پنج شنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

جوان بوشهری که غرور آمریکا را در خلیج‌فارس به بازی گرفت

کمتر کسی تا قبل از سال 94 او را می‌شناخت، وقتی به عنوان شهید شاخص سال کشور انتخاب شد، نگاه‌ها به سمت این جوان از دیار «دشتی» رفت، دیگر وقت معرفی شدن مردی بود که «حماسه‌ای نادر» از خود به‌جای گذاشته بود.

آخرین اخبار
۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛
به گزارش سپاس ؛ در دیدار رهبر انقلاب با دانشجویان در اول خرداد، تصویری در کنار ایشان خودنمایی می‌کرد که چشم همه حضار برای لحظاتی به آن عکس دوخته‌ شده بود، صاحب این تصویر، جوانی بود که به همراه همرزمانش و به‌فرمان امام، ابهت پوشالی آمریکایی‌ها را در خلیج‌فارس در هم شکستند.
سیداحمد موسوی| کمتر کسی تا قبل از سال ۹۴ او را می‌شناخت، وقتی به عنوان شهید شاخص سال کشور انتخاب شد، نگاه‌ها به سمت این جوان از دیار «دشتی» رفت، دیگر وقت معرفی شدن مردی بود که «حماسه‌ای نادر» از خود به‌جای گذاشته بود.

در اواخر اردیبهشت‌ماه سال جاری و در روزهایی که ناو هواپیمابر آمریکا با ورود به خلیج‌فارس به خیال خود، قصد ایجاد ترس و دلهره در ملت ایران را داشت،  در حین دیدار رهبر معظم انقلاب با دانشجویان، تصویری در کنار مقام معظم رهبری خودنمایی می‌کرد که چشم همه حضار برای لحظاتی به آن عکس دوخته‌شده بود، صاحب این تصویر، جوانی بود که به همراه همرزمانش و به‌فرمان امام، ابهت پوشالی آمریکایی‌ها را در خلیج‌فارس در هم شکستند.

جنگ نفتکش‌ها در خلیج‌فارس

در سال ۱۳۶۶ جنگ ۸ ساله به دریا کشانده شده بود و نفت‌کش‌ها و کشتی‌های تجاری ایران هدف رژیم بعث عراق قرار می‌گرفتند، با ورود آمریکا و شوروی به خلیج‌فارس، توان نظامی جبهه مقابل ایران به‌شدت افزایش یافت، ضمن اینکه عراق در سال‌های پایانی جنگ با خرید تجهیزات نظامی از غرب و شوروی توانسته بود قدرت نظامی خود را افزایش دهد و خود را برای تهدید منافع ایران در دریا آماده سازد، اما در مقابل تنها دو سال از تأسیس نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گذشت. توان دریایی و هوایی ارتش ایران نیز باگذشت هفت سال از جنگ کاهش پیداکرده بود و به دلیل تحریم‌ها و عدم تأمین مالی بازسازی نشده بود.

رجزخوانی آمریکایی‌ها

آمریکا برای اینکه اقتدار جمهوری اسلامی را در خلیج‌فارس از بین ببرد، به کشورهای حاشیه خلیج فارس اعلام کرده بود که هر کشوری در لوای پرچم آمریکا قرار بگیرد، کار اسکورت کشتی‌های نفتی را در خلیج‌فارس انجام می‌دهیم و کسی جرات رویارویی با این کشتی‌ها را ندارد.

کشور کویت از این طرح  استقبال کرد و آمریکا   پرچم  خود را بر فراز کشتی  غول‌پیکر نفتی «اَلرَّخاء» با ظرفیت ۴۰۲ هزار تن وبه عبارتی بیش از سه میلیون بشکه نصب کرد  و نام کشتی را به «بریجتون» تغییر داد  و به همراه اسکورت ۶ ناو جنگی به آب‌های خلیج‌فارس فرستاد.

پخش زنده لحظه به لحظه توسط CNN

در آن برهه شبکه CNN تازه شکل‌گرفته بود و هر کاری در کشتی‌ها نظیر تعویض پرچم هم که انجام می‌شد، CNN به‌صورت زنده پخش می‌کرد و روزانه چندین بار برنامه‌های خود را قطع می‌کرد و حرکت کاروان نفت‌کش آمریکایی را در خلیج‌فارس نشان می‌داد.

اولین کاروان از نفت‌کش‌های کویتی آن‌هم با پرچم آمریکا و اسکورت کامل نظامی توسط ناوگان جنگی این کشور، در تیرماه سال ۶۶به راه افتادند و دولت آمریکا نیز عملیات سنگینی را در ابعاد روانی، تبلیغی، سیاسی و نظامی جهت انجام موفقیت‌آمیز این اقدام انجام داده بود.

درحالی‌که بیش از ۱۰۰ خبرنگار را کشتی بریجتون بالای عرشه خود داشت، لحظه‌به‌لحظه حرکت و رد شدن آمریکا از خلیج‌فارس از شبکه CNN  به‌صورت زنده برای جهانیان پخش می‌شد.

سیاسیون: زدن کشتی آمریکایی هزینه دارد/ امام خمینی: اگر من بودم می‌زدم

فرماندهان سپاه به همراه سیاسیون وقت، جریان عبور آزاد و متکبّرانه ناو‌های جنگی آمریکا و نیز سایر کشتی‌ها و شناور‌های تحت حمایت این کشور را به گوش حضرت امام خمینی (ره) رساندند، امام دستور زدن ناو جنگی را داد اما برخی سیاسیون با توجیهات مختلف از جمله اینکه زدن کشتی آمریکایی در آن برهه هزینه دارد، مانع از این کار شدند.

با عبور ناو آمریکایی از منطقه یکم دریایی سپاه و در دو مرحله فرماندهان به همراه سیاسیون خدمت حضرت امام رسیدند و در دیدار سوم حضرت امام نیز فرمودند: «اگر من بودم، می‌زدم»، همین حرف امام برای «نادر» و هم‌رزمانش کافی بود که تدارک عملیات شجاعانه علیه نفت‌کش آمریکایی‌ها را انجام دهند.

شروع عملیات مین‌گذاری در دریا

شیر مردان نیروی دریایی سپاه اسلام و در رأس آن‌ها سردار شهید «نادر مهدوی» با هم‌رزمانش که تعدادشان به کمتر از ۲۰ نفر می‌رسید،  با رشادت وصف‌ناشدنی و مشقت‌های فراوان در فاصله ۱۳ مایلی غرب جزیره فارسی در آب‌های خلیج‌فارس، ۶ مین‌ دریایی را در آب رها کردند.

به دلیل تلاطم بالای دریامین‌های رهاشده در جاهای مناسب از قبل تعیین‌شده قرار نگرفت اما به هر صورت در دریا رها شد و ناوگروه ذوالفقار به فرماندهی شهید نادر مهدوی از منطقه جدا شد.

وقتی که غرور آمریکایی‌ها در هم شکست

سرانجام در دوم مردادماه سال ۶۶ و پس از گذشت ۴۰ روز از حرکت نفتکش آمریکایی در خلیج‌فارس،  از ۶ شناور آمریکایی که دو شناور نفت‌کش و چهار شناور ناو اسکورت بودند، صدای مهیبی از خلیج‌فارس شنیده شد و کشتی غول‌پیکر «بریجتون»  در آب‌های خلیج‌فارس مورد اصابت مین‌های ریخته شده قرار گرفت و کشتی نفتی بریجتون منفجر شد.

بلافاصله چهار ناو جنگی اسکورت به نفت‌کش بریجتون چسبیدند تا جایی که این ناوها از ترس اینکه اگر جلوتر بروند، احتمال برخورد با مین‌های کارشده را دارند، از جای خود تکان نمی‌خوردند تا اینکه پس از سه روز، دو ناو سمت راست آمریکایی از ترس اینکه مورد اصابت موشک ایران قرار بگیرند، به سمت چپ کشتی بریجتون رفتند که متمایل به سمت عربستان بود.

دیدار با امام

پس از اقدام دلیرانه سردار شهید «مهدوی» و هم‌رزمانش، به‌پاس قدردانی از این عزیزان، برنامه دیدار با حضرت امام خمینی (ره) تدارک دیده شد و شیر مردان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دیدار رهبر انقلاب نائل آمدند.

در این دیدار، حضرت امام یکایک این سربازان جان‌برکف اسلام را مورد ملاطفت و تفقّد خود قراردادند و پیشانی سردار شهید «نادر مهدوی» را بوسیدند.

«نادر مهدوی» سرانجام در ۱۶ مهرماه سال ۶۶ همراه با هم‌رزمانش همچون سردار شهید «غلام‌حسین توسلی»، «بیژن کرد»، «نصرالله شفیعی»، «آبسالانی»، «محمّدی‌ها» و «مجید مبارکی» جهت انجام گشت، با استفاده از ۲ فروند قایق «بعثت» و یک فروند ناوچه به نام «طارق» به سمت جزیره «فارسی» در آب‌های نیلگون خلیج‌فارس حرکت می‌کنند و با آمریکایی‌ها درگیر می‌شوند.

نحوه شهادت نادر و همرزمانش

«نادر» و «بیژن»، با سلاح «دوشکا» به‌طرف بالگرد‌های آمریکایی در هوا شلیک می‌کردند و هم در پی گرفتن شهدا و زخمی‌ها از آب بودند، دشمن، پس از آن‌که همه شناور‌ها و تجهیزات ناوگروه را زده بود، پس از ۲۰ دقیقه «نادر» و «بیژن» و چهار نفر دیگر را اسیر می‌کنند.

دستگیری «نادر» برای دشمن بسیار اهمیت داشت آن‌چنان‌که پس از دستگیری اعضای بازمانده ناوگروه، بلافاصله درصدد شناسایی او برمی‌آیند و از تک‌تک اسرا درباره «نادر» جست‌وجو می‌کنند و وحشیانه بعد از شناسایی او را به شهادت می‌رسانند.

شکنجه و شهادت با میخ‌های فولادی

پس از گذشت ۶ روز، پیکر‌های مطهر شهدا و اسرا از «مسقط» پایتخت کشور «عمان» تحویل گرفته شد، آمریکایی‌ها سینه شهید «نادر مهدوی» را با میخ‌های فولادی بلند سوراخ کرده بودند و با چند تیر به قلب، بازو و سجده‌گاهش او را به شهادت رسانده بودند.

هنگامی‌که جنازه مطهر سردار شهید «نادر مهدوی» به خاک میهن رسید، دست‌ها و پاهایش به‌صورت خیلی محکم بسته‌شده بود و نشان می‌داد که دشمن، حتّی از جسم بی‌جان این شهید نیز هراس داشته است.

قدرت ضرب شست نادر مهدوی و هم‌رزمانش در نیروی دریایی سپاه به آمریکا و ایادی آن در منطقه به حدی بود که پس از گذشت بیش از ۳۰ سال از آن روز، آمریکایی‌ها جرأت عرض‌اندام را در خلیج‌فارس ندارند و امثال «نادر‌»ها هنوز در معرکه و میدان نبرد حضور فعالانه و پویا دارند و گوش‌به‌فرمان ولی خود، آماده خلق حماسه نادری دیگری در خلیج‌فارس هستند.

جنگ نفت‌کش‌ها به عقیده کارشناسان نظامی یک نبرد کاملاً نامتقارن بود که قایق‌های تندرو در برابر ناوهای جنگی پیشرفته غربی و شرقی، جنگنده‌های عراقی و بالگردهای آمریکایی قرار داشتند و اگر توان نظامی ایران بیشتر بود و از قایق‌های تندروی پیشرفته‌تر و بیشتری برخوردار بود، ممکن بود آمریکا و شوروی هیچ‌گاه وارد نبرد در خلیج‌فارس نشوند.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !