چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

کریدور تهران، عراق و سوریه

یادداشت
۰۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

یکی از کریدورهای ارتباطی راهبردی ایران، مسیر تهران- بغداد-مدیترانه و نیز شلمچه-بصره-مدیترانه است که سه کشور «منطقه اسلامی» را به هم پیوند می دهد. در اهمیت و ضرورت این دو کریدور شکی وجود ندارد اما مشکل این است که اهمیت آن برای دولتمردان ما هیچ گاه درک نشده است یا مانند خیلی از پروژه های راهبردی گرفتار محافظه کاری دولتی است.

اگرچه در مورد این کریدورها توافق نامه های لازم بین این کشورها منعقد شده، اما تابحال با آنها مانند یک پروژه عادی برخورد شده است. ریل تهران به عراق از همدان عبور نکرده و ریل ۱۸ کیلومتری تا شلمچه- بصره هنوز عملیاتی نشده است.

این بر نمایندگان منتخب است که دولت را به سرعت بخشیدن به این دو پروژه موظف کنند. فشار بر دولت، فعال سازی دوستی پارلمانی سه کشور درگیر این کریدورها، تزریق بودجه و تشدید نظارت بر آن ها، اتصال ایران به مدیترانه را از دو سوی آن تسریع خواهد کرد. اهمیت و اثرگذاری این کریدورها، که من آن را «کریدور تمدنی» می نامم، کمتر از هیچ کدام از پروژه های راهبردی دیگر کشور نیست مشروط بر اینکه درک شده تا مانند خیلی از پروژه های دیگر، گرفتار راهبرد جهانی آمریکا در قفل کردن کدهای ژئوپلتیک ایران نشود. این دو کرویدور به تولید قدرت اقتصادی و سیاسی ایران کمک خیلی موثری است، غفلت نکنیم.

هاشم داداش پور، دانشیار دانشگاه


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !