چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

بی توجهی به سهمیه سوخت شناورها، صیادان جنوب کشور را ساحل نشین کرد/ گره ای که با دستان آیت الله رئیسی باز شد

چند ماه از اجرا شدن سهمیه بندی بنزین می گذرد و به دلیل نداشتن سهمیه کافی یارانه بنزنین موجب ساحل نششین شدن بسیاری از صیادان شد که در سفر آیت االله رئیسی به استان بوشهر این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و ظرف 20 روز بعد گره ای که چندین ماه از طریق مختلف پییگیری شده بود و نتیجه ای نداشت به دست رئییس دستگاه قضایی کشور باز شد.

آخرین اخبار
۱۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ دولت تدبیر و امید در چند ماه اخیر به منظور اصلاح قیمت سوخت و هدف مند کردن یارانه ها افزایش قیمت بنزین در دستور کار خود قرار داد اما سهمیه بندی سوخت، قایق های موتوری از قلم افتاد و مشکلاتی برای صیادان ایجاد کرد.

چند ماه از پیگیری مشکلات سوخت صیادان در جنوب کشور بخصوص استان بوشهر گذشت و دولت اقدامی که نتیجه بخش و اثر گذار باشد انجام نداد و باعث شد قشر زیادی از مردم استان بوشهر که  از طریق دریا رزق و روزی می کنند امرار و معاش آنها با مشکلات بسیار زیادی مواجهه شود.

قولی که آیت الله رئیسی به صیادان داد و ظرف ۲۰ روز عملی شد

آیت الله رئیسی، رئیس قوع قضائییه در سفر به استان بوشهر به جمع صیادان رفت و از نزدیک مشکلات آنها را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: قبل از سفر به استان بوشهر در رسانه ها مطلع شده بودم که یکی از مشکلات مردم استان بوشهر موضوع سهمیه بندی سوخت قایق های صیادی است به همین دلیل به جهت پیگییری با معاون اول رئیس جمهور تماس گرفتم و از ایین مشکل جویا شدم.

رئییس قوه قضائیه ادامه داد: معاون اول رئیس جمهور اعلام کردند در جلسه ای مشکل سوخت شناور ها رفع شده است که من همین جا از استاندار می خواهم پیگیری کنند و اگر در اختیارات استان است فورا رفع شود و اگر در حوزه و اختیارات استان خارج است در تهران پییگیری و قطعا این موضوع رفع خواهد شد.

 

 

مشکل سوخت صیادان رفع شد

روز گذشته خبری در خصوص اینکه مشکلات سوخت شناورهایی صیادی با پیگیری آت الله رئیسی رفع شده است در رسانه ها منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دادگستری بوشهر، علی جمادی رئیس کل دادگستری استان بوشهر گفت: به دنبال پیگیری های قضایی و همکاری و همراهی دولت مشکل صیادان در استان بوشهر رفع گردیده و سهمیه‌بندی بنزین یارانه‌ای قایق‌های صیادی بر اساس فرمول جهانی فائو تامین شد؛ در این فرمول مصرف بنزین براساس میزان دریاروی که حداکثر ۲۱ روز در ماه است و قدرت موتور قایق تعیین می‌شود.

جمادی بیان کرد: بر این اساس سقف سهمیه بنزین یک‌هزار و ۵۰۰ تومانی قایق‌های صیادی یک‌هزار و ۲۰۰ لیتر در ماه تعیین شده‌ که بر این اساس قایق‌های صیادی برای دریافت سهمیه بنزین خود باید در سامانه تجارت آسان ثبت‌نام کرده باشند.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر از صیادان به عنوان قشر زحمت کش و سخت کوش جامعه یاد کرد و گفت: مسئولین در راستای رفع مشکلات این قشر اهتمام ویژه داشته باشند که در همین راستا دستگاه قضایی هم در کنار آنها قرار خواهد داشت.

 

 

سهمیه بندی سوخت و گره ای که وارد زندگی صیادان جنوب شد

علی رئیسی نماینده صیادان شهرستان دیر با اشاره به مشکلات شغل صیادی در گفت و گو با خبرنگار سپاس اظهار کرد: مشکلات سوخت و هزینه ها مهمترین دغدغه امروز صیادان است که در خواست داریم جدیت مسئولان درعمل به وعده ها باشد و قولیی که انجام نمی شود بیان نکنند.

وی گفت: حدود۲۵۰ قایق صیادی مجوزدار و ۵۰۰ قایق بدون مجوز در قالب یک تعاونی صیادی در شهرستان دیر از توابع استان بوشهر فعال است که تا امروز علی رغم پیگیری‌های مکرر هیج اقدامی توسط دولت در خصوص سهمیه بندی سوخت دست صیادان ابلاغ نشده است.

نماینده صیادان شهرستان دیر تصریح کرد: پیشنهاد می کنم نحوه سوخت رسانی به شناورهای صیادی باید مانند دیگر شناور ها بر اساس فرومول خاصی باشد و برابر با عرف و رویه قانونی با یک نرخ مطلوب عرضه شود.

رئیسی افزود: صیادی از شغل‌های سخت مردمان شهرستان دیر می باشد که به نظر می‌آید دیگر مقرون به صرفه نیست و معیشت صیادان با تعطیل شدن صید و صیادی و نبود حمایت کافی از سوی مسئولان دولتی شرایط را به گونه‌ای رقم زده است، که به جای صید، صیادان همچون ماهی در تور این مشکلات گیر افتاده ایم.

وی با بیا اینکه اینکه صید ترال تهدیدی برای صیادان در دریای خلیج فارس می باشد، گفت:این فاجعه باعث می شود که در چند سال اخیر موجب کاهش گونه های اقتصادی آبزیان شود.

رئیسی در پایان خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر میزان سهم مردم بومی این شهرستان از این ظرفیت خدادادی هم کم‌تر شده است.

 

توقف شناورهای صیادی به دلیل نداشتن سوخت

عبدالله بویراتی مدیر عامل تعاونی صیادی بندر گناوه در گفت و گو با سپاس اظهار کرد: به دلیل اینکه ذخائر در ساحل وجود ندارد صیادان مجبور هستند به اعماق دریا سفر کنند و برای امرار و معاش فاصله ای حدود ۶۰ الی ۷۰ مایل طی کنند که برای هر رفت و آمد حدود ۴۰۰ لیتر بنزین نیاز است که دولت ماهانه ۱۲۰۰ لیتر بنزین بیشتر مدنظر قرار نداده است.

وی ادامه داد: سهمیه ای که امروز نیاز است ماهانه ۳هزار لیتر سوخت برای هر شناور باید ابلاغ شود تا صیادان بتوانند امرار و معاش کنند.

مدیر عامل تعاونی صیادی بندر گناوه افزود: اغلب شناورهای صیادی به دلی اینکه سوخت برای رفت به دریا ندارند متوقف شده اند و تا کنون یک لیتر سوخت یارانه ای دریافت نکرده اند.

این گلایه مندی در همه شهرستان های ساحلیی استان بوشهر مانند گناوه، دیلم، بوشهر، جزیره خارگ، تنگستان، دیر، کنگان و عسلویه در سفر رئییس دستگاه قضایی به استان بوشهر مطرح شد و آیت الله رئیسی قول دادند با فوریت این موضوع را پیگیری و نتیجه به استان اعلام خواهد شد.

 

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !