چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

استان بوشهر از مهمترین زیستگاه‌های زمستانی پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی است+تصاویر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به‌وجود مناطق مهم زیست پرندگان در استان بوشهر گفت: استان بوشهر از مهمترین زیستگاه‌های زمستانی پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی است به‌گونه‌ای که اکنون هزاران قطعه پرنده در مناطق مختلف زاد و ولد می‌کنند.

آخرین اخبار
۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ وجود جزایر و مناطق حفاظت شده در استان بوشهر زمینه مناسبی را برای زیست، زاد و ولد انواع جانوران به ویژه پرندگان فراهم کرده است.

استان بوشهر با دارای بودن ۹۳۷ کیلومتر مرز ساحلی و دریایی با خلیج فارس ظرفیت مهمی برای زیست انواع جانوران دریایی به‌ویژه پرندگان مهاجر و زمستان‌گذر فراهم کرده است.

وجود این مرز دریایی، باتلاق‌ها و جزایر، زمینه مساعدی را برای مهاجرت پرندگان و زاد و ولد پرندگان را فراهم کرده است.

صدها گونه پرنده در زیستگاههای استان بوشهر شناسایی شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه صدها گونه پرنده در زیستگاه‌های استان بوشهر شناسایی شده است اظهار داشت:  این پرندگان  شامل باکلان، کاکایی، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، اردک، درنا، سلیم، آبچلیک، غاز و لک‌لک هستند که در بیشتر استان بوشهر یافت می‌شوند.

پایش و آماربرداری پرندگان زمستان‌گذر در استان بوشهر

فرهاد قلی‌نژاد از پایش و آماربرداری پرندگان زمستان‌گذر در استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: با توجه به اینکه همه ساله در نیمه دوم  و از اوایل آذرماه، مهاجرت و زمستان گذرانی پرندگان آبزی و کنارآبزی به استان بوشهر انجام می‌شود در این راستا عملیات آماربرداری از پرندگان مهاجر زمستان گذران آبزی و کنارآبزی استان از نیمه دوم دی‌ماه آغاز شده است.

وی با بیان اینکه این پرندگان، مهاجرت خود از عرض‌های شمالی‌تر به‌‌ویژه کشورهای شمالی ایران و منطقه سیبری به  مناطق جنوبی‌تر انجام می‌دهند خاطرنشان کرد: استان بوشهر یکی از مهمترین زیستگاههای زمستانی این پرندگان و مورد توجه سازمان  بین‌المللی پرندگان (IBA) است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ظرفیت این استان برای پذیرایی از پرندگان مهاجر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این استان با توجه به دارا بودن حدود ۹۰۰ کیلومتر نوار ساحلی با تنوع بافت و شکل زیاد و جزایر بکر و غیر مسکونی، تنوع گیاهان آبزی و و فور مواد غذایی، زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبچر است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش  اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر مدت زمان انجام این عملیات آماربرداری را تا هفته نخست بهمن ماه اعلام کرد و افزود: مناطق تحت مدیریت استان شامل پارک ملی دریایی نایبند، پارک ملی دیر- نخیلو، منطقه حفاظت شده مُند، منطقه حفاظت شده حله، اثر طبیعی ملی خارکو و پناهگاه حیات وحش خارک  و سواحل استان از محل‌های اصلی رویت این پرندگان  است.

خسرو درویشی با بیان اینکه بیش از یک سوم از کل پرندگان شناسایی شده استان بوشهر را این پرندگان شامل می‌شوند گفت: انواع پرندگان از خانواده‌های باکلان، کاکایی، پلیکان، حواصیل، فلامینگو، انواع  اردک‌ها، درنا، سلیم‌ها، تلیله‌ها، آبچلیک‌ها ، غاز، لک‌لک‌، حواصیل و پرستوهای دریایی جمعیت عمده مهاجر آبزی را تشکیل  می‌دهند.

وی بیان کرد: خوشبختانه با توجه به  بارندگی‌های مناسب در پاییز و اوایل زمستان  امسال هم اکنون تنوع و پراکندگی مناسبی از پرندگان در استان مشاهده می شوند.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !