جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

علائم و پیچیدگی‌های «کرونا» از زبان بیمار بوشهری/ از ابتلای خانوادگی تا روش مقابله با بیماری

جوان بوشهری از مسائل و مشکلات خود و خانواده‌اش در دوران کرونا می‌گوید.

آخرین اخبار
۱۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

وضعیت موجود کشور ما، با پاساژ‌های برپا، خیابان‌های شلوغ، بانک‌های پر و مردم در حال خرید، نشان‌دهنده این است که پیک بیماری از تابستان هم گذر می‌کند و اینکه ما امید داشته باشیم خشکی و گرمای هوا باعث کم‌شدن ویروس شود، اتفاق نمی‌افتد و مردم این ویروس را رد‌وبدل می‌کنند.

از طرفی خیلی از مردم دوست دارند که از احوالات یک فرد مبتلا شده به ویروس کووید۱۹ خبردار شوند؛ برای همین خبرنگار فارس گفتگویی را با جوان بوشهری انجام داده که خود به همراه خانواده کرونا را شکست داده است.

خبرنگار: چه موقع متوجه شدید که باید تست کرونا بدید؟ جای خاصی رفته بودی؟

باوجوداینکه خانواده ما به شدت این نکات را رعایت می‌کردیم و در مکان‌های عمومی حتماً از ماسک استفاده می‌کردیم اما براثر یک غفلت و شاید و عدم رعایت دیگران برادرم کرونا گرفته بود و برای اینکه من با برادرم در ارتباط بودم و درحالی‌که هیچ علائمی نداشتم، به درمانگاه نبی اکرم (ص) مراجعه کردم که آن‌ها گفتند فعلاً علائم نداری و ۱۴ روز خودت را در خانه قرنطینه کن. ابتدا به خاطر نداشتن علائم حاضر به آزمایش گیری نشدند اما پس از اصرار بنده و تشریح ماجرا حاضر به تست گیری شدند که جواب مثبت بود.

خبرنگار: از لحظه تست گیری بگویید؟ جمعیت چطور بود؟

در محوطه درمانگاه نبی اکرم (ص) از ساعت ۶ صبح شروع به اسم‌نویسی می‌کنند و بنده هم حدود ساعت ۱۰ نوبتم شد. حدود ۵۰ بیمار در محوطه برای نوبت پشت سر هم و بعضاً به هم چسبیده در کنار هم قرارگرفته بودند و بهداشت رعایت نمی‌شد. در این شرایط اگر فردی درصدی هم احتمال امید به منفی بودن تست کرونا داشت، با قرارگیری بدون فاصله‌گذاری اجتماعی مبتلا می‌شد.

خبرنگار: روزهای ابتدایی چه علائم و مشکلات جسمی در شما به وجود آمد؟

برادرم حس بویایی و چشایی خود را ازدست‌داده بود و بقیه اعضای خانواده نیز درد قفسه سینه داشتند و خودم سرگیجه و بی‌حالی مفرط داشتم. موقعی که از بیماری خود خبر نداشتیم، درد و استرس خاصی نداشتیم اما به‌محض اینکه فهمیدیم که کرونا داریم، استرس کل خانواده بالا رفت و به‌تبع آن تحمل بیماری هم سخت‌تر و گویی که نفسمان برید.

خبرنگار: به نظر شما مهم‌ترین راه غلبه بر بیماری کرونا چه چیزی است؟

مهم‌ترین مورد برای بیماران کرونایی کنترل استرس است. در این مدت اعضای خانواده متأثر از این استرس و برای اینکه احتمال کرونا را کاهش دهند، هزینه‌های زیادی کردیم ولی هیچ‌کدام فایده نداشت. بیماران کرونایی مراقب استرس باشند.

خبرنگار: دوران قرنطینگی چطور بود؟

در دوران قرنطینگی باید هرلحظه و بعد از هر کاری دستان خودت را ضدعفونی کنی و اعضای خانواده باید به‌صورت شبانه‌روزی از ماسک استفاده کنند و دور از هم باشند. تحمل قرنطینگی و استرس مهم‌ترین مشکلاتی بود که با آن دست‌وپنجه نرم می‌کردیم. بعضی‌اوقات مجبور بودیم برای تأمین مایحتاج زندگی به بیرون برویم و همین درصد احتمال بیماری را بیشتر می‌کرد.

خبرنگار: رفتار همسایگان و نزدیکان چطور بود؟

بااینکه دوران قرنطینگی را شروع کرده بودیم اما اعضای خانواده اجازه نداده بودیم که کسی از همسایگان متوجه شوند. نزدیکان هم ابتدا ترس داشتند اما با این موضوع کنار آمدند و مدام برای ما شیوه و اصول گذراندن دوران قرنطینگی را از طریق تماس و فضای مجازی گوشزد می‌کردند.

خبرنگار: خودت اطلاع‌رسانی کردی یا دوست نداشتی کسی بدونه؟

به همه دوستان و نزدیکانی که با من در ارتباط بودند، بیماری‌ام را اعلام کردم و توضیحات را به آن‌ها هم دادم اما نیازی نبود به بقیه اعلام کنم.

خبرنگار: الآن چند وقت هست که کرونا داری؟

۲۰ روزی از اولین تست کرونای من می‌گذرد. هفته گذشته مجدداً به درمانگاه نبی اکرم مراجعه و تست دادم اما تاکنون به دلیل افزایش درخواست‌ها برای تست گیری و کمبود کیت تشخیص جواب آزمایش ما پس از گذشت ۷ روز هنوز اعلام‌نشده است.

خبرنگار: از جمعیتی که مجدداً برای تست کرونا در محوطه درمانگاه حضور داشتند، بگو؟

متأسفانه این بار نبست به دفعه قبل، جمعیت بیشتری از مردم در محوطه درمانگاه نبی اکرم (ص) منتظر بودند و برخی هم‌پشت به پشت‌هم و بدون رعایت اصول بهداشتی در صف بودند تا نوبت آزمایش آن‌ها شود.

خبرنگار: حال کنونی خودت و خانواده ات چگونه هست؟

در حال حاضر همه اعضای خانواده و همسرم بدون علائم هستند و پاسخ تست آن‌ها منفی شده است، هرچند برخی از عوارض کرونا در ریه‌های برخی از اعضای خانواده وجود دارد.

خبرنگار: صحبت پایانی؟

مهم‌ترین راه برای پیشگیری از کرونا رعایت اصول بهداشتی بخصوص ماسک زدن است و بهترین راه برای درمان کرونا خود قرنطینگی و غلبه بر استرس بیماری است.

منبع: خبرگزاری فارس

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !