یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

فریبکاری ۱۰ ملیارد دلاری در عرصه ی سلامت

الیزابت هولمز در سال 2013 به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل شرکت تیرانوس" Thiranus "ظاهر شد. او در 19 سالگی برای شروع مشاغل شخصی خود پس از مشروط شدن از کالج خارج شد و قول داد یک دستگاه آنالایزر خون آسان تر و سریعتر طراحی کند و در مدتی کوتاه شرکت او بیش از 10 میلیارد دلار سود کسب کرد.

آرشیو اخبار
۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

،اگر با نام «دره سیلیکون» در ایالات متحده آشنا هستید و یا می خواهید بیشتر درباره آن بدانید اکنون با ماجرائی در اماتیک با پایانی غم انگیز برگرفته از کتابی مستند موضوع پانزده سال فریب و بازی با زندگی بیماران و پول هنگفت نامشروع با حیله گری، خطرات وخسارات فراوان جانی و مالی بر بشریت تحمیل می کنند.

کسی که در این کتاب و این موضوع متهم ردیف اول است خانمی بنام “هولمز” است سیلیکون‌ ولی به معنی درهٔ سیلیکون نام رایج و غیر رسمی منطقه‌ای در حدود ۷۰ کیلومتری جنوب شرقی سانفرانسیسکو در حومهٔ سانتا کلارا، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا است.

شهرت این منطقه به دلیل قرار داشتن بسیاری از شرکت‌های مطرح انفورماتیک جهان در این منطقه‌ است. نام این منطقه ابتدا برگرفته از تعداد زیاد شرکت‌های تولید کنندهٔ تراشه‌های سیلیسیمی در این منطقه بود که بعدها به نمادی از وجود کمپانی‌های زیاد فعّال در زمینه فناوری‌های پیشرفته در این منطقه تبدیل شد. سیلیکون‌ ولی شهرهای بسیاری را در بر می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها سن حوزه مشهور به پایتخت سیلیکون‌ولی می‌باشد.

کتاب خون فاسد اسرار و دروغ از فن آوری های دره سیلیکون توسط “جان کری رو ” روزنامه نگار آمریکایی  که  در مورد یک رسوایی بزرگ فاجعه آمیز علمی در عرصه ی پزشکی نوشته شده است.تمام جزئیات حیرت انگیز در مورد یک جرم اخلاقی است که  توسط این روزنامه نگار در کتاب “Bad Blood by John Carreyrou  در سیلیکون که در سال گذشته  به عنوان یک هشدار قرمز شاید نه اولین آن برای فساد برخی از پیشگامان فناوری منتشر شود. دره سیلیکون. این کتاب “تکان دهنده” پرفروش ترین کتاب بود و به لیست نیویورک تایمز از بهترین کتاب های سال پیوست.


داستان از آنجا آغاز شد که الیزابت هولمز در سال ۲۰۱۳ به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل شرکت تیرانوس” Thiranus “ظاهر شد. او در ۱۹ سالگی برای شروع مشاغل شخصی خود پس از مشروط شدن از کالج خارج شد و قول داد یک دستگاه آنالایزر خون آسان تر و سریعتر طراحی کند و در مدتی کوتاه شرکت او بیش از ۱۰ میلیارد دلار سود کسب کرد.در حد یک رکورد این مبلغ را از بیماران و سرمایه گذاران بدست آورد و ابتکار او به عنوان نسخه برتر پزشکی  در رسانه ها بین المللی باز نشر داده شد اما بحران این بود که این دستگاه جدید وی حتی با سنتی ترین دستگاه های مشابه نیز نمی توانست رقابت کند.

ایده “تیرانوس” به دستگاه آزمایش خونی بازمی‌گردد (Edison و miniLab) که در آن بیمار تنها باید یک قطره خون از انگشتش را به دستگاه بدهد و سپس نتایج مختلف در مورد وضعیت سلامت خود را از طریق همان یک قطره خون بگیرد ایده‌ای که در تئوری خیلی هیجان‌انگیز و خفن به نظر می‌رسد اما درحقیقت به هیچ جایی نرسید و تنها باعث به خطر افتادن جان عده‌ای بیمار و به یکی از معروف‌ترین داستان‌های کلاهبرداری در سیلیکون ولی تبدیل شد. چرا؟ زیرا Theranos چنین دستگاهی با این ویژگی تولید نکرده بود و تمام ادعاها و ایده‌هایش فریبی بیش نبوده است

هر چند پزشکان هشدار دادند که تکنیک “تیرانوس” در حال حاضر آماده اجرا نیست اما هولمز از ناامید کردن سرمایه گذاران و سهامداران جلوگیری می کرد و نتیجه آن یک شکست طاقت فرسا بود و این شکست همه جوانب کار او را تحت تأثیر قرار داد بیماران نتایج اشتباهی دریافت کردند  بدتر این که عده ای نیز به اتاق های اورژانس منتقل شدند و بقیه پس از مراجعه به آزمایشگاه های هولمز برای پرسیدن کیفیت خدمات دریافتی و نادیده گرفته شدن شان توسط کارکنان شرکت او نیاز به تصحیح اشتباهی که در گزارش های پزشکی تقریباً یک میلیون نفر صورت گرفته بود را خواستار شدند.

مخاطبان و کاربران از این واقعیت غافل بودند که تیرانوس یک توهم بزرگ بود نویسنده گزارش خود را در وال استریت ژورنال در قسمت هایی تحت نظارت وکیل روزنامه نوشت و بخشی از داستان فروپاشی شرکت و افسانه هولمز را برملا کرد جان کری رو این ترفند فریبنده را کشف کرد و علی رغم تهدیدها به مرگ ، همچنان به دنبال افشاگری بود.

اما دقیقاً چه اتفاقی افتاده بود؟ آیا الیزابت عمداً سعی در گمراه کردن سرمایه گذاران و فریب بیماران برای سرقت پول آنها و لذت بردن از شهرت برای مدت کوتاهی داشت؟ یا اینکه بدون برنامه ریزی به جاه طلبی امید داشت؟
آنچه اتفاق افتاد ترکیبی از همه اینها بود. هولمز در ابتدا چشم انداز راه اندازی یک شرکت ، استخدام پزشکان برای امکان پذیر کردن این دیدگاه را داشت اما طبق معمول با بازرگانان در طول مسیر با مشکلات عدیده ای روبرو شد.

اما به سرمایه گذاران قول داد ه بود،تا زمانی که بین آنچه که از لحاظ فنی و دستیابی به اهدافشان دستاوردی حاصل نشده است شکافی ایجاد نشود. در زمانی که بیماران در پاییز ۲۰۱۳ به آزمایشگاه های خون مراجعه کردند این شکست به یک کلاهبرداری گسترده تبدیل شد و منجر به وارد ساختن اتهامات جدی جنایی توسط بیماران علیه هولمز شد  و نتیجتاً وی  در دسامبر ۲۰۱۵ توسط دفتر دادستان کل آمریکا در سانفرانسیسکو تحویل داده شد و فقط  ۵۰۰ هزار دلار جریمه شد. و به ۲۰ سال زندان تهدید شده است؟


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !