جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

کوچ عشایران ییلاقی استان بوشهر تا ۳۰ فروردین ماه به تاخیر افتاد/عکس

مدیر امور عشایر استان بوشهر گفت: هر سال کوچ عشایر از نیمه اول فروردین ماه آغاز و تا اوایل اردیبهشت به پایان می‌رسید اما امسال با توجه به شرایط پیش آمده کوچ با تاخیر ۲ هفته‌ای انجام خواهدشد.

آخرین اخبار
۱۳ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس ؛ عبدالمحمد امینی زاده مدیر امور عشایر استان بوشهر اظهارداشت: هر سال کوچ عشایر از نیمه اول فروردین ماه آغاز و تا اوایل اردیبهشت به پایان می‌رسید اما امسال با توجه به شرایط پیش آمده کوچ با تاخیر ۲ هفته‌ای انجام خواهدشد.

وی اضافه کرد: همچنین برای تاب‌آوری بیشتر عشایر این اداره کل نسبت به آبرسانی سیار، توزیع علوفه دامی، ارزاق، مایحتاح عمومی و مورد نیاز آنان تا آخرین روز کوچ خدمات رسانی خواهد کرد.

مدیر امور عشایر استان بوشهر اضافه کرد: تاکنون موردی از اعلام شیوع ویروس کرونا در جامعه عشایری استان بوشهر ثبت نشده‌است.

وی تاکید کرد: هیچگونه خدمات رسانی به عشایری که زودتر از زمان تعیین شده اقدام به کوچ کنند ارائه نمی‌شود و حتی استان‌های میزبان آنها نیز اجازه ورود این قشر را نمی‌دهند.

امینی زاده گفت: انتظار می‌رود مراقبت‌های لازم از جامعه عشایری استان همانند جامعه‌های شهری و روستایی انجام و عشایر نیز با انجام پیشگیری‌های لازم کمک کنند همانطورکه تاکنون ویروس کرونا در این جامعه شیوع پیدا نکرده این روند ادامه یابد.

مدیر امور عشایر استان بوشهر اضافه کرد: همچنین برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا  در مناطق عشایری استان هماهنگی با شبکه بهداشت و درمان شهرستان‌های عشایر نشین و اعزام اکیپ‌های مشترک آموزشی به مناطق مختلف عشایری شهرستان برای آموزش رعایت بهداشت و روش‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا انجام شده‌است.

امینی زاده گفت: تاکید حضوری و پیامکی به خانوارهای عشایری در مورد حضور نیافتن در شهرها و نقاط تجمعی، فعال تر کردن آبرسانی سیار برای عشایر برای دسترسی بهتر به آب سالم و رعایت بهداشت فردی و پیگیری مشکلات و نیازمندی‌های  عشایر بصورت تلفنی و غیر حضوری  نیز انجام شد.

 

این مسئول یادآور شد: همچنین هماهنگی با بخشداران و فرمانداران شهرستان‌های عشایر نشین و مقام‌های  قضایی استان انجام شده تا از  طریق نیروهای انتظامی مردم شهرها و روستاها در مناطق طبیعی که عشایر حضور دارند بویژه در روزهای تعطیل و روز طبیعت جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: عشایر استان بوشهر در قالب یک ایل و پنج طایفه دارای ۴۵۰ هزار راس واحد دامی در استان هستند که هر سال از اول مهرماه به مدت هفت ماه در این استان و مابقی ماه‌های سال را در استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و فارس می‌گذرانند.

امینی زاده بیان کرد: شغل اصلی عشایر استان بوشهر دامداری، کشاورزی و صنایع دستی است و سالانه ۱۹هزار ۵۰۰ تن  گوشت قرمز، شیر و سایر فروآرده‌های لبنی تولید می‌کنند.

وی گفت: همچنین عشایر استان بوشهر ۱۱ هزارهکتار زمین زراعی کشاورزی دیم و آبی دارند که سالانه ۸۰ هزار تن انواع و اقسام محصولات زراعی، باغی، سبزی و صیفی جات و سالانه ۳۰ هزار مترمربع صنایع دستی در استان تولید می‌کنند.

انتهای پیام/

 

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !