شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

خارگ؛ دُر یتیم خلیج فارس؛

محرومیت در قلب صادرات نفت کشور/ جایی برای هنرنمایی هنرمندان نیست

بیش از ۹۰ درصد از صادرات نفت کشور از طریق خارگ انجام می‌شود ولی این جزیره در کنار این ظرفیت‌ها با مشکلات زیادی روبرو است که از جمله آنها نداشتن فضای مناسب برای فعالیت هنرمندان است.

آخرین اخبار
۰۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

جزیره خارگ نقشی بسیار مهم و اساسی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند و در کشور ما که اقتصادش وابسته به فروش نفت است، مسئولیت صادرات بیش از ۹۰ درصد نفت خام کشور را بر عهده دارد.

مسئولیت اجتماعی یکی از وظایف صنایع است و بر این اساس صنایع وظیفه دارند در قبال حضور در هر منطقه‌ای، خدماتی را نیز به اهالی آن منطقه بدهند ولی در جزیره خارگ این موضوع به خوبی مد نظر نبوده است.

جزیره خارگ دارای ظرفیت‌های هنری بسیار بالایی است و هنرمندان این جزیره در سطح استانی و ملی به خوبی درخشیده‌اند و نیاز است که فضای مناسب برای فعالیت آنها فراهم شود.

امروزه یکی از دغدغه‌های اصلی هنرمندان این جزیره نداشتن فضای مناسب برای انجام فعالیت‌های هنری است که در حال حاضر از آن بی‌بهره هستند و امیدوارند مسئولان تلاشی جدی برای رفع این مشکل داشته باشند.

سالن برای تمرین می‌خواهیم

الهام چنانی از هنرمندان جزیره خارگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: هنرمندان خارگ نیازمند سالن‌های نمایش جهت اجرای تمرینات خود هستند.

وی افزود: اجرای عمومی حق کارگردانان است که تاکنون به خوبی به آن پرداخته نشده است که امیدواریم با یک برنامه ریزی مدون بتوانیم شاهد اجرای عموم کارهای هنری در جزیره باشیم.

سالن نمایش در شهر تکمیل شود

عبد بناری گفت: شرایط تمرینی برای هنرمندان در جزیره خارگ وجود ندارد و این شایسته هنرمندان غنی این جزیره نیست.

وی افزود: تمامی هنرمندان خارگ خواهان اتمام و تکمیل پروژه سالن نمایش محدوده شهری هستند.

ناامیدی در چهره هنرمندان خارگ

عباس منظری نیز بیان کرد: نبود کلاس‌های آموزشی در حوزه تئاتر باعث پایین آمدن سطح کیفیت کار هنری در جزیره شده است.

عباس حیدری در ادامه اظهار داشت: ناامیدی در چهره هنرمندان خارگ در این روزها موج می‌زند و منشأ تمامی مشکلات نبود بودجه در زمینه هنر خارگ است.

هنر خارگ نیاز به حمایت دارد

مرتضی علی پور یکی دیگر از هنرمندان جزیره خارگ نیز به خبرنگار مهر گفت: هنرمندان خارگی از کیفیت بالای اجرایی برخوردار هستند و هنر خارگ نیاز به حمایت دارد.

وی افزود: از ظرفیت هنرمندان خارگ تاکنون به خوبی استفاده نشده و شاهد عدم استفاده از ظرفیت این جوانان در سطح هنر خارگ هستیم.

تئاتر خارگ برای زنده ماندن به سالن نمایش نیاز دارد

جماعتی یکی دیگر از هنرمندان خارگ بیان کرد: مهمترین مشکل هنرمندان خارگ سالن نمایش است، تئاتر خارگ برای زنده ماندن به سالن نمایش نیاز دارد.

وی افزود: نبود درآمدزایی برای هنرمندان با مشکلات عدیده‌ای مواجه ساخته است.

سیستم خنک‌کننده اکثر سالن‌ها مشکل دارد

سید محمد اسدی زاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جزیره خارگ اظهار داشت: جزیره خارگ دارای هنرمندان با کیفیت در سطح استاندارد کشور و بین المللی است.

وی افزود: زیر ساخت‌های هنری جزیره باید احیا شود، سیستم خنک کننده اکثر سالن‌های جزیره دارای مشکل است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جزیره خارگ تصریح کرد: خارگ دارای فرهنگ غنی در آئین‌های مختلف و دارای پیشینه تاریخی طولانی است.

مشکلات زیرساختی هنر خارگ باید سریعاً رفع شود

بخشدار ویژه خارگ نیز به خبرنگار مهر گفت: سرای هنر خارگ و خارگی آوازه‌ای طولانی در پی دارد که گواه این موضوع حضور بیش از یک قرن تعزیه در این جزیره تاریخی است.

ناصر ابراهیمی اظهار داشت: آوازه هنر جزیره در ایران مثال زدنی است، بزرگانی همچون علیرضا کرمی، اصغر صالحی، مسعود حکمی و مرحوم قشقایی در هنر جزیره نقش آفرینی کردند. نسل دوم هنر جزیره باید با اتحاد، همدلی و هم افزایی این نقش‌آفرینی را بیشتر کند.

وی افزود: هنرمندان خارگ با صبوری و قدرت در حوزه‌های مختلف هنر از جمله تئاتر، موسیقی و … مقام‌های برتر را کسب کرده‌اند.

وی بیان کرد: از هنرمایی، هنرمندان خارگی در زمینه کارگردانی، بازیگری، نویسندگی و موسیقی در صحنه‌های کشور و حتی بین المللی اطلاع کامل دارم و باید منابع مالی از استان جهت حمایت از هنر جزیره دنبال شود.

استفاده از ظرفیت هنرمندان خارگ

بخشدار ویژه خارگ تصریح کرد: در حوزه زیر ساختی هنر مشکلاتی وجود دارد، هر چه سریع‌تر اقدامات لازم در حوزه تکمیل پلاتو جزیره خارگ صورت پذیرد، مطمئناً نگاه مسئولان ارشد استان به هنر بسیار مثبت است که تخصیص مناسبی در این زمینه صورت انجام بگیرد.

ابراهیمی با اشاره به ضرورت ساماندهی و ایجاد بانک اطلاعات هنرمندان خارگ خاطرنشان کرد: باید تلاش شود که دستگاه‌ها در مراسم و برنامه‌های خود از ظرفیت هنرمندان جزیره استفاده کنند.

نماینده عالی دولت در بخش ویژه خارگ گفت: جشنواره‌های تئاتر کودک، نوجوان، دفاع مقدس و به‌ویژه جشنواره تئاتر دینی که دارای سابقه طولانی است در جزیره است باید احیا شود.

هنرمندان جزیره خارگ به شدت نیازمند حمایت از سوی مسئولان هستند و انتظار می‌رود با نگاهی مهربانانه شاهد رفع مشکلات زیرساختی هنر در جزیره خارگ باشیم.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !