شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

صندوق قرض‌الحسنه زکات راه‌اندازی شود/بوشهر رتبه اول جمع آوری زکات در سطح کشور را کسب کرد

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به لزوم راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه زکات در استان، گفت: طی 10 ماهه امسال 10 میلیارد تومان زکات در استان بوشهر جمع‌آوری شده است.

آخرین اخبار استان
۰۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
اشتراک گذاری :

به گزارش سپاس ؛ آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری پیش‌ازظهر امروز در سومین نشست زکات استان بوشهر، اظهار داشت: ۱۰ سال پیش، میزان زکات جمع‌آوری شده در سطح استان بوشهر حدود ۲۴۰ میلیون تومان بود که اکنون و طی ۱۰ ماهه امسال این میزان به ۱۰ میلیارد تومان رسیده است که نشان از برنامه‌ریزی قوی و تدین مردم استان است.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به ظرفیت‌های ویژه استان بوشهر برای پرداخت زکات، افزود: نیاز است که با برنامه‌ریزی‌های وسیع، برای سال آینده افزایش ۲۰ درصدی دریافت زکات تعریف شود و با شناسایی مودیان زکات زمینه دست یافتن به ۱۲ میلیارد تومان بالغ شود.

وی تصریح کرد: با این نوع برنامه‌ریزی می‌توان در افق ۱۴۰۴ ، استان بوشهر به مرز جمع‌آوری ۲۰ میلیارد تومانی زکات در استان بوشهر برسد که در موضوع فقرزدایی تاثیرگذار است.

صفایی‌بوشهری با اعلام این که پیشنهاد تاسیس صندوق قرض‌الحسنه کمیته‌امداد را به مسؤولان کمبته‌امداد داده و با راه‌اندازی آن بسیار تاثیرگذار بوده، یادآور شد: پیشنهاد می‌شود که صندوق قرض‌الحسنه زکات در استان بوشهر راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: نیاز است از همه ظرفیت‌های رسانه‌ای مانند صداوسیما، رسانه‌های مکتوب و مجازی و فضای شبکه اجتماعی در راستای ظرفیت‌های زکات و میزان پیشرفت در جذب زکات به اطلاع عموم رسانده شود تا به‌عنوان یک فرهنگ حسنه در بین مردم نهادینه شود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر بیان کرد: کارکرد تبلیغاتی زکات باید متناسب با جامعه‌شناسی و جغرافیای هر منطقه تعریف و اجرایی شود تا در زمینه ارتقاء سطوح مختلف زکات تاثیرگذار باشد.

وی گفت: استفاده از گروه‌های مشاور اشتغال و خودکفایی می‌تواند زمینه ایجاد طرح‌ها و پروژه‌هایی از محل زکات را فراهم کند که در کاهش محرومیت و فقرزدایی تاثیرگذار است.

استان بوشهر به یاری و همکاری شورای زکات این استان، موفق به کسب رتبه اول جمع آوری زکات در سطح کشور شده است.

احمد لطفی مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر نیز در این نشست اظهار داشت: با مدیریت مناسب در حوزه زکات استان و با هدات عالمانه آیت الله صقایی بوشهری و راهبردهای علمی دقیق و جامع در شورای زکات استان، استان بوشهر به یک توفیق بزرگ طی ۱۰ ماه امسال دست یافته است.

مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر افزود: بر اساس آمار دریافتی از شورای زکات کشور، در طی ۱۰ ماه امسال کمیته امداد استان بوشهر به یاری و همکاری شورای زکات این استان، موفق به کسب رتبه اول جمع آوری زکات در سطح کشور شده است.

وی تصریح کرد: بر این اساس و  با تلاش مجموعه شورای زکات استان ، ۱۰ میلیارد تومان طی ۱۰ ماه امسال زکات برداشت شده که نسبت به سال گذشته رشد ۸۵ درصدی را نشان می دهد.

لطفی عنوان کرد: البته در سال ۹۷، برنامه پیش بینی شده برای جذب زکات، چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیش بینی و برنامه ریزی شده بود که با تلاش‌های انجام شده این میزان به  پنج میلیارد و ۵۰۰ رسید که نسبت به سال قبل آن ۵۳ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: از این میزان ۲۲ درصد به شکل زکات نقد، ۲۴ درصد به شکل جذب کالا، ۳۵ درصد زکات فطریه و ۱۹ درصد هم به شکل مستقیم پراخت به مردم، زکات جذب شده است.

مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر اظهار داشت: کمک به تهیه جهیزیه نوعروسان، کمک به تعمیر و احداث مسکن، کمک به تحصیل فرزندان، کمک به درمان بیماران، کمک به معیشت خانواده‌ها، کمک موردی به سایر نیاز خانواده‌ها و پروژه‌های عام المنعه انجام شده است.

وی با اشاره به مهمترین شاخص های ترویج و جذب زکات در سال جاری، عنوان کرد: نشست‌های منطقه‌ای با همکاری جهاد کشاورزی و دفتر نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با حضور دهیاران و کارشناسان ترویج و مهندسین پهته جهاد کشاورزی، جلسه هم اندیشی با حضور ۳۵۰ مبلغ علمای اهل سنت و شیعه شهرستان عسلویه و تقویت اعتماد عمومی با اطلاع رسانی و شفاف سازی هزینه کرد زکات در راستای توانمندسازی حانواده‌های تحت حمایت از قبیل مسکن، جهیزیه و درمان از مهمترین شاخص‌های ترویج و جذب زکات در سال جاری است.

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !