۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار استان » وبلاگ نوشت
  • شناسه : 273476
  • 01 اکتبر 2019 - 14:25
به مناسبت روز سالمند: توانمند سازی سالمندان نیاز امروز جامعه
به مناسبت روز سالمند: توانمند سازی سالمندان نیاز امروز جامعه

به مناسبت روز سالمند: توانمند سازی سالمندان نیاز امروز جامعه

افزایش جمعیت سالمندی به عنوان یک موفقیت جامعه بشری و نتیجه بهبود نظام بهداشتی درمانی و تأمین اجتماعی است ولی مسلماً این چالش نوظهور جمعیتی می‌تواند تأثیر بسیار شگرفی برروند توسعه کشور داشته باشد.

به گزارش سپاس  :افزایش جمعیت سالمندی به عنوان یک موفقیت جامعه بشری و نتیجه بهبود نظام بهداشتی درمانی و تأمین اجتماعی است ولی مسلماً این چالش نوظهور جمعیتی می‌تواند تأثیر بسیار شگرفی برروند توسعه کشور داشته باشد.

به طوری که ادامه این شرایط بدون برنامه‌ریزی پیامدهای نامطلوب اجتماعی و اقتصادی وحتی امنیتی و سیاسی دارد زیرا اگرچه فرآیند سالمندی مستقیماً منجر به بیماری نمی‌شود امابه دلیل کاهش قابل توجه عملکرد جسمی روانی واجتماعی، افراد سالمند در مقابل استرس‌های داخلی و محیطی آسیب پذیرتر می‌شوند و خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی روانی و اجتماعی افزایش می‌یابد.

لذا این موضوع مهم باید در اولویت تصمیم گیری، طراحی و برنامه ریزی و تدوین خط مشی‌ها و سیاست‌ها در برنامه سازمان‌های ذیربط دولتی، خصوصی و نهادهای مرتبط و اندیشمندان و صاحب‌نظران قرارگیرد.

دوران سالمندی معمولاً با زوال جسم همراه است ولی در این دوران خصوصاً در افرادی که سبک زندگی سالم و فعالی داشته باشند و در محیطی مناسب تطابق مناسبی با دوران سالمندی داشته باشند، این دوران می‌تواند همراه با بلوغ عقل و خرد به یکی از دوران‌های فعال فرد خصوصاً از لحاظ اجتماعی تبدیل شود.
در غیر این صورت و در صورت برنامه‌ریزی نکردن برای سالمند و فراهم نبودن بستر اجتماعی مناسب، این دوران می‌تواند دوران بیماری، ناتوانی، وابستگی، فقر و انزوای فرد و مستعد شدن به انواع آسیب‌های اجتماعی سالمند باشد که هم موجبات ناراحتی برای خود فرد سالمند و هم باری به دوش خانواده ها، مراقبان و سیستم بهداشتی درمانی، توانبخشی و اجتماعی- اقتصادی جامعه باشد.
با این حال، غفلت در بررسی‌های جامعه‌شناختی سبک زندگی به گونه‌ای دیگر نیز رویت‌پذیرند؛ ساخت‌یابی چنین پژوهش‌هایی به طور قابل ملاحظه بر اساس ویژگی‌ها و نیازهای جوانان است.
ریشه این مسأله را می‌توان در فراموشی این مرحله حساس از زندگی بشر توسط فعالان این حیطه علمی پی‌جویی نمود و تقربیاً باید اشاره داشت که حوزه جامعه‌شناختی سبک زندگی سالمندان در ایران، عرصه‌ای بکر و دست نخورده می‌نماید.
لذا، به نظر می‌رسد دسته‌بندی مطالعات سبک زندگی به عنوان کنشی مختص به نوجوانان و جوانان چیزی از واقعیات مسأله را برای ما بازگو نمی‌کند و ما را در وضعیت امتناع از موضوع سالمندان قرار خواهد داد.
در این زمینه بررسی انباشت قابل ملاحظه مطالعات تجربی، اکثر این نوشتارها را در قفسه پژوهش‌های مقطعی، کمی – و همان گونه که ذکر شد- متمرکز بر نوجوانان و جوانان و گاهی نیز میانسالان جای می‌دهد. بر این باوریم، از آن جا که سالمندان ایرانی متأثر از تحولات کلان فرهنگی ـ اجتماعی ملی و فراملی و همچنین متأثر از جایگاه‌های اجتماعی متفاوت خود، در عرصه سبک زندگی گزینش‌های متعددی دارند.
علی احمدنیا
انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*