شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

کشتی رافائل تایتانیک دوم در بوشهر/تصاویر

کشتی ایتالیایی رافائل زمانی توسط ایران خریداری و در بندر بوشهر پهلو گرفت و ماندگار شد. این کشتی یکی از جاذبه‌های بوشهر بوده چرا که سرگذشت این کشتی عظیم برای همه ایرانی‌ها جذاب است.

آرشیو اخبار
۰۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

این اقیانوس پیما غول پیکر در سال ۱۹۶۵ به دست ایتالیایی ها با طول ۲۷۶ متر و عرض ۳۱ متر ساخته شد.
رافائل ۱۸۰۰نفر مسافر رادر خود جای می دهد.
از شگفتی های رافائل میتوان ۶ استخر مخصوص کودکان و بزرگسالان، زمین های ورزشی، استخر، هتل، تالارهای مجلل، رستوران و ۷۵۰ کابین به عنوان سوییت با ابعاد کوچک و بزرگ را نام برد.
۱۸ آسانسور در طبقه های مختلف برای جابجایی مسافرین تعبیه شده بود.

درسال ۱۹۷۶ محمدرضا شاه دو کشتی توریستی به نام‌های رافائل و میکل آنژ را از ایتالیا به عنوان تسویه بدهی تسهیلاتی که سال‌ها قبل دولت ایران به ایتالیا پرداخت کرده بود و ایتالیایی‌‌ها توانایی بازپرداخت آن را نداشتند، دریافت کرد.

کشتی رافائل بوشهر

در سال ۱۹۶۵ قیمت تمام شده هر کشتی ۹۰ میلیون دلار برآورد شد ۱۱ سال بعد که ایتالیا می خواست این دو کشتی را بفروشد قیمت حقیقی ۴۵ میلیون دلار بود اما به کمک دلالان ایرانی و ایتالیایی و همچنین ناچاری ایتالیایی ها هر کشتی را به قیمت ۲ میلیون دلار در اختیار ایران قراردادند.

گفته شده روزی که رافائل از ایتالیا به سوی ایران حرکت کرد، مردم ایتالیا آن را با اشک بدرقه می‌کردند؛ چون کشورشان مثل ایران ثروتمند نبود و مجبور بودند کشتی را که خودشان ساخته بودند  به ایران بفروشند.

کشتی رافائل بوشهر

سرانجام رافائل و میکلانژ به ایران رسیدند. میکلانژ را به بندرعباس و رافائل را به بوشهر فرستادند.

حالا دیگر رافائل مال ایران بود و خیلی ها برای دیدینش به بوشهر می‌آمدند تا مدتی را هرچند کوتاه در این کشتی بگذرانند. جشن‌های زیادی در تالارهای رافائل برگزار می‌شد. رافائل در آن زمان همتا نداشت.

البته میکلانژ هم همراه رافائل به ایران آمد، امابه هیچ عنوان با رافائل قابل قیاس نبود.

کشتی رافائل بوشهر

سرنوشت کشتی رافائل

کشتی رافائل در بهار ۱۳۵۶وارد آب خلیج فارس شد هدف استقرار کشتی در سواحل خلیج فارس برای برگزاری جلسات مهم و پذیرایی از مهمانان خارجی و… بود و مردم زیادی برای دیدن این کشتی به سواحل خلیج فارس سفر می کردند.

در زمان جنگ ۸ ساله ایران و عراق با توجه با اینکه احتمال می دادند این کشتی مورد هدف دشمنان قرار گیرد آن را از کنا ساحل حدود۱۰۰۰ متر دور کردند.

کشتی رافائل بوشهر

اما سرانجام توسط موشک های عراقی در ۱۶ آبان ۱۳۶۲مورد شلیک قرار گرفت و تا نیمه زیرآب فرو رفت؛ چندی بعد یک کشتی به نام ایران سلام که کشتی باری بود به پیکر رافائل برخورد کرد و رافائل کاملا غرق شد.

کشتی رافائل بوشهر

در حال حاضر پس از اینکه سال های این کشتی عظیم الجثه در زیر آب قرار گرفته است اقدام به برش زدن بدنه و فروش آن گرفته اند.

کشتی رافائل ایتالیایی در عمق ۷ متری دریا و در فاصله ۲ کیلومتری نیروگاه اتمی بوشهر نیز قرار گرفته است.

کشتی رافائل بوشهر

منبع: توریسم آنلاین

انتهای پیام//


لیست نظرات

[ بهرام برازجان ] [ در تاریخ : ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ ]

حیف
منبع درآمد خوبی بود، از راه گردشگری وجذب توریست