یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

گران فروشی رب گوجه، چرا ربّ «گوجه ۸۰۰ تومانی»، ۱۸۰۰۰ تومان است؟

درحالی‌ قیمت خرید گوجه‌فرنگی از کشاورزان تا ۸۰۰ تومان هم سقوط کرده، قیمت رب گوجه همچنان حدود ۱۸ هزار تومان است و در مرجع اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات هم هر قوطی رب گوجه فرنگی  ۹۰۰ گرمی ۱۶۵۰ تومان قیمت خورده است.

آخرین اخبار
۱۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

 به گزارش خبرگزاری سپاس؛ در حالی که قیمت  خرید هر کیلوگرم  گوجه‌فرنگی از کشاورزان  ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان شده است و در میدان مرکزی میوه ه هم ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان به فروش می‌رسد، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت هر قوطی رب گوجه‌ فرنگی ۹۰۰ گرمی را ۱۶هزار و ۵۰۰  تومان اعلام کرده و قیمت هر کیلوگرم از این محصول هم  ۱۸ هزار و ۳۳۰ تومان است.

این در حالی است که با خرید مستقیم گوجه فرنگی از کشاورزان، هزینه تولید هر کیلوگرم رب غیرصنعتی ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ تومان می‌شود.

در صورتی که هزینه‌های سربار مانند قوطی، انرژی، نیروی کار، حمل‌ونقل، نمک و سود را نیز به این قیمت اضافه کنیم، هر کیلوگرم رب گوجه‌فرنگی کارخانه‌ای  کمتر از ۱۰ هزار تومان قیمت خواهد داشت.

قیمت رب گوجه فرنگی کاهش می‌یابد

در تاریخ دوم شهریورماه سال جاری، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با توجه به کاهش نرخ گوجه‌فرنگی خبر از کاهش قیمت رب گوجه‌فرنگی داده بود، بیش از ۴۰ روز از این وعده سازمان حمایت می‌گذرد اما در مرجع اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات کماکان هر قوطی رب گوجه فرنگی  ۹۰۰ گرمی  ۱۶۵۰ تومان (قیمت هر کیلوگرم ۱۸۳۳۰ تومان) نرخ‌گذاری شده است.

سازمان تعاون روستایی برای حمایت از کشاورزان هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی را ۱۱۵۰ تومان خرید حمایتی می‌کند اما کشاورزان هزینه تولید این محصول را ۲ هزار تومان می‌دانند.

دلایل کاهش قیمت گوجه‌فرنگی در هفته‌های اخیر اعمال تعرفه ۳۸۰ دیناری عراق برای واردات گوجه‌فرنگی است که صادرات این محصول را از صرفه انداخته است. همچنین کاهش قیمت خرید تضمینی گندم و چغندرقند باعث شد که کشاورزان به سمت تولید صیفی‌جات ازجمله گوجه‌فرنگی بروند که باعث شده تولید این محصول بیشتر از نیاز بازار باشد.

در حالی قیمت امروز هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی به صورت خرده‌فروشی در تهران هزار و ۳۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان به فروش می رسد که این محصول در سال گذشته و در زمان صادرات به ۱۵ هزار تومان نیز رسیده بود.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !