جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

در تقابل با دخالت بیگانگانگان در انتخابات اسفند ۹۸ چه تدابیری اندیشیده ایم؟

دشمن موضوعی را بعنوان تهدیدی از سوی ایران مطرح کرده است اغلب زمینه ساز و توجیهی در اقدامات تهاجمی و یا خصومتی مورد انتظار در عرصه ی مرتبط با لحاظ فضا سازی عمومی در فرصت پیش رو علیه کشورمان بوده است .

آرشیو اخبار
۰۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

،همچنان که عوامل نظارتی و اجرائی با تصویب مقدمات و اعلام تقویم اجرائی و تسهیل مشارکت مردم برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در دوم اسفندماه سال جاری اهتمام دارند تا نحوه و قالب و ساماندهی اجرای این فرایند مهم بشکلی هوشمندانه و هدفمند برگزار شود.

بی گمان از آنسو دشمن نیز مترصد است تا با سوء استفاده از روزنه و خلاء ساختگی و یا احتمالی در این پروسه ی تعیین کننده، نقشه های خنثی شده ی پیشین خود را دنبال کند. بدیهی است که یکی از مفاصل مورد تمرکز بیگانه  رسانه و شبکه اجتماعی است و از سوی دیگر تجربه ی نخست برگزاری انتخابات الکترونیکی در برخی حوزه های انتخابیه “شعب منتخب اخذ رای” زوم دولبه و جهت دار طرف های خارجی بر این طرح می تواند موضوعی برای چالش انگیزی تیتر رسانه ی تلقی گردد.

نکته ی دیگر اینکه به تجربه ثابت شده هرگاه دشمن موضوعی را بعنوان تهدیدی از سوی ایران مطرح کرده است اغلب زمینه ساز و توجیهی در اقدامات تهاجمی و یا خصومتی مورد انتظار در عرصه ی مرتبط با لحاظ فضا سازی عمومی در فرصت پیش رو علیه کشورمان بوده است تا حدی که همانند پیشتر در این رهگذر به مقوله ی انتخابات بعنوان بزنگاهی برای انتقام جومی ضد ایران اسلامی از هیچ تلاشی فروگذار ننموده و بیکار نبوده است اخیراً برای نمونه وگزارش قابل تامل زیر منتشر شده است.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک اعلام کرد که این شرکت موفق شده است چند کمپین روسیه و ایران که به قصد دخالت در انتخابات آمریکا تشکیل شده بودند را خنثی کند. زاکربرگ این خبر را روز دوشنبه ۲۹ مهر در گفت و گو با شبکه تلویزیونی ان بی سی اعلام کرد و گفت که فیسبوک اقدام برای تشکیل این کمپین ها را زمینه سازی این کشورها برای دخالت در انتخابات سال آینده آمریکا می داند.

روز دوشنبه فیسبوک اعلام کرد که چهار کمپین انتشار اطلاعات نادرست در فیسبوک و اینستاگرام را حذف کرده است. منشاء سه کمپین در ایران و دیگری در روسیه بود. این کمپین‌ها شامل ۹۳ اکانت فیسبوک، ۱۷ پیج و چهار اکانت اینستاگرامی بودند که عمدتا روی مخاطبان آمریکا و فرانسوی زبانان شمال آفریقا متمرکز بودند.

اما واقع امر را از بیانیه نمایندگان مجلس ایالات متحده باید استخراج کرد فیلم های جعلی”«Deepfake» اعتبار انتخابات ایالات متحده ۲۰۲۰ را تهدید می کند در این بیانیه رسمی به بیش از یک بستر رسانه اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر ،اشاره شده و  آدام شیف رئیس کمیته اطلاعات مجلس از تأثیر منفی و سوء اطلاعات رسانه ها از گسترش فیلم های جعلی “Deepfake” نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا ابراز نگرانی کرد.

به نظر وی این امر برای اعتبار داشتن در مبارزات انتخاباتی برای هر کاندیدایی خطرناک است و اجازه می دهد قدرت های خارجی بتوانند بر روند منافع انتخابات به نفع منافع سیاسی خود تأثیر بگذارند.

در پایان می توان نتیجه گیری کرد: با تقویت حمایت از امر قانون در کشورمان و ارتقاء هماهنگی و انسجام مدیران بهبود شیوه های آموزش خاص و عام و اطلاع رسانی موثر مطالعه ی دقیق ابعاد ماجراها و منفذهای موجود و پیش خوانی سناریوهای مختلف و رصد بموقع جهت گیری رسانه ی بیگانه روند آماد سازی برگزاری انتخابات را با اهداف مطلوب کشور تطبیق داد. زیرا در سطح کلان  برای هر انتخاب اندیشمندان این عرصه مشروعیت و شایستگی را توامان نتیجه و برایند مورد نظر حقیقی در آن می دانند لذا برای تحقق این دو مورد اتخاذ تدابیر قاطع هوشیارانه برای مقابله با هرگونه جوسازی خارجی نه تنها لازم بلکه ضرورتی حیاتی است.

عبدالمجید اورا


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !