چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

حقوق بشر آمریکایی بازیچه و اهرم فشار بر کشورهای دیگر بوده است

محمود آوینی کارشناس جامعه شناسی گفت: حقوق بشر آمریکایی همیشه یک بازیچه و یک اهرم فشار بر کشورهای دیگر بوده است که با آن بتواند کشورها را تحت‌فشار قرار دهد و امتیازهایی را برای منافع ملی خود و سرمایه‌داران خود اخذ کند.

آرشیو اخبار
۰۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

محمود آوینی کارشناس جامعه شناسی در گفتگو با سپاس گفت: اولین برخورد ما ایرانی‌ها با آمریکایی‌ها در سال ۱۹۰۷ و ۱۹۰۸ میلادی بود، زمانی که شهر مشروطه‌خواه تبریز توسط قشون پایتخت به محاصره در آمد و شخصی به نام هاوارد باسکروید که یک مبلغ مسیحی آمریکایی بود جان‌فشانی می‌کند و گویا بر اساس اسناد وزارت خارجه که کتاب آن نیز منتشرشده است کمک‌هایی را به جبهه مشروطه خواهان تبریز می‌کند و باعث می‌شود محاصره شکسته شود و بعد از آن توسط قشون دولتی با ضرب گلوله کشته می‌شود که آرامگاه این مبلغ مسیحی در شهر تبریز در یک حیات خانه‌ای مورد مراجعه مردم تبریز است.

وی افزود: پس از واقعه فوق آمریکا یک کشور قهرمان در اذهان مردم ایران ثبت می‌شود و حتی حوزه‌های علمیه‌ای در نقاط کشور به نام این مبلغ مسیحی آمریکایی نام‌گذاری می‌شود. سال‌ها می‌گذرد و ایران وارد مناقشه نفت شمال با روسیه و در جنوب با انگلیس می‌شود که با مقابله آمریکا با این دو امتیاز نفت شمال و جنوب، آمریکا برای ایران یک چهره دوست‌داشتنی می‌شود.

آوینی خاطرنشان کرد: بعد از جنگ جهانی دوم قسمتی از آذربایجان ایران به تصرف شوروی(روسیه) در می‌آید، آمریکا اخطاری می‌دهد به روسیه و قوام باعث می‌شود با یک قوت قلبی به مذاکره با روس‌ها بپردازد و باعث شود که روسیه از ایران عقب‌نشینی کند. در این مرحله آمریکا نقش یک بازیگر در حیات سیاسی کشور ما داشت.

وی ادامه داد: بعد از اینکه کودتا سال ۳۲ شکل گرفت و آمریکا به کشور ما پرقدرت‌تر وارد می‌شود و تا قسمت خیلی زیادی حیات کشور ما را در دست می‌گیرد، آمریکا نقش یک مدعی را در حیات سیاسی کشور ما بازی می‌کند. (کودتایی که در سال ۳۲ اتفاق افتاد با کمک ۵ میلیون دلاری آمریکا رقم خورد به نام آژاکس معروف است که در سال ۱۳۷۸ این نام توسط وزارت خارجه آمریکا افشا شد. کودتای سال ۳۲ باعث شد حرکت مردمی مردم ایران و دولت ملی شکست بخورد و ۲۵ سال خودکامگی و استبداد بر کشور ما حکم‌فرما شود. آژاکس جزیره‌ای در آب و گورستان قدرت ایران است بنابراین آمریکا با این کودتا می‌خواهد قدرت ایران را نابود کند و ایران به یکی از اقمار آمریکا تبدیل شود.)

محمود آوینی تصریحی کرد: بعد از کودتای ۳۲ با یک چهره زشت از آمریکا مواجه می‌شویم که آرام‌آرام طنین مرگ بر آمریکا در کشور ما گسترش پیدا می‌کند، ۹ سال می‌گذرد و در سال ۴۱ با قانون کاپیتولاسیون آمریکا با یک چهره منفور در اذهان مردم تبدیل می‌شود.

وی یادآور شد: امام خمینی(ره) از ۳ کلیدواژه در سخنرانی معروف خود استفاده می‌کند که باعث می‌شود ساواک واکنش نشان داده و ایشان را دستگیر کند، ۱٫ مرگ بر آمریکا و علیه آمریکا صحبتی نشود ۲٫ علیه اسرائیل صحبتی نشود ۳٫ علیه شخص اول مملکت صحبتی نشود و از اینجاست که مرگ بر آمریکا وارد ادبیات سیاسی ایران می‌شود. در سال ۵۶ – ۵۷ طنین مرگ بر آمریکا با صدای بلندتری در جامعه ایران شنیده می‌شود مخصوصاً بعد از کشتار خونین ۱۷ شهریور میدان ژاله، بعدازاینکه انقلاب اتفاق می‌افتد و لانه جاسوسی{سفارت آمریکا} تسخیر می‌شود ما با یک آمریکای شیطان سفت مواجه می‌شویم که آمریکا در نزد سیاستمداران و مردم ایران لقب شیطان بزرگ می‌گیرد.

آوینی اضافه کرد: امروز به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) ما با یک آمریکای بزک شده مواجه هستیم. این چهره بزک شده آمریکا در واقع دست چدنی در دستکش مخملین است که این موضوع را در رسانه‌ها مشاهده نمی‌کنیم بلکه فقط یک دستکش مخملی در بعضی رسانه‌های نا همسو با انقلاب مواجه هستیم که آمریکا را برای ما بزک‌کرده‌اند و خواستار مذاکره با آمریکای پیمان‌شکنی هستند که از بعد از ریاست جمهوری ترامپ تقریباً تمامی پیمان‌های بین‌المللی را لغو کردند.

محمود آوینی عنوان کرد: در آمریکا با یک عبارتی مواجه هستیم به‌عنوان برده‌داری که در سال ۱۴۴۱ توسط پرتغالی‌ها بنیان‌گذاری شد و ابتدا پرتغالی‌ها در کشور بنین که در غرب آفریقای جنوبی است، قریب به ۲۰ میلیون برده گسیل می‌کنند به آمریکای شمالی و طبق آماری که آمریکا در سال ۱۸۸۲ یک‌چهارم آمریکایی‌ها مشغول برده‌داری بوده‌اند و این برده‌ها از سخت‌ترین سبک زندگی برخوردار بوده‌اند. از این ۲۰ میلیون نفری که به آمریکا گسیل شدند تخمین زده‌شده که یک ‌سوم از آنها یا به دلیل بیماری به دریا انداخته‌شده‌اند یا بر اثر سختی‌هایی که کشیده بودند کشته شدند.

وی گفت: کشوری که امروزه رقبا و دیگر کشورهای جهان را به نام حقوق بشر تحریم و مورد تعرض قرار می‌دهد، خود از سابقه و پیشینه نژادپرستی برخوردار است. در آمریکا بر اثر زجرکش کردن سیاهان از سال ۱۸۸۲ تا ۱۹۶۸، ۳۴۴۶ سیاه‌پوست یا رنگین‌پوست زجرکش شده‌اند.

آوینی افزود: مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۴ جنبش حقوق مدنی سیاهان آمریکایی را قوت داد و بعد از آن توانست حق رأی برای سیاه‌پوستان آمریکایی توسط کنگره و به‌صورت قانونی اخذ کند.

وی تأکید کرد: آمریکایی که امروز کشورها را به دلیل نقض حقوق بشر مورد تحریم و اتهام قرار می‌دهد، خود باید پاسخگوی اعمال و تاریخش باشد و حداقل از ۲۰ میلیون سیاه‌پوست عذرخواهی کند اما امروزه شاهد هستیم که سالانه قریب به ۱۲۰۰ سیاه‌پوست و رنگین‌پوست توسط پلیس آمریکا در تیراندازی‌های خیابانی کشته می‌شوند و هیچ دادگاهی پیگیر این جنایات و خونریزی‌ها نیست.

آوینی یادآور شد: حقوق بشر آمریکایی همیشه یک بازیچه و یک اهرم فشار بر کشورهای دیگر بوده است که با آن بتواند کشورها را تحت‌فشار قرار دهد و امتیازهایی را برای منافع ملی خود و سرمایه‌داران خود اخذ کند.

وی بیان کرد: در سال ۲۰۲۰ و درحالی‌که آمریکا مدعی حقوق بشر است واقعه کشته شدن جرج فلوید سیاه‌پوست باعث به راه افتادن جنبشی در آمریکا شد که سبب می‌شود رئیس‌جمهور آمریکا مدتی را در زیر زمین کاخ سفید زندگی کند. این جنبش که به جنبش من نمی‌توانم نفس بکشم معروف شده است به دلیل نژادپرستی پلیس مینیاپولیس آمریکا است که منجر به کشته شدن جرج فلوید سیاه‌پوست می‌شود.

محمود آوینی کارشناس جامعه شناسی گفت: با جنبشی پر قدرت در اروپا و آمریکا مواجه هستیم به نام جنبش سرنگونی نمادهای برده‌داری، همان‌گونه که از طریق رسانه‌ها مشاهده می‌کنیم مجسمه‌های چرچیل، لینکلن، روزولت و دیگر مقام‌های آمریکایی یا این مجسمه‌ها را برداشته‌اند یا دور آنها را کاور گرفته‌اند یا مردم معترض آنها را پایین کشیده‌اند و به دریا و رودخانه انداخته‌اند و این نشان‌دهنده این است که رنگین‌پوست‌ها و نژادهای گوناگون تمدن غرب دیگر آن مردمانی نیستند که مورد آزار و اذیت قرار گیرند و صدایشان به گوش مردم جهان نرسد بلکه امروزه با مردمی آگاه و فهیم مواجه هستیم که در مقابل خشونت و نژادپرستی نیروهای رسمی ایالات‌متحده آمریکا و اروپای غربی مقاومت می‌کنند و خواستار حقوق افزون‌تری هستند.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !