جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

نقش رسانه ها در فضای انتخاباتی مجلس

بدون شك نقش رسانه ها در تبیین هویت انسانی و تعیین شیوه های زندگی او بسیار مهم و قابل تامل است و از سوی دیگر رسانه ها یکی از الزامات هویت جمعی در جهان کنونی است و تو گویی بدون آن زندگی حداقل به شکل مدرنش ناممکن و نا میسر می نماید و به همین دلیل نقش رسانه ها در افزایش مشارکت عمومی در انتخابات مجلس امری روشن و بدیهی است.

آرشیو اخبار
۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۴
اشتراک گذاری :

انتخابات می تواند عاملی اساسی برای حل مشکلات یا راه برون رفت از معضلات در جوامع باشد و همچنین برگزاری انتخابات در فضای سالم رقابتی مبتنی براخلاق مداری در تقویت ستون های مردمسالاری دینی و توسعه ی نقش مشارکتی توده مردم و جلوگیری از اختلافات بیمورد اثر بخش خواهد بود که از همین منظر اثر بخشی اخلاق حرفه ای رسانه ها در فضای انتخابات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.حوزه رسانه و فعالان رسانه ی منصف به منظور ارتقاء پوشش انتخاباتی پرشور، هوشمندانه و هدفمند است.

بدون شک نقش رسانه ها در تبیین هویت انسانی و تعیین شیوه های زندگی او بسیار مهم و قابل تامل است و از سوی دیگر رسانه ها یکی از الزامات هویت جمعی در جهان کنونی است و تو گویی بدون آن زندگی حداقل به شکل مدرنش ناممکن و نا میسر می نماید و به همین دلیل نقش رسانه ها در افزایش مشارکت عمومی در انتخابات مجلس امری روشن و بدیهی است.

این امکان را برای شهروندان فراهم می کنند که با در یافت آگاهی ها و تحلیل ها و اخبار بموقع از انتخابات بتوانند به کلیه اطلاعات مورد نیاز خود با روشی مستقیم و مطلوب و مؤثر دسترسی داشته باشند. و به معرفی صادقانه ی نامزدها و تشریج برنامه و چشم انداز ترسیمی آنها به دور از اغراق و مبالغه می پردازند.

توزیع بموقع گزارش های دستورالعملهای انتخاباتی که مبانی پوشش خبر حرفه ای در عرصه ی انتخابات و روند انتخابات آگاهانه لازم است و همچنین نکات برجسته روز شمار مربوطه را طی یادداشت های به روز شده اطلاع رسانی می کنندو برنامه ریزی برای پوشش رسانه ای انتخابات قبل از شروع فعالیت آن تا آخرین مرجله موجب می شود تا رای دهندگان با آرامش و اعتماد بیشتری سیر حقوق سیاسی و اجتماعی خود را دنبال نمایند.

ترویج مطالبات و انتظارات رای دهندگان و ایجاد شفافیت در اهداف نامزدها و عدم تبعیض در اطلاع رسانی روزانه بسیار مهم است.

نظارت بر استقلال هیئت نظارت و هیات اجرایی

فراهم کردن زمینه های احتمالی نظرسنجی و نظر خواهی در میان افکار عمومی و دنبالکرد کشف جرایم و تخلفات انتخاباتی که قانون آن را پیش بینی کرده است.و یکی از مهمترین نقش های رسانه ها در انتخابات این است که اطمینان حاصل شود نتیجه ی محرز شده ی آن در سلامت کامل قرار دارد و حق الناس ضایع نگردیده است.

بررسی انطباق مُرقانون در انتخابات با الزامات قانونی موصوفه و نظارت بر استانداردهای رفتاری برای گروه های تبلیغات، احزاب سیاسی، موسسات غیردولتی و دولتی، نیروهای سیاسی و حامیان آنها که اهالی رسانه در زمان انتخابات مراقبت می کنند تا نظرات جنجالی شایعه ها و اخبار غیر واقعی منتشر نشود.سعی می کنند نظرات مقامات ارشد را دنبال کرده و اظهاراتی از آنها بگیرند.

در مصاحبه سؤالات کوتاه بپرسید. اگر سؤال خود را با یک بیانیه ی طولانی شروع کنید. سیاستمدار با بیانیه طولانی پاسخ می دهد و سؤال شما را نادیده می گیرد. دو سؤال را همزمان مطرح نکنید سیاستمدار مربوطه ساده ترین پاسخ را انتخاب خواهد کرد.و قبل از مصاحبه تحقیق کنید.

دریابید که آن شخص در گذشته چه گفته است. حق پاسخ دادن را لحاظ کنید و سوالی را که جامعه محلی می خواهد از آن بپرسد مشخص کنید که نظر موافقین و منتقدین چیست؟ از این سیاستمدار بخواهید که به انتقادات پاسخ دهد.و سوالات را قبل از مصاحبه آماده کنید.و سوالات بازو بسته را آماده کنید.

پس از انتخابات:

هنگامی که نتایج مشخص شده است واکنش های مربوط به نتیجه ی آن را دنبال کنید و تفسیر و تحلیل نتایج؛ با  نظرات تحلیلگران مستقل و بازخورد در میان افکار عمومی و تجزیه و تحلیل نتایج و ارقام و تغییرات در رفتار رای دهندگان و مقایسه آن با نتایج انتخابات قبلی و پیگیری میزان تحقق شعارها و وعده های انتخاباتی باشد

نظارت بر رسانه ها:

اطلاع رسانی واقعی به مردم در مورد موضوعات مربوط به انتخابات و آگاهی از آنها و تعادل ، دقت و پوشش متوازن همه جانبه و مقابله با فضاسازی منفی است.

عبدالمجید اورا


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !