جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

دو شهرک جدید در مرکز بوشهر که مسجد ندارند

حدود 10 سال گذشته پروژه ایجاد دو شهرک نیایش و مسکن مهر بوشهر حدفاصل محلات جنوبی و شمالی شهر بوشهر ایجاد شد و در حالی که 90 درصد واحدهای مسکونی و تجاری آن به بهره برداری رسیده است اما یک مسجد برای فعالیت های فرهنگی و مذهبی در این دو شهرک وجود ندارد.

آخرین اخبار
۲۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس؛ اولین سازه‌ای که در اسلام ساخته شد، مسجدالنبی بود که قوام اسلام را به دنبال داشت؛ و تبدیل به مرکزی شد که تمامی مناسبات حکومت اسلامیِ پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله) را در خود جای داده بود.

در طول تمدن اسلامی باشکوهترین ابنیه مربوط به مساجد بوده است و هرگاه حکوتی تصمیم به ساختن شهر و روستایی می‌گرفتند، مسجد اولین ساختمانی بوده که بنا می‌ کردند.

اما امروزه آن چیزی که از تمدن اسلامی، متمایزتر و افتخارانگیزتر است، مسجدها هستند مانند شیخ لطف‌الله و مسجد امام و … است.
موضوع این نوشتار، مسجد و تمدن اسلامی و اهمیت مسجد در آن نیست بلکه وضعیت ساخت مسجد در بوشهر و سیاست فرهنگی‌ای است که گسستی با فرهنگ اسلامی دارد.

دو شهرک جدید در مرکز استان بوشهر که مسجد ندارند

بیش از ده سال پیش در مرکزیت شهر بوشهر پروژه ایجاد شهرک نیایش و مسکن مهر توسط چند وزیر و معاون وزیر کلنگ زنی شد که تا امروز  امروزه بیش از نود درصد واحد های مسکونی و تجاری آن ساخته و مالین در حال بهرهر برداری از آن هستند.
شهرکهایی که بواسطه قرار گرفتن بین دو قسمت شمال و جنوب شهر بوشهر ساکنان مجبور هستند بسیاری از نیازهای روز مره خود را از امکاناتی که در شهرک ایجاد دشده است تامین کنند.
اما مسجد و مرکز فرهنگی موضوعی نیستند که ساکنان بخواهند تاسیس کنند، بلکه دستگاه های متولی ماننده اداره اوقاف و غیره و مسئولین  برنامه‌ریز حوزه شهری و برخی سازمانها باید این اقدامات انجام و در اختیار مرم قرار دهند.
در حالی که مسجد در فرهنگ مسلمانی، از بدیهیات است اما در این دو شهرک جدید نیایش و مسکن مهر نه صدای اذانی به گوش می رسد و نه ساختمان مسجدی برای انجام فریضه نماز های بومیه دیده می شود که باید منتظر ماند که دستگاه های متولی چه پاسخی در خصوص این موضوع خواهند داشت.
ایجاد همچنین مرکز فرهنگی برای فرزندان و خانواده‌های این دو شهرک جدید امری ضروری است تا شهروندان بوشهری مجبور نباشند روزانه هزینه‌های زمانی و مالی گزافی صرف تاکسی و رفت و آمد به شهر کنند.
حدودا جمعیتی بالغ بر پنج هزار نفر در این دو شهرک زندگی می کنند که داشتن یک مسجد به عنوان محور فرهنگی و فعالیت های مذهبی حق مسلم آنها است و باید مسئولینی که هنگام برش روبان افتتاحیه پروژه های مسکونی در حال سلفی گرفتن بودند وارد صحنه شودند و نیازهای مردم بخصوص در حوزه فرهنگی رفع کنند.
با توجه به مشکلات و نفوذهایی که امروز در حوزه های مختلف بخصوص فرهنگی وجود دارد باید در محدوده های مسکونی و کارگاهی یک مرکز فرهنگی وجود داشته باشد تا شاهد کمترین آسیب های اجتماعی در بین قشرهای مختلف جامعه باشیم.
پایگاه خبری تحلیل سپاس آمادگی دارد تا پاسخ مسئولین و دستگاه های متولی فرهنگ در خصوص این بی توجهی در شهرک نیایش و مسکن مهر شهر بوشهر را منتشر کند.
انتهای پیام//


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !