شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

آموزش، مهمترین برنامه برای پیشگیری از شیوع ایدز است

ایدز که از سال ۱۹۸۴ میلادی در دنیا شناسایی شده و تاکنون مبتلایان و قربانیان زیادی گرفته‌است، بیماری خطرناکی است که بیشتر افراد مبتلا به آن بر اثر ناآگاهی و ناخواسته آلوده شده‌اند و در واقع خون‌بهای بی‌اطلاعی و نبود آموزش‌های لازم در این زمینه را پرداخت می کنند.

آخرین اخبار
۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۴
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ فاطمه برنجن کارشناس برنامه کنترل ایدز و بیمارهای‌های آمیزشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگو با سپاس  اظهار داشت: آموزش و اطلاع رسانی در زمینه اچ ای وی و ایدز یکی از استراتژی‌های برنامه کشوری پیشگیری از اچ ا ی وی در کشور است با این وجود تعیین یک مقطع زمانی خاص در سال برای برجسته‌سازی موضوع و حساس کردن سیاست‌گذاران، مسوولان و آحاد جامعه به موضوع اچ آی وی و ایدز و همراه کردن آنان برای پیشگیری ضروری است.

فاطمه برنجن اضافه کرد: ۹ تا ۱۵ آذر با هدف اطلاع رسانی مناسب در زمینه  اچ آی وی ایدز و اهمیت پیشگیری ازآن، جلب حمایت سیاست‌گذاران، مسئولان و سازمان‌ها، کنترل این بیماری، افزایش همکاری‌های بین‌بخشی، معرفی اقدامات، دستاوردها و چالش‌های موجود، جلب مشارکت انجمن‌های غیردولتی و عمومی در برنامه‌های پیشگیری و کنترل اچ ای وی به عنوان هفته اطلاع رسانی ایدز معرفی شده‌است.

برنجن گفت: شعار امسال آگاهی و پیشگیری، آزمایش و درمان اچ آی وی  ، همه در یک کشتی نشسته ایم می باشد. پیام این شعار با تشبیه جامعه به کشتی این است که غفلت از اچ ای وی می‌تواند باعث درگیری همه افراد جامعه شود و پرداختن به این موضوع و انجام مداخله و اجرای فعالیت‌های مطلوب و به‌موقع می‌تواند همه ما را نجات دهد چرا که همه ما یک جامعه هستیم.

وی ادامه داد: امسال در حال برگزاری چهارمین سال برنامه استراتژیک اچ آی وی هستیم و هر دانشگاه و استانی براساس آن یک برنامه عملیاتی برای استان خود تنظیم کرده‌است.

کارشناس برنامه کنترل ایدز و بیمارهای‌های آمیزشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: این برنامه استراتژیک با محوز ایدز با آموزش، اچ آی وی و تشخیص، اچ آی وی و درمان، اچ آی وی و حمایت و اچ آی وی و کاهش آسیب با همکاری همه دستگاه‌های اجرایی اجرا می‌شود.

وی گفت: در گذشته ناهماهنگی بین منابعی که آموزش می‌دادند وجود داشت اما امروز در قالب برنامه استراتژیک موجود تلاش شده آموزش‌ها یکسان‌سازی شوند و پیام و آموزش مشخص و یکسانی به جامعه ارائه شود.

برنجن اضافه کرد: یکی از شاخص‌های رویکرد نوین تغییر ماهیت بیماری ایدز از یک بیماری رفتاری به بیماری عفونی است و تلاش می‌شود انگ و تابوی بیماری از بین برود و گروه‌ها به راحتی برای آزمایش مراجعه کنند.

وی ادامه داد: علاه براینکه آزمایش‌های تشخیصی بیماری ایدز در مراکز و پایگاه‌های جامع سلامت سراسر استان انجام می‌شود، مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری شامل چهار مرکز بوشهر، برازجان، کنگان و عسلویه راه‌اندازی شده که این مراکز در کنار خدمات مراقبت درمانی به بحث آموزش می‌پردازند.

برنجن گفت: امروز درمان به عنوان یک راهکار پیشگیری است چون فردی که تحت درمان داروهای ضد ایدز قرار می‌گیرد بار و یا تعداد ویروس‌های اچ آی وی در بدنش کم می‌شود و قابلیت انتقال خیلی کاهش می‌یابد.

کارشناس درمان اعتیاد معاونت امور پیشگیری اداره کل بهزیستی استان بوشهر گفت: مراکز درمان سرپایی سوء مصرف مواد با هدف ارائه خدمات درمان‌های دارویی و درمان‌های غیردارویی ( مشاوره گروهی، مشاوره  فردی، آموزش گروهی و آموزش زندگی خانوادگی) است.

مهرناز اسکندری افزود: در درمان دارویی از دارو هایی از قبیل بوپره نورفین و متادون استفاده و پیگیری‌های پس از درمان توسط مددکار اجتماعی بصورت تلفنی یا حضوری در مراکز درمانی سرپایی غیر دولتی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد از جمله دیگر مراکز فعال هستند که با هدف بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد فعالیت می‌کنند و رویکرد اصلی در این مراکز، پرهیز مدار با مشارکت گروه همتا است و مددجویان بصورت داوطلبانه به مدت ۳۰ روز از خدمات غیر دارویی ( پرهیز مدار )  به ترک مواد مخدر می‌پردازند.

اسکندری در باره مراکز گذری همراه با تیم سیار نیز گفت: این مراکز به‌منظور کاهش عوارض ناشی از مصرف مواد ( ایدز و هپاتیت ) در افرادی که در کوتاه مدت قصد پرهیز کامل از مصرف مواد را ندارند، در این مراکز خدمات رایگان شامل درمان نگهدارنده با متادون،  تعویض سوزن و سرنگ، آموزش رفتار سالم جنسی، مشاوره ایدز ، توزیع یک وعده غذا، چای، استحمام و لباس مناسب فصل، انجام مشاوره و تست داوطلبانه اچ آی وی انجام می‌شود.

وی در مورد باشگاه مثبت گفت: فعالیت‌های این باشگاه به افراد مبتلا به اچ آی وی و خانواده آنان درزمینه آموزش، خدمات مشاوره، حمایت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، توانمندسازی، مددکاری ، پایبندی به درمان و سلامت باروری ارائه می‌شود.

ضرورت افزایش آگاهی و آموزش مهارت‌های زندگی به نوجوانان و جوانان برای پیشگیری از ایدز

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: نوجوانان و جوانان از آموزش پذیرترین گروه‌ها در مقابل بیماری ایدز به‌ شمار می‌روند که بسیاری از آنان از راه‌های شیوع این بیماری اطلاع و باور هم ندارند که ممکن است خودشان در معرض خطر قرار گیرند.

عبدالله زارعی افزود: بسیاری از کسانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند اطلاعات وآگاهی لازم و کافی در زمینه راه‌های انتقال و پیشگیری از این بیماری را ندارند.

وی بیان کرد: اطلاع‌رسانی درست، گسترده وآموزش مهارت‌های زندگی بهترین راه مبارزه و پیشگیری از شیوع بسیاری از بیماری‌ها از جمله ایدز است.

زارعی یادآور شد: بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز و سایر بیماری‌ها فراگیری آموزش مهارت‌های مهم زندگی است.

وی بیان کرد: در مسیر زندگی گزینه‌های متفاوتی وجود دارد که همه آنها به‌طورمطلق خوب یا بد نیستند و افراد با فراگیری مهارت‌های زندگی توان برخورد با این هیجان‌های زندگی را خواهند یافت.

وی ادامه داد: ما نسبت به سلامت خود مسئول هستیم و باید از آن مراقبت کنیم درهمین ارتباط توانایی تصمیم‌گیری درست در زمان بحران یکی از مهارت‌های مهم زندگی است که فرد باید آن را فرا گیرد.

رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: وظیفه داریم خود را از ابتلا به این بیماری‌ها حفظ کنیم و مراقب سلامت خود و دیگران باشیم بنابراین باید به هرچیز و هرکسی که سلامت ما را به خطر می‌اندازد نه بگوییم و به  رفتارهای پرخطر از جمله کشیدن سیگار، اعتیاد و سایر موارد دیگر نه بگوییم حتی اگر دوستان از ما برنجند و ناراحت شوند.

زارعی ادامه داد: در ارتباط با دوستان و آشنایان ما موظف به انجام هر عملی نیستیم حتی اگر آنها بخواهند ما را به انجام آن کارها مجبور کنند در این گونه موارد کافی است که نه بگوییم که این می‌تواند نه گفتن به زشتی‌ها، ناهنجاری‌های اخلاقی، اجتماعی و با  مقاومت در مقابل آنها خود و جامعه را از آسیب‌های ناشی از ناهنجاری‌ها مصون نگه داریم.

زارعی اضافه کرد: برخی از خانواده‌ها توان ارائه آموزش به نوجوانان و جوانان خود را ندارند به همین دلیل باید از توان مشاوران متخصص در مدارس استفاده شود.

وی گفت: مشارکت والدین درآموزش مهارت‌های زندگی در نحوه برخورد با نوجوانان و جوانان می‌تواند موثر باشد.

زارعی بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌ها ۱۰۰ درصد دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم استان بوشهر در زمینه بیماری ایدز و راه‌های انتقال، پیشگیری و محافظت در برابر این بیماری آموزش‌های لازم را دریافت می‌کنند.

وی گفت: اچ آی وی آخرین آسیبی است که فرد به دلیل نداشتن مهارت به آن مبتلا می‌شود و می‌توان با ارائه برخی آموزش‌ها شامل کنترل خشم، حل مساله، نه گفتن حساسیت در درون دانش‌آموزان را ارتقا داد.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !