یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

تثبیت تورم حوزه اجاره‌بها با وام ودیعه مسکن/ تا تورم حل نشود، مشکلات مستاجران پابرجاست

مجید گودرزی، کارشناس حوزه مسکن گفت: وام هایی که دولت برای حل مشکلات تولیدی‌ها و مستاجران پرداخت می کند به جیب قشر پردرآمد جامعه رفته و اقساط آن از جیب قشر کم درآمد و ضعیف پرداخت می شود پس این وام ها مشکلات قشر ضعیف و کم درآمد را بیشتر کرده است.

آخرین اخبار
۰۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

کرونا درآمدهای مردم را تا حد زیادی کاهش داد اما با این حال موجران زیادی سعی کردند که ضرر و زیان های خود را از محل مستاجران جبران کنند.

رشد افسار گسیخته قیمت اجاره بها، دولت را بر آن داشت که سیاست های جدیدی برای حمایت زا مستاجران ابلاغ کند که یکی از انها وام ودیعه مسکن برای مستاجران بود که مستقیما به حساب موجران رفته و مستاجر موظف است که سود این وام را به حساب بانک واریز کند.

این وام در نهایت به حساب بانک باز می گردد و مستقیما پولی به حساب مستاجر نخواهد رفت؛ تنها مستاجرانی می توانند از این وام استفاده کنند که قراردادهای آنها دارای کد رهگیری بوده و همچنین قرارداد آنها از ۱۵ تیرماه به بعد است.

در همین راستا مجید گودرزی، کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا اظهار داشت: تاریخ ایران سرشار از تهاجمات گسترده و بی رحمانه بوده است. اما هیچگاه هیچ تهاجمی تا اینقدر بی رحمانه نبوده به طوری که دیگر موجران به مستاجران رحم نکرده و با قراردادهای سنگین آنها را تحت فشار قرار می دهند.

وی با بیان اینکه تهاجم همیشه به همبستگی و انسجام ملی بیشتر منجر شده است تصریح کرد: کشور ما در برابر حمله های بیرونی به وحدت و انسجام نزدیک تر می شود و مردم در شرایط سخت به کمک هم می شتابند اما در موضو مسکن شاهد هستیم فشارها روز به روز از سوی مردم به خود مردم بیشتر می شود.

این کارشناس حوزه مسکن با انتقاد از شکاف طبقاتی صورت گرفته میان موجران و مستاجران همچنین عنوان کرد: در شرایطی که حقوق کارگران حتی کفایت برآورده کردن نیازهای روزمره آنها را نمی دهد، بدون هیچ نظارتی قیمت اجاره بها یکباره بالا رفت و تنها راه حل دولت برای این اقدام پرداخت وام بود که با این روش جیب موجران پر تر از قبل می شود.

گودرزی ضمن بیان این مساله که نرخ اجاره یک واحد مسکونی از خون بهای یک انسان بیشتر شده عنوان کرد: نخبگان اقتصادی کشور که برای هر مشکلی راه حلی ارائه می دادند در موضوع کنترل اجاره بها ساکت مانده اند و این مساله به خودی خود مشکلات را روز به روز بیشتر از قبل می کند.

وی همچنین بیان کرد: اختلاف قیمت مسکن در بالا و پایین شهر تهران به بیشترین میزان خود در طول تاریخ رسیده و بالغ بر ۵۰ میلیون در هر متر مربع شده است که این بزرگترین شکاف در طول تاریخ ایران محسوب می شود.

این کارشناس حوزه مسکن با تاکید بر این نکته که دولت با دادن وام به مستاجران موجب تثبیت تورم افسار گسیخته مسکن و اجاره می شود عنوان کرد: دولت می خواهد با تزریق نقدینگی آن هم به نفع قشر پر درآمد جامعه مشکلات را حل کند که این مساله تنها به بیشتر شدن شکاف طبقاتی دامن زده است.

گودرزی در ادامه افزود: وام هایی که دولت برای حل مشکلات تولیدی‌ها و مستاجران پرداخت می کند به جیب قشر پردرآمد جامعه رفته و اقساط آن از جیب قشر کم درآمد و ضعیف پرداخت می شود پس این وام ها مشکلات قشر ضعیف و کم درآمد را بیشتر کرده است.

وی با تاکید بر لزوم کنترل تورم همچنین عنوان کرد: بی توجهی به تورم افسار گسیخته قطعا سهوی نیست و دولت نسبت به آن کاملا آگاه است اما نمیدانیم چرا دست روی دست گذاشته و کاری برای کنترل قیمت ها و تورم افسار گسیخته انجام نمی دهند.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !