چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

کار به دفاع از دلالی اینترنت و عقب ماندگی رسید

اصلاح طلبان برای نجات آذری جهرمی دست به کار شدند/ تقلا برای ادامه برجام نانوشته مجازی +تصاویر

برخی رسانه های اصلاح طلب این بار برای دفاع از جهرمی و برجام نانوشته فضای مجازی دست به قلم شده اند.

ویژه‌ها
۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۰
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس به نقل از جهان نیوز: چند روزی است که انتشار خبر بیانیه ۴۰۰ نفر از طلاب و مدرسان حوزه های علمیه سراسر کشور و حمایت نخبگان فرهنگی و سیاسی از آن، با موضوع «محاکمه عاملان ولنگاری فضای مجازی»به یکی از بحث های داغ فضای رسانه ای کشور تبدیل شده است. در این میان برخی رسانه های اصلاح طلب این بار برای دفاع از جهرمی و برجام نانوشته فضای مجازی دست به قلم شده اند. اما در اینجا به مواردی از موضع گیری های روزنامه های این جریان درباره این موضوع اشاره می کنیم:

۱٫ اخیراً روزنامه «آفتاب یزد» با اختصاص صفحه اول این روزنامه به عکس وزیر ارتباطات و موضوع محاکمه او، به یک باره سردرگم شد و در یک اظهار نظر عجیب و خلاف واقع ادعا کرد: «اردیبهشت ۹۷ در روزهایی که موج حمله به شبکه‌های اجتماعی خارجی بالا گرفته بود، رسول سرائیان معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مدل حمایتی این وزارتخانه از پیام‌رسان‌های بومی عنوان کرد: «طبق آخرین بررسی‌ها، سه پیام‌رسان بومی موفق به دریافت وام۵۰۰ میلیاردی از این وزارتخانه شدند».


اولاً بر اساس اسناد و همچنین گزارشاتی که به راحتی قابل دسترس است، وام اعطایی به پیام رسان های داخلی، فقط  پنج میلیارد تومان -یعنی ۱۰۰ برابر کمتر از ادعای این روزنامه- بود و سایر رسانه ها نیز از قول سرائیان، معاون وزیر ارتباطات همان پنج میلیارد تومان را ذکر کرده اند.

ثانیاً برخی از پیام رسان های ایرانی، حتی همان پنج میلیارد تومان وام  شاید خنده دار -برای یک پیام رسان در سطح ملی- را هم دریافت نکرده اند. سود آن از یک طرف و نقشه طراحی شده از سوی دیگر باعث شد که این پیامرسان ها از همان ابتدا زیر بار آن نروند.

ثالثاً، با توجه به قیمت های آن زمان، اگر ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷، برای پیام رسان های ایرانی هزینه می شد، به احتمال خیلی زیاد امروز تلگرام و واتس آپ در حال گدایی از مردم ایران بودند تا به آنها بپیوندند! و چه بسا امروز پیام رسان های ایرانی در سطح بین المللی نیز کاربر جذب می کردند و به توسعه اقتصاد فضای مجازی نیز کمک می کردند.

۲٫ همچنین این روزنامه مدعی شده که دلیل درخواست محاکمه وزیر ارتباطات از سوی ۴۰۰ نفر از طلاب و مدرسان حوزه علمیه، «فراهم آوری اینترنت و شبکه‌های اجتماعی برای استفاده مردم» توسط آذری جهرمی بوده و از این طریق خواسته تا به نفع وزیر، مظلوم نمایی کند! حال اینکه بر اساس مطالبه جریان انقلابی و با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، کیفیت و سرعت اینترنت و خدمات مبتنی بر آن قطعاً بیشتر خواهد شد.  اما از طرفی جریان انقلابی، ضمن آگاهی از تمام فرصت های موجود در فضای مجازی،  نگاه کاریکاتورگونه به این مسأله نداشته و سرعت اینترنت و فراگیر شدن شبکه اجتماعی را به هر قیمتی  و به هر شیوه ای برنمی تابد، بلکه معتقد است که اگر زیرساخت های فنی و پروتکل های امنیتی و از همه مهمتر پیوست های فرهنگی برای آن تعریف نشود، مضرات آن به مراتب بیشتر از فایده های آن خواهد بود. این درحالی است که هم اکنون عده ای فضای مجازی را مانند غلطکی در یک سراشیبی رها کرده و بیشتر به عواید سیاسی و اقتصادی آن – که می توان گفت زودگذر و مقطعی است – چشم بسته اند. حتی در دنیای امروز، هنوز در بسیاری از کشورهای پیشرفته درباره فناوری ۵G بحث و تبادل نظر صورت می گیرد و تا زمانی که اطمینان حاصل نشود، به راحتی تن به آن نمی دهند. زیرا اساساً حوزه ICT تک بعدی نیست بلکه چند بعدی و یا چند وجهی است.

آنچه که هم اکنون از سوی غربگرایان به نام «فراگیری اینترنت و شبکه های اجتماعی» به خورد مردم داده می شود، اساساً در بسیاری از موارد در کشورمان وجود خارجی ندارد، بلکه هم اکنون دولت تبدیل به یک دلال بزرگ اینترنت و پهنای باند خارجی و وارداتچی سرویس های مخرب خارجی شده است و در واقع خود در زمین عاریه ای دیگران مشغول بازی است. در حقیقت، ما نه تنها در بسیاری از حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفت نکرده ایم، بلکه به دلیل رویه غلط در سال های گذشته، بسیار هم عقب مانده ایم.

۳٫ معمولاً در این گونه مواقع، غربگرایان از تاکتیک «می خواهند در پیاده روها دیوار بکشند» و یا ترساندن از «لولو»، سعی بر این دارند که با تمرکز زدایی از مسائل اصلی، مسائل حاشیه ای را برجسته کنند و در این مورد نیز دادخواست ها را در حد «مطالبه فیلترینگ» تنزل دهند. از همین رو روزنامه «اعتماد» نیز با تیتر «به سوی فیلترینگ؟!» به استقبال این موضوع رفته است. اما ظاهراً این عده توجه نمی کنند که مقصر اصلی فیلترینگ در کشور، همان اصلاح طلبان و غربگرایان هستند.


در همین باره روزنامه آرمان هم با تیتر «نوبت حمایت اصولگرایان از فیلترینگ اینستاگرام رسید» موضوع را به انحراف “فیلترینگ اینستاگرام” کشانده و نوشته است: «اصولگرایان تندرو و گروهی که در کشور به دلواپسان مشهور شده‌اند، در برابر هر پدیده اجتماعی که براساس میل و نظر آنان نباشد، آسان‌ترین راه را برمی‌گزینند و تلاش می‌کنند با ماهیت وجودی آن پدیده مبارزه کنند؛ هرچند که تجربه ثابت کرده باشد پدیده‌های اجتماعی با فیلترینگ از بین نمی‌روند. این بار نیز ماجراهای پیش آمده در شبکه اجتماعی اینستاگرام بهانه‌ای شده تا این دلواپسان بار دیگر با نوشتن نامه، درخواست فیلتر شدن این شبکه اجتماعی را داشته باشند. این در حالی است که تجربه فیلترینگ تلگرام نشان داد، تا زمانی که مردم نخواهند نمی‌توان آنها را مجبور به استفاده از شبکه‌های دیگر کرد».

وقتی نیروهای جوان کشور موشک های نقطه زن می سازند و ماهواره به فضا پرتاب می کنند اما آنها توانایی مدیریت و ساخت حتی یک پیام رسان را هم ندارند، چه انتظاری داریم که به دلیل کم کاری آنها فیلترینگ صورت نگیرد؟ برای نمونه، اینستاگرام، حتی به تصویر شهید حاج قاسم سلیمانی هم رحم نمی کند و آن را به عنوان یک تهدید برای خود و اربابانش تلقی کرده و فیلتر می کند. یا آنکه ساده لوحانه نیست که ما اجازه دهیم پورنوگرافی به اتاق خواب های جوانان، نوجوانان و خردسالان ما برود؟ خنده دار نیست که ارائه دهنده مستهجن ترین تصاویر و مبتذل ترین فیلم ها به مردم باشیم و بعد در مورد خانواده، اخلاق داستان سرایی کنیم؟ و یا اینکه گنده لات ها از یک سو و نادان‌ها از سوی دیگر به عنوان الگو به خورد نسل جوان داده شوند؟ آن هم نه در پستوها بلکه از طریق فضای مجازی شیشه ای و در منظر ده ها میلیون انسان!

از همه مهمتر مضحکانه نیست که شبکه های اجتماعی خارجی از سفره ملت ایران بخورند و یک آروغ هم بزنند و به هیچ کس و نهادی هم در کشور پاسخگو نباشند؟!

حال باید بپرسیم که آیا امروز روز پاسخگویی مسئولینی نیست که در سال های گذشته دست روی دست گذاشته اند و از آن بدتر برای جبران عقب ماندگی های خود و کسب آبرو در نزد مردم، متوسل به دشمنان درجه اول کشور شده اند و برای مردم نمایش اجرا کرده اند؟!

منبع خبر : جهان نیوز


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !