شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

کاهش دما سبب خسارت به محصولات کشاورزی بخش شبانکاره شد

کاهش بیش از حد دما، شدت سرما و برودت هوا به محصولات کشاورزی منطقه شبانکاره دشتستان خسارت فراوانی وارد کرد که سبب نگرانی کشاورزان شد.

آخرین اخبار
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۴
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس ؛ دشتستان مهمترین قطب  کشاورزی استان بوشهر است که در این شهرستان علاوه بر خرما انواع محصولات زارعی، باغی، صیفی‌جات و سبزی‌جات کشت و وارد بازارهای مختلف کشور می‌شود.

مهم‌ترین محصولات زراعی را گندم، جو، پیاز، کنجد، سبزی، صیفی و نباتات علوفه‌ای تشکیل می‌دهد.

استان بوشهر دارای بیش از ۳۱۳ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی است که حدود ۱۳ درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده که ۶۰ درصد آن در دشتستان قرار دارد.

سرمای شدید سبب بروز خسارت و از بین رفتن محصولات کشاورزی شد

رئیس جهاد کشاورزی شبانکاره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در دشتستانبا اشاره به برودت هوا در این منطقه اظهار داشت: کشاورزان شبانکاره‌ای این‌روزها مشغول برداشت محصولاتی همچون گوجه فرنگی، بادمجان، کدو و انواع محصولات دیگر صیفی‌جات هستند.

محمدحسن علی‌نژاد با اشاره به وجود بیش از ۵۰۰ هکتار اراضی یاد شده افزود: بر اساس ارزیابی‌های اولیه  محصولات بیش از ۱۵۰ هکتار اراضی کشاورزی شبانکاره دچار خسارت شدند.

وی با بیان اینکه در هر هکتار ۴۰ تن بادمجان، ۳۵ تن کدو، ۷۰ تا ۱۰۰ گوجه فرنگی و ۴۰ تن هندوانه برداشت می‌شود گفت: سرمای شب گذشته به صدها تن انواع محصولات کشاورزی  شبانکاره خسارت وارد کرد.

کاهش دما سبب خسارت به محصولات کشاورزی بخش شبانکاره شد

حجم خسارت‌ها به محصولاتی مانند بادمجان، فلفل، گوجه فرنگی، کدو، طالبی خربزه و هندوانه به حدی است که سرمایه کشاورزانی که در این راه هزینه کرده بودند از بین رفت و یک شبه به کابوس بزرگی برای آنها تبدیل شد.

شرایط سخت معیشتی و اقتصادی خانواده‌های کشاورزان با رخداد وضعیت وخیم فعلی که منبع درآمدشان نابود شده است چه چشم اندازی را می‌توان متصور شد؟

کشاورزان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم خواستار تسریع در رسیدگی به مشکلات آنان شدند.

در همین حال مدیر امور حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه سرمای شدید محصولات کشاورزی استان بوشهر را تهدید می‌کند گفت: برای جلوگیری از خسارت سرما زدگی حفاظت از محصولات کشاورزی، کنترل دما و رطوبت در گلخانه‌ها و واحدهای تولیدی دامداری انجام شود.

احمد سبحانی افزود: از آنجا که در ارتفاع‌ها کاهش دما شدیدتر است توصیه می‌شود باغداران شهرستان‌های جم، دشتی، دشتستان و تنگستان در ساعت اوج سرما یعنی از ساعت ۳ تا ۶ بامداد سیستم آبیاری خود را روشن و از هرگونه تغذیه و سم پاشی در ساعت‌های سرد شبانه‌روز پرهیز کنند.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !