شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

چرا آمریکایی ها از ترامپ، بیش از گذشته متنفرشده و اورا بعنوان یک جانی می شناسند؟

ترور قاسم سلیمانی دارای هزینه های سنگین غیر قابل پیش بینی برای آمریکا است که متعاقب آن می تواند ارسال هزاران سرباز به خاورمیانه که خلاف نظر به وعده های ترامپ مبنی بر بازگشت نیروهای آمریکایی به کشور را شان را بدنبال داشته باشد.

آخرین اخبار
۰۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۴
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس،ترور فرمانده رسمی کشوری که دارای وزن سیاسی قابل توجهی در آن سر زمین است و اقدام مستقیم علیه وی، یک تخلف قانونی محسوب می شود و آن هم در کشوری دیگر توجیه ناپذیراست.

چندتن از سیاستمدارن آمریکایی و همچنین رسانه های داخلی آن کشور از ترور فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، بشدت انتقاد کرده اند و از آغاز این فاجعه سؤالاتی سرزنش آمیز را با انتقادی سنگین وارد بر آن از قبیل نقض اخلاقی زیر پا گذاشتن قانون داخلی کشورآمریکا، تضییع منشور حقوق بین الملل مطرح می کنند.

صدور و در این خصوص چندین بیانیه ی محکومیت و اظهار نظر مطبوعاتی بسیاری از دلایل انتقاد از این روند را که با دستور مستقیم ترامپ به اجرا در آمده روشن می کند که این اقدام از منظر چهار دلیل اصلی محکوم بوده و سطح دولت آمریکا را در چشم جهانیان در حد یک باندمافیایی تروریستی پائین کشیده است.

براساس گزارش آژانس خبری آمریکا، ترور یک فرمانده رسمی در کشوری که دارای وزن سیاسی قابل توجهی در آن است و اجرای مستقیم آن برای واشنگتن خطرناک است و حتی نقض قوانین بین المللی و داخلی از جمله کنوانسیون های ژنو در سال ۱۹۴۹ و قانون جلوگیری از ترورهای سیاسی که در سال ۱۹۷۶ امضا شد می باشد.

در این گزارش بحث و گفتگو  و جنجال رسوایی ترامپ در مورد تعریف ترورحاج قاسم سلیمانی مشخص شده است بخصوص اینکه چرا باید از توجیهات”ترور” استفاده شود به دلیل جدی بودن آن توضیحات با اشاره به تفاهم ضمنی بین واشنگتن و تهران با پرهیز از چنین عملی در درگیری بین آنها، خواه در خاورمیانه یا هر مکان دیگری و همچنین قوانینی که به آنها اشاره شده است مورد توجه قرار گرفته است.

در آن مباحث اشاره شده است که دولت ترامپ با توجه به اینکه “سلیمانی” قصد حمله به منافع آمریکا را داشت با لفاظی تهاجمی سعی کرده است تا این روند را به عنوان “دفاع از خود” به تصویر بکشد و مایک پنس معاون رئیس جمهور  تا آنجا پیش رفت که ترور وی را به حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، ربط داد اما این اظهارات کنگره را بر آن داشت تا قبل از تصمیم گیری و اعلام موضع، اطلاعاتی که کاخ سفید در اختیار دارد درخواست کرده است تا بررسی نماید که در این خصوص مایک پمپئو و ترامپ هر کدام چند بار استدلات احمقانه ی را که به مضحکه گرفته شده است ارائه کرده اند.

در معرض تهدید قرار گرفتن آمریکایی ها

بسیاری از محافل آمریکایی اذعان کردند که ترامپ با بی تفاوتی به هزینه پاسخ دریافتی دستور ترور داده است تا علاوه بر مزایای بین المللی، امتیازات سیاسی داخلی را نیز بدست آورد بدون آنکه تمایل واقعی برای رویارویی با ایران داشته باشد در واقع او  هدف قرار گرفتن سربازان یا شهروندان آمریکایی یا منافع یا متحدین آن در منطقه را بنفع شخصی خود نادیده گرفته است.

و روزنامه “نیویورک تایمز” روز شنبه گزارشی را منتشر کرد که در آن درباره بیانیه مایک پومپئو ، وزیر امور خارجه مورد چالش قرار داد زیرا او گفته بود آمریکایی ها پس از حذف سلیمانی در موقعیت امن تر، واقع شده اند این گزارش با انتقاد از این بیانیه و تأکید بر اینکه اکنون آمریکایی ها بیش از هر زمان دیگر در معرض خطر قرار دارند و همچنین بروز تهدیدهای واقعی پیرامون منافع واشنگتن و متحدانش را نشان داده و استقرار نیروهای این کشور در بسیاری از کشورهای منطقه به ویژه عراق اشاره دارد که همین اقدام نابخردانه باعث می شود بانک لیست اهدافی بزرگ و ساده برای ایرانیان ردیف شده باشد. اما فرصت پیش بینی اینکه آنها کجا و چه زمانی برای پاسخگویی در نظر گرفته اند دشوار است.

ترس از جنگ همه جانبه و عدم آمادگی آمریکا برای مقابله

آیا ایالات متحده آمادگی یک جنگ مستقیم و جامع با ایران را دارد؟ این سؤال اصلی است که بسیاری از محافل آمریکایی بلافاصله پس از انتشار خبر ترور حاج قاسم سلیمانی مطرح می کنند زیرا بیشتر آنها تأکید می کنند که آمریکایی ها آماده رفتن به جنگ نیستند و آن را نمی خواهند.

علیرغم ادعای ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی روز بعد از ترور مبنی بر اینکه وی نگران چنین رویارویی نیست بسیاری از روزنامه های آمریکایی به همان اندازه هشدار داده اند ند که ناپایداری اوضاع داخلی و حتی وقوع جنگ جهانی سوم بر دامنه ی نگرانی افزوده است.

در همین زمینه گزارشی از وب سایت “Interspact” تأیید کرد که آمریکا آمادگی مقابله با هر یک از پیامدهای احتمالی ترور سلیمانی را ندارد و تأکید کرد که این درگیری به هر صورت وارد مرحله جدیدی شده است خواه جنگ در آینده قابل پیش بینی باشد یا نه؟

به نوبه ی خود مجله “سیاست خارجی فارن پالسی” تأیید کرد که افکار عمومی آمریکایی هنوز نگران جنگ در خاورمیانه به ویژه علیه ایران هستند و گزارشی در این زمینه به نتایج حاصل از نظرسنجی اخیر نشان داد که نشان می دهد ۷۶٪ از آمریکایی ها گزینه جنگ را رد کرده و تأکید کردند که شهادت سلیمانی به هیچ وجه در وضعیت موجود تغییری بنفع آمریکا و همپیمانان نخواهد داد. ترامپ وعده های خود را زیر پا گذاشته است و بازاریابی سیاسی اش شکست خورده است

این ترور دارای هزینه های سنگین غیر قابل پیش بینی برای آمریکا است که متعاقب آن می تواند ارسال هزاران سرباز به خاورمیانه که خلاف نظر به وعده های ترامپ مبنی بر بازگشت نیروهای آمریکایی به کشور را شان را بدنبال داشته باشد فریبکاری ترامپ را آشکار می کند و خودداری از نبردهایی است که “نگران آمریکایی ها است ” را پایمال کرده است این چیزی بود که ترامپ در متن انتقادات خود از دولت های قبلی قرار داده بود ولی خود به آن دامن زده است.

به گزارش های مختلف رسانه ی در آمریکا با توجه به تنش شدید سیاسی در آن کشور و با بررسی فضای تبلیغات انتخاباتی و تلاش دموکرات ها برای سرنگونی ترامپ در مجلس ترور حاج قاسم سلیمانی امر ساده ای نیست که  بدون لحاظ تاثیرات آن از کنارش رد شد و این موضوع بار دیگر شکاف بین دو حزب اصلی ایالات متحده را برجسته ساخته است.

 در پایان این نتیجه گیری مطرح است که این اقدام دمنشانه ی ترامپ بوسیله هر انسان منصف و آگاه، سوای نگاه ایدئولوژیک و سیاسی حتی در میان برخی دولتمردان و بسیاری از اعضای جامعه ی سیاسی و در میان اقشار غالب عمومی آمریکا مورد محکومیت نفرت و اشمئزاز قرار گرفته است چطور می شود که هنوز هستند اندک کسانی در منطقه ی غرب آسیا که عمق فاجعه ی به این بزرگی را درک نمی کنند و با توجیهات سیاسی ، راهی را برخلاف وجدان بیدار شده ی جهانی طی می کنند.

ترجمه: عبدالمجید اورا

منابع :
– Was US Drone Attack on Iranian General an Assassination?
–  The Dire Consequences of Trump’s Suleimani Decision
One thing is clear after the killing of Iran’s second most important official: Americans are not safer.
-The Trump Administration Just Killed Iran’s Most Famous Military Commander. We’re Not Ready for What’s Next
–   The U.S. Public Still Doesn’t Want War With Iran
According to recent polling data, the majority of Americans blame Trump’s policies for heightened tensions with Iran—and the killing of Suleimani won’t change that.
– Democrats, Republicans Divided on Soleimani Airstrike


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !