جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

همت ملی ایرانیان،شکست کرونا

آخرین اخبار
۱۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

“زمان” از تاثیرگذارترین مقوله برای “مدیریت بحران”است. اکنون که شرایط استان بوشهر از هشدار به قرمز رسید به نظر می رسد”مقصریابی”یعنی “اتلاف وقت”وتوقف در وضعیت قرمز. تقصیر اما به صورت مشترک در اکثریت کشور در “عدم تاکتیک پذیری شهروندان به دستورات بهداشتی”و”تصمیمات متغیر و ناپایدار و گاهأ غیرکارشناسی دولت”دانست. دولت در تصمیمی اختیارات تصمیمات در استان های قرمز را به مدیر ارشد استان داده است.

می طلبد که استاندار و فرمانداران با داشتن یک برنامه مشخص و راهبردی از این منطقه عبور کنند. تصمیمات مقطعی چند روزه یاچند هفته بیشتر از آنکه در عبور از بحران فعلی گره گشا باشد با ایجاد حاشیه امنیت و آمارهای کوتاه مدت راه را برای تکرار دهشتناک مبتلایان و فوتی ها در پاییز باز می کند.فراموش نباید کرد آمارهای فاجعه بار فوتی ها و مبتلایان به کرونا محصول نگاه ساده انگارانه وعادی جلوه دادن وضعیت کشور در چندی پیش بود.اما چه باید کرد؟

چگونه می توان از هم اکنون ضمن خروج از بحران، وضعیت شیوع کرونا را در پاییز و زمستان آتی با توجه به علائم مشابه این ویروس با آنفلونزا را مدیریت کرد و سفید ماند؟ راهکارهای زیر برای طی یک دوره هشت ماه ونیم به استاندار، فرمانداران پیشنهاد می گردد.

پیشنهادهایی که برآیند وضعیت کشور، استان بوشهر و ا ستان های مشابه است. اجرای این پیشنهادها با همت ملت و مسئولان به سمت موفقیت خواهد رفت. بدین منظور نام طرح را “همت ملی ایرانیان” نامیده ام. پیشنهادها بدین شرح است:

۱-ایجاد سامانه پیامکی “مجوز اقامت “در فرمانداری ها :براساس این سامانه تمامی کسانی که قصد ورود به شهر دارند باید ۴۸ساعت از تست منفی کرونا گذشته، متعهد به رعایت پروتکل بهداشتی، مشخص شدن محل اقامت و موضوع تردداست.

اگر هدف از اقامت و تردد، خرید از بازار تجاری است حداقل ۲۴ساعت و حداکثر ۴۸ساعت اجازه اقامت داشته باشند. اقامت حداکثر ۷ روز فقط با موضوع دیدار با بستگان درجه اول باشد.

فرمانداری ها می توانند با اعلام عمومی از طریق رسانه ها اعم از صدا و سیما و فضای مجازی نسبت به این موضوع در سراسر کشور اطلاع رسانی کنند. تیمی منتخب از روابط عمومی های ادارات در فرمانداری ها از ساعت ۷ صبح تا ۷عصر با *پاسخگویی، اخذ اطلاعات لازم و شماره فاکس جهت ارسال مدارک متقاضی، از ورود افراد ناقل یا مبتلا به این بیماری براساس مستندات جلوگیری و از طرفی تراکم جمعیت را با توجه جهت مدیریت بهداشت عمومی و کنترل شیوع کرونا  ساماندهی کنند.

۲-تمامی ادارات ملزم به نوبت دهی پیامکی و اینترنتی* باشند. ادارات خدماتی  همچون شهرداری ها،برق ،گاز، آبفا حداکثر ۵۰ نفر  در شهرهای کمتر از ۸۰ هزار نفر و شهرهای بین ۸۰۰۰۰تا ۲۰۰۰۰۰نفر حداکثر بین ۸۰ تا ۱۲۰ نفر ارباب رجوع در هرروز را می توانند پذیرش کنند. آموزش و پرورش و مدارس براساس جمعیت به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک نفر استاندارد پذیرش ارباب رجوع باشد.تمامی ارباب رجوع ها باید در نوبت دهی اطلاعات لازم از جمله انجام یا عدم تست کرونا و نتایج آن، الزام رعایت پروتکل بهداشتی درهنگام ورود به ادارات باشند.

۳-بیمارستان ها و مراکز نگهداری بیماران کرونایی ملزم به ارسال مشخصات افراد بستری شده در بیمارستان، یا قرنطینه خانگی به ستاد کرونا شهرستان جهت کنترل و ممنوعیت تردد این افراد در سطح شهر و ادارات جهت عدم ابتلای دیگر افراد.

۴-الزام تمامی ادارات، شرکت های دولتی و غیردولتی به مرخصی یک ماهه تمامی  نیروهای شاغل از جمله جانبازان و ایثارگران دارای عوارض شیمیایی، کارمندان و کارگران دارای بیماری های حاد تنفسی و ریوی ،دیابت و گوارشی به مدت یک ماه.

۵-زمان بندی بازارهای خرید تره بار و مراکز فروش به شرح ذیل:

الف)بازارهای تجاری، تره بار ماهی فروشی و سوپر مارکت ها ۸ صبح الی ۱۴ بعد از ظهر
ب)داروخانه ها به مدت یک ماه به صورت شبانه روزی
ج)کارگاه های جوشکاری، مکانیکی، نجاری و کابینت سازی و مشابه از ساعت ۱۶ الی ۲۰
د)غذا خوری ها و رستوران ها ساعت ۱۰/۳۰ صبح الی ۱۵، ساعت ۱۸ الی ۲۱

۶-ممنوعیت تردد افراد بالای ۶۵ سال با داشتن بیماری های قلبی، ریوی، گوارشی و دیابت به مدت یک ماه.

۷-مستقل نمودن “مرکز درمانی مبتلایان به کرونا”از بیمارستان ها و درمانگاه ها و متمرکز نمودن کادر درمانی ویژه، تبدیل یکی از مرکز بهداشت محلات به “مرکز درمانی مبتلایان به کرونا”می تواند ضمن کاهش آلودگی بیمارستان ها و جلوگیری از شیوع ویروس در این مرکز و بیماران دیگر و همراهان آنها به صورت ویژه و در فضای مستقل و امکانات  مختص این مرکز درمانی سرعت در انجام عملیات های درمان و خدمات دهی را بهینه نماید. ۸-مدیریت کنترل ورودها و خروجی های هر شهر به شرحی که در ردیف اول بیان شد به “هلال احمر”و “پلیس راه، در شهر به “نیروی انتظامی و *پایگاه های بسیج”واگذار شود.

همان طور که بیان شد زمان اجرای این ‌طرح برای مدت هشت ماه و امتداد یا تعلیق و توقف هر ردیف از برنامه ها با توجه به خروجی اجرای هر طرح می تواند صورت گیرد. طرح مذکور طوری طراحی شده است که در آن نواقص اجرای طرح های مقطعی قبلی توسط دولت و وزرات بهداشت درآن اصلاح شده است.ا مید می رود حال که دولت اختیارات ویژه به *استانداران و فرمانداران جهت مدیریت بحران کرونا درمحدوده وظایف خود نموده است، با نگاهی عمیق و آینده نگر این شهر و استان و کشور را از وضعیت قرمز به ساحل‌ آرامش برسانند.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !