکی و در دوران کرونا صورت گرفت ۳هزار و ۱۲۷ نفر نام نویسی کردند. همچنین ۳۱۳ نفر از فرهنگیان از سهمیه مخصوص خودشان به صورت مجزا ثبتنام کردند.

مرزبان با بیان اینکه کار پالایش فاز اول تقریبا به اتمام رسیده است، گفت: از مجموع حدود ۲۲هزار نفر ثبتنامی، تا کنون حدود ۱۴هزار نفر مدارک خود را بارگزاری نکرده اند. به همین منظور مهلت ویرایش اطلاعات و تکمیل ثبتنام تمدید شده است.

وی ادامه داد: افراد پس از بارگذاری مدارک از چندین منظر مورد بررسی قرار می گیرند تا صلاحیت آنان احراز شود و پس از طی مراحل ثبتنام آنان قطعی شده و در مرحله اول ۳۰میلیون تومان به حساب های اعلامی واریز می کنند.

بعید است تا پایان سال واحدی از مسکن ملی تحویل متقاضیان شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در خصوص وضعیت پیشرفت پروژه ها در استان، گفت: تا به امروز پیشرفت فیزیکی خاصی در شهرهای استان نداشته ایم و با توجه به افزایش قیمت ها بعید است تا پایان سال واحدی تحویل متقاضیان بشود. اکنون در مرحله تامین زمین و ویرایش اطلاعات هستیم ولی در مجموع شهرستان ساوه در این طرح پیشرو بوده و تا به حال با تامین زمین ۸۰۰ واحد و تحویل آن به ستاد اجرایی فرمان امام، پس از صدور پروانه کار برای تعیین پیمانکار مناقصه آن برگزار می شود.

گفتنی است طرح اقدام ملی مسکن یکی از مهم ترین طرح های کشور به شمار می رود که طبق وعده ای که وزیر راه و شهرسازی داده بود مقرر شد اولین واحد های افتتاح شده این طرح تا پایان خرداد و تیرماه امسال به بهره برداری برسند.

این در حالی است که مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی «از بعید بودن تحویل واحد ها» به متقاضیان تا پایان سال خبر داد. همچنین اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی ۱۵ تیرماه طی اطلاعیه ای با عنوان مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان طرح اقدام مسکن ملی، امکان ویرایش اطلاعات برای کلیه متقاضیان مرحله اول، دوم و ثبتنام پیامکی که استعلامات آنها مورد بررسی قرار گرفته را تا اطلاع ثانوی تمدید کرد.

به نظر می رسد با این روند کُند پیشرفت و با توجه به شرایط  اقتصادی کشور و همچنین متوقف شدن فعالیت بسیاری از کارگاه های ساختمانی، افتتاح اولین واحد ها در استان به پایان سال که هیچ، حتی به پایان دولت یازدهم هم نرسد، مگر اینکه طرح های دیگر را به نام آن، جا بزنند!

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !