جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

کاهش میزان بارندگی پاییزی در استان بوشهر

با توجه به شروع سال آبی جدید از مهرماه، کشاورزان در انتظار پیش بینی شرایط بارندگی خصوصا برای کشت دیم هستند؛ ضمن اینکه سایر هم استانی ها نیز منتظرند ببینند چه زمانی از شرجی بالا و گرمای هوا کاسته خواهد شد و پاییز در بوشهر خودنمایی می کند.

آخرین اخبار
۱۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس ؛ با توجه به شروع سال آبی جدید از مهرماه، کشاورزان در انتظار پیش بینی شرایط بارندگی خصوصا برای کشت دیم هستند؛ ضمن اینکه سایر هم استانی ها نیز منتظرند ببینند چه زمانی از شرجی بالا و گرمای هوا کاسته خواهد شد و پاییز در بوشهر خودنمایی می کند.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر در این خصوص می گوید: پیش بینی های فصلی از کاهش میزان بارندگی پاییز در استان حکایت دارد.

فرج الله شکوهی پور با بیان اینکه پیش بینی های فصلی احتمال صحت شان بین ۶۵ تا ۷۰ درصد است، افزود: مدل های هواشناسی بصورت ماهیانه و هفتگی مورد بررسی و اجرا واقع می شود و از این رو امکان تغییراتی در پیش بینی ها خواهد بود، ولی آنچه اکنون مورد ارزیابی است، بارندگی پاییزی بوشهر کمتر از نرمال خواهد بود.

به گفته وی، میانگین بارندگی پاییزی بوشهر در دوره بلندمدت ۱۰۳ میلیمتر است که طبق پیش بینی کنونی، ۱۰ تا ۲۰ درصد از این میزان در سه ماهه پاییز کاهش داریم.

مدیرکل هواشناسی استان بوشهر که با «خلیج فارس» گفتگو می کرد، ادامه داد: فصل پاییز در استان دیرتر از سایر نقاط کشور شروع می شود و اکنون بوشهر در فرایند تغییر فصل به پاییز هستیم، از این رو با ورود شرایط جوی پاییزی به استان، پیش بینی های هواشناسی با دقت بالاتر خواهد بود.

وی افزود: استان بوشهر در سال آبی گذشته (مهر ۹۷ تا شهریور ۹۸)، ۳۶۲ میلیمتر بارندگی داشته در حالی که میانگین بلندمدت ۲۶۸ میلیمتر بوده و این نشان دهنده افزایش ۳۵ درصدی بارش‌ها نسبت به میانگین بلندمدت است.

مدیرکل هواشناسی بوشهر ادامه داد: بیشترین میزان بارش با ۴۸۴ میلیمتر در دیلم به ثبت رسیده و کمترین میزان با ۲۱۷ میلیمتر مربوط به شهرستان عسلویه بوده است.

شکوهی پور بیان کرد: تنها شهرستانی که میزان بارندگی آن نسبت به میانگین بلند مدتش کمتر بوده نیز عسلویه بوده است.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !