شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

پایتخت انرژی ایران که سهمش دیده نمی شود

نگاهی به لایحه بودجه کشور بین سال های 94 تا 96 نشان می دهد خوزستان و بوشهر در برخورداری از درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز تفاوت چندان زیادی نداشته اند.

آخرین اخبار
۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۵۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس ؛ استان بوشهر با لقب پرطمطراق “پایتخت انرژی ایران” و در واقع مادر خرج کشور است، اما در برخورداری از مزیت های اقتصادی اش محروم نگاه داشته و سهم استانی اش نادیده گرفته شده است.

نگاهی به لایحه بودجه کشور بین سال های ۹۴ تا ۹۶ نشان می دهد خوزستان و بوشهر در برخورداری از درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز تفاوت چندان زیادی نداشته اند. (حداکثر ۱۰ درصد)

اما از زمانی که توسط مجلس کلمه “خالص” به این بند قانون سنجاق شد، میزان بهره مندی خوزستان در مقایسه با بوشهر تفاوت بسیار معناداری پیدا کرد، خصوصا اینکه میزان درآمد حاصله از ۲ به ۳ درصد افزایش یافت.

به عنوان نمونه، در بودجه ۹۷ (شروع تغیرات اساسی در آیتم درآمد صادرات نفت و گاز) سهم خوزستان هزار میلیاردتومان نسبت به سال قبل تر رشد یافت (۱۳۲۵ میلیاردتومان).

این در حالی بود که سهم بوشهر تنها ۱۰۰ میلیاردتومان بیشتر از قبل شد. (۴۰۸ میلیاردتومان)

همچنین در بودجه سال جاری، در آیتم مورد بحث همچنان فاصله ۹۰۰ میلیاردتومانی خوزستان نسبت به بوشهر حفط شد.

در بودجه سال آینده نیز اگرچه مجموع اعتبارات حاصل از “۳ درصد صادرات نفت و گاز” کاهش ۵۰ درصد را تجربه می کند که ناشی از دشوار شدن صادرات نفت توسط ایران است (۲۸۰۰ میلیاردتومان)، اما همچنان خوزستان فاصله بیش از ۳ برابری خود را نسبت به بوشهر حفظ کرده است.

نکته عجب دیگر اینکه، سال آینده میزان کاهش سهم خوزستان از این بند قانون بودجه ۵۰ درصد و بوشهر ۷۵ درصد برآورد شده است!

به عبارتی در لایحه بودجه ۹۹ که در کمیسیون تلفیق مجلس در دست بررسی است و بهمن ماه به صحن بهارستان می رسد، در آیتم مورد بحث برای خوزستان ۷۵۷ میلیاردتومان پیش بینی شده، ولی بوشهر ۲۰۴ میلیاردتومان.

دست آخر اینکه یکی از آیتم های قابل وصول بودجه استان بوشهر، همین درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز می باشد (خصوصا سال هایی که درآمدهای نفت بالا بوده)، اما با اتفاقاتی که بر سهم استان از این محل رخ داده، یکی از مزیت های بودجه استان بوشهر تا حدود زیادی ازبین رفته است.

خضر نامور

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !