شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

غار نمکی در جزیره قشم را حتما ببینید

آخرین اخبار ایران
۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۱
اشتراک گذاری :

به گزارش سپاس؛ هرمزگان جزو یکی از استان های جنوبی کشور ایران به شمار می رود که در قسمت شمال تنگه هرمز واقع شده است. جاذبه های دیدنی بسیاری در این استان قرار گرفته که با یک بار سفر کردن نمی توانید از همه آنها بازدید کنید. یکی از این جاذبه ها که در این مطلب می خواهیم به آن بپردازیم، گنبد نمکی و غار نمکی است که در استان هرمزگان قرار گرفته است. نمک هایی که از این غار استخراج می کنند یکی از بهترین انواع نمک به شمار می رود و برای مصارف پزشکی بسیار به کار برده می شود.

موقعیت جغرافیایی غار نمکی در قشم

غار نمکی جزیره زیبای تور قشم یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی در استان هرمزگان به شمار می رود که مجموعه ای از زیبایی های منحصر به فرد را در دل خود گنجانده است. وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور چشم اندازی بسیار زیبا را نمایان می کند. این گنبد نمکی در فاصله ی ۹۰ کیلومتری از شهر قشم واقع شده است و در قسمت انتهایی جنوب غربی جزیره کوه گنبدی به ارتفاع ۲۳۷ متر هم قرار گرفته است.

به گزارش سفر باتو ، غار نمکی هرمزگان در فاصله ی ۲ کیلومتری از ساحل جاده مجاور خود قرار دارد، چنانچه اهل پیاده روی و گردش در طبیعت باشید به شما پیشنهاد می کنیم که پای پیاده این راه را طی کنید. در درون این غار بخصوص  در اعماق آن، نور کافی وجود ندارد و برای دیدن استالاکتیت های بلورین نمک احتیاج به چراغ قوه پرنور دارید. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در شکل های مختلف پوشانده اند و چشم اندازی بدیع به خلق کرده اند. چنانچه قصد بازدید از این غار را دارید، سعی کنید حتما با فردی که نسبت به این غار آشنایی کامل دارد همراه شوید تا از راه و چاه آن آگاه باشید.

توصیف غار نمکی

در قسمت کف این غار جریان هایی از آب نمک قابل دیدن است که منظره فوق العاده ای را برای بازدید کنندگان به وجود آورده است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ کردن آب در غارها باعث چکیده شدن آب نمک اشباع شده بر روی بدنه قندیل ها شده  است  و سبب به وجود آمدن پیوسته این قدیل ها می شود. این جریان آب در دل کوه نمکدان به صورت یک جریان همیشگی زیرزمینی است و راه را به خارج از این غار باز می کند. در روبروی این غار یک حوضچه طبیعی به رنگ سفید قرار دارد و آبی که از دل این غار بیرون می آید در درون آن جمع می شود و به صورت یک چشمه نمک در دامنه کوه مشاهده می شود. این چشمه در تمام مدت طول سال جریان خواهد داشت و در قسمت های داخلی غار نمکدان هم جریان آب قابل رویت است. بعضی اوقات آب نمک موجود در غار مثل آینه تصاویر را منعکس می‌کند و این امر خود سبب به وجود آمدن منظره ای زیبا و بی همتا در این منطقه می شود. بستر اصلی این چشمه سرخ رنگ است و می‌ توان رسوبات گل اخرا و یا همان خاک نسوز را در آن تماشا کرد. رسوباتی که در این منطقه به وجود آمده است هم دارای ترکیبات اکسید آهن و به‌ ویژه هماتیت هستند. قسمت بالایی و یا همان سقف غار هم ساختار بسیار زیبایی دارد و به وسیله قندیل‌های بلورین که شکل های مختلفی دارند پوشانده شده است.

خواص نمک های موجود در این غار چیست؟

نمک هایی که از درون این غار بیرون کشیده می شوند دارای خاصیت دارویی هستند و از آن ها به عنوان نمکی جهت علم طب بخصوص برای ورزشکاران حرفه ای به شکل کپسول قابل مصرف است. ترکیباتی که نمک های داخل این غار دارند از منیزیم تشکیل شده است.  با توجه به تحقیقات و بررسی هایی که به وسیله زمین شناسان دانشگاه شیراز و کشور چک،  بر روی غار نمکدان در استان هرمزگان انجام گرفته، متوجه این موضوع شدند که این غار یکی از طولانی ترین غارهای نمک دنیا است و طولی برابر با ۶۴۰۰ متر دارد.

با توجه به تحقیقاتی که محققان دانشگاه شیراز بر روی ۶ هزار متر از این غار انجام داده اند، سن نمک های این غار نمکی را به قبل از دوره کانبرین که تقریبا مربوط به ۵۷۰ میلیون سال قبل است باز می گردد. اما خود گنبدهاى نمکى و پیدا شدن آنها در این منطقه پدیده هاى نو و جوان تری به شمار می روند، به صورتی که بعضی از این غارها چیزی در حدود ۶ هزار سال سن دارند.

چگونگى ایجاد نمک هاى غار

در دوران های گذشته نمک ها به شکل یک لایه بودند که کم کم و به مرور زمان برآمده شدند و بر اثر ویژگی شناورى که دارد، با توجه به آن که وزن حجمى آنها از وزن سنگهاى اطراف آن کمتر است، آنها را کنار می زند و به قسمت بالا حرکت می کند. لایه های نمکی که در این غار موجود است هم به مرور زمان برآمده شده اند و بر اثر خاصیت های شناور قرار دارد. این لایه ها با توجه به این که وزن حجمی آن ها از وزن سنگ هایی که در مجاورت قرار گرفته اند هم کمتر است آنها را بالا می زنند و به سمت بالا حرکت می کنند.

 

انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !