جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

اربعین نمایش قدرت و وحدت مسلمانان در سطح منطقه وجهان است

اربعین یعنی چهل روز بعد از وفات یا شهادت کسی . این مسئله اولین بار در داستان کربلا مطرح شده است . در مورد امام حسین (ع) داستان اربعین مطرح است و چهل روز بعد زیارت نامه ی خاصی برای ایشان مطرح می شود . این زیارت را امام صادق (ع) انشاء کرده اند .

آخرین اخبار
۲۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس ؛ اربعین یعنی چهل روز بعد از وفات یا شهادت کسی . این مسئله اولین بار در داستان کربلا مطرح شده است . در مورد امام حسین (ع) داستان اربعین مطرح است و چهل روز بعد زیارت نامه ی خاصی برای ایشان مطرح می شود . این زیارت را امام صادق (ع) انشاء کرده اند .

در روایتی داریم که مومن چند علامت دارد . یکی از آنها زیارت اربعین است . پس یکی از نشان های مومن زیارت اربعین است . ثواب زیادی هم بر این زیارت مترتب است .

روز اربعین درکربلا دو اتفاق مطرح است . اتفاق اول آمدن اولین زائران بر قبر ابا عبدالله است که او جابر بن انصاری و عطیه است . او خودش یک مفسر قرآنی است . جابر هم از اصحاب رسول خداست و از کسانی است که وقتی امام به کوفه آمد با امام صحبت کرد . او برای زیارت امام حسین (ع) آماده شد . غسل کرد و لباس مرتب پوشید . قبر هم مثل امروز معلوم نبود و صحن و سرا هم نداشت . خاک و بیابان بود. او کنار قبر آمد و قبر را تشخیص داد . در آنجا زیارتنامه ای را خواند که این زیارتنامه در منابع است و به اباعبدالله سلام داد و سه بار الله اکبر گفت و حتی کنار قبر بیهوش شد . وقتی به هوش آمد فریاد زد یا حسین حبیبی یا حسین .

جریان دیگر آمدن اهل بیت است که بعضی ها نوشته اند که اهل بیت از شام آمدند و به کنار قبر اباعبدالله آمدند . البته بعضی ها مثل شیخ عباس قمی می گویند که امکان آمدن نبوده است و بعضی ها مثل قاضی طباطبایی معتقد است که اهل بیت آمده اند . من پیشنهاد میکنم که بینندگان این زیارت دو صفحه ای که در مفاتیح است را بخوانند . وقتی آفتاب می زند و روز میشود هر کجا که هستید شروع به خواند این زیارت بکنید که در این زیارت فلسفه ی قیام اباعبدالله آمده است . این همان مسئله ی تربیتی زیارتنامه است

. خدایا حسین ما خونش را داد برای اینکه جامعه را از جهل و گمراهی نجات بدهد . خیلی ها در مورد قیام امام بحث کرده اند ولی زیباترین کلمات در همین کلمه ی آمده است . امام صادق (ع) می فرمایند که حسین شهید شد تا دو تا بیماری را در جامعه ریشه کن کند . یکی جهالت و یکی ضلالت . این دو تا بیماری همواره جوامع را زمین زده است . اگر برادران یوسف ، یوسف را در چاه انداختند بخاطر جهالت بود . یوسف به آنها گفت که شما جاهل هستید . اگر قوم لوط سراغ همجنس بازی رفتند بخاطر جهالت بود. اگر قوم موسی گوساله پرست شدند بخاطر جهالت و نادانی انها بود . پس یکی از علتهای قیام امام جهل زدایی بود که اتفاقا موفق هم شد . چون بعد از این قیام بود که انقلاب ها شکل گرفت و مردم با مسائل آشنا شدند.

زیارت اربعین روایت روشنی از امام حسن عسکری (ع) است که به عنوان یکی از علائم شیعه‌ اعلام کردند، زیارت اربعین را شاید عنایت خاصی در این علامت‌گذاری بوده است که میعادگاه سالیانه عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و عموم شیعیان باشد و این میعادگاه به طور طبیعی شکل گرفته است؛ شاید یکی از قدیمی‌ترین‌ مبلغان در این راهپیمایی “علیرضا پناهیان” باشد که اتفاقاً در جریان گپ‌وگفت با تسنیم این‌طور می‌گفت: “چند سالی توفیق حضور در این مناسبت عظیم پیدا و احساس کردم حیف است در بین این همه عاشقان اباعبدالله(ع) در چنین مناسبتی فیض زیارت اربعین را از دست بدهم به خصوص برای پیاده‌روی به سوی این زیارت اجرهای با عظمتی که در روایت برایش ذکر شده است و واقعاً وقتی آن حال و هوای معنوی این پیاده‌روی را مشاهده کردم، دیدم از نظر معنوی با پیاده‌روی دوران دفاع‌مقدس در جهاد فی‌سبیل‌الله قابل مقایسه است.”

اربعین سرمایه بزرگ اجتماعی برای جهان تشیع است؛ میعادگاهی که با اشاره اهل‌‌بیت عصمت و طهارت شکل‌گرفته و حیطه استکبار را درهم فرو ریخته است. زائر اربعین غم و اندوه و غربت و تنهایی احساس نمی‌کند؛ هم احساس عزت می‌کند و هم احساس فرهمندی! زائر اربعین به حضور حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) مفتخر می‌شود؛ اگر کسی هویت شیعی و دینی را درک کند واقعاً شیعه خواهد شد؛ وقتی انسان در میعادگاه بزرگ اربعین قرار می‌گیرد، درک هویت شیعی و حسینی برای او سهل می‌شود.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !