۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار استان » خبر فوری
  • شناسه : 271434
  • ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۸:۵۳
با انتقال تجربیات پیشکسوتان آینده نوحه خوانی در استان بوشهر روشن است/ اشعار نوحه خوان باید در ابعاد مختلف دارای مفهوم باشد
با انتقال تجربیات پیشکسوتان آینده نوحه خوانی در استان بوشهر روشن است/ اشعار نوحه خوان باید در ابعاد مختلف دارای مفهوم باشد
در گفت و گو با سپاس؛

با انتقال تجربیات پیشکسوتان آینده نوحه خوانی در استان بوشهر روشن است/ اشعار نوحه خوان باید در ابعاد مختلف دارای مفهوم باشد

نوحه خوان بوشهری گفت: اگر پیشکسوتان نوحه خوانی در انتقال تجربه های خویش به نوحه خوانان جوان تر همچنان اهتمام داشته باشند یقینا آینده ای روشن در انتظار نوحه خوانی در بوشهر خواهد بود.

به گزارش سپاس؛ استان بوشهر در ایام سوگواری سید سالار شهیدان مراسمات عزاداری به شکل های مختلفی دارد که یکی از این برنامه ها اجرای سینه زنی سنتی که سینه زن ها گرد وی آمده و به صورت حلقه های مختلف به عزاداری سید سالار شهیدان می پردازند.

پایگاه خبری سپاس در راستای رسالت اصلی خود گفت و گویی با رسول دهقانی یکی از بهترین نوحه خوان های جوان استان که آثار مختلفی در حوزه سبک و معرفی نوحه خوانی بوشهری دارد، انجام داده است که در ادامه می خوانیم.

لطفا خودتان را کامل معرفی مخاطبین معرفی کنید و بفرمایید چه چیزی شما را به سمت این هنر سوق داده است؟

من رسول دهقانی متولد و ساکن یکی از جنوبی ترین محلات شهر بوشهر هستم و در حال حاضر هیچ گونه شغل اداری ندارم و با شغل آزاد کسب روزی حلال می کنم و در خدمت سید سالار شهیدان و دیگر ائمه اطهار هستم.

نوحه خوان

رسول دهقانی نوحه خوان سینه زنی سنتی در محله تنگک اول

یکی از مهمترین دلیل هایی که باعث شد به سمت حرفه یا هنر نوحه خوانی سوق پیدا کنم حضور در مکان های مذهبی مثل مسجد بود، البته عوامل دیگری مانندتوجه به توصیه های بزرگان نیز می تواند نقش ماثری داشته باشد.

آیا افراد شاخصی که امروز در حرفه نوحه خوانی مطرح باشند در تربیت شما به عنوان نوحه خوان نقش داشته اند؟

البته از نقش پرتاثیر بزرگانی چون زنده یاد آرامی، آقایان گراشی و ناخدا دشتی فرد در استمرار و جدیت من در این فضا نیز باید یاد کرد.

 چه مساجدی در ایام سوگواری برنامه اجرا می کنید؟

در مسجد ولیعصر (عج) تنگک اول و همچنین مسجد ولی عصر (عج) مخبلند افتخار خدمتگزاری دارم و امسال نیز بنا به پیشنهاد در برخی از مساجد شهرستان های استان بوشهر و برخی شهرهای استان خوزستان افتخار ذاکری داشته ام.

چه چیزی باعث شد به سمت نوحه خوانی بروید؟ می تونستید یک هنر دیگر انتخاب کنید؟

برای این انتخاب، دلایل زیادی وجود دارد که از جمله ی آن ها می توان به علاقه مندی به اهل بیت (ع) و ادای وظیفه به آن بزرگواران و احساس تکلیف در بیان مصایب شان اشاره کرد، اما اگر دلیل ذاتی بخواهم بگوییم یک علاقه و شوق خواصی نسبت به نوحه خوانی سنتی استان بوشهر داشتم که با همراهی دوستان به آن دست پیدا کردم.

استان بوشهر رشته های بومی بسیاری در حوزه نواحا و موسیقی دارد، اما من با توجه به سلیقه شخصی خودم نوحه خوانی سنتی می پسندم.

به خاطر دارید اولین نوحه ای که خوانید کی و چه نوحه ای بود؟

اولین نوحه ای که خواندم نوحه ی «گفتا لیلا با دو صد غم . . . » در سال ۱۳۸۳در  مسجد ولی عصر (عج)  تنگک اول بود که خیلی باعث به هم پیوستگی فضای معنوی سینه زنی شد و جوانان محله به خوبی می توانستند با اینن آهنگ عزاداری کنند.

 وقتی برای اولین بار نوحه خواندید چه حسی داشتید؟

حس عجیب و ناشناخته و در عین حال بسیار دوست داشتنی داشتم. به نوعی، همراه با حس خدمت به خاندان پیامبر (ص)، احساس خرسندی و عظمت می کردم اما در مجموع احساس بسیار خوبی بود که خداوند شاکرم نوکرری امام حسین علیه السلام را به من داد.

 برکات نوحه خوانی اهلبیت بگویید؟

مواهب ارادت و خدمت به اهل بیت (ع) بسیار زیاد است. که من بارها در زندگی ام با تمام وجود احساس کرده ام. از جمله ی این برکت ها، می توان به الگوگیری از اخلاق حسنه ی آن بزرگواران در زندگی فردی و اجتماعی و مهمتر از آن برکاتی در به دست آوردن روزی حلال ماثر هستند اشاره کرد، واقعا در زندگی شخصی برکات نوحه خوانی برای اهلبیت به شفافی دیده ام.

 جوانانی که به نوحه خوانی علاقه مند هستند را چگونه تشویق می کنید؟

سعی می کنم با تقویت روحیه ارادتمندی به خاندان پیامبر (ص) به ایشان، راز و رمزهای نوحه خوانی را به آن ها منتقل کنم و از همه علاقه مندان به نوحه سنتی بوشهر ی توصیه می کنم برای ورود به این عرصه تخصصی بر نوحه خوانی کار کنند و در اشعار ابعاد مختلف آن را درک کنند، نه فقط به صرف خواندن نوحه باشد.

 استادان شما در نوحه خوانی چه کسانی بودند؟

در این زمینه از آموزش های مستقیم و غیر مستقیم بزرگواران زیادی بهره برده و می برم اما بیش از همه، مدیون هدایت های دلسوزانه ی زنده یاد استاد باقر آرامی در زمان حیات شان هستم و هم اکنون نیز از تجربه های ارزشمند فرزند آن بزرگوار، آقای محمد آرامی در اشعار مختلف بهره می برم.

 برای اجرای یک مراسم چقدر زمان نیاز دارید و نوحه ها را چگونه دسته بندی می کنید؟

به فضای اجرای نوحه و حس و حال افراد حاضر در مراسم بستگی دارد و زمان اجرای آن کاملا متغیر است ولی به طور نسبی می توان زمانی بین ۲۵ تا ۳۵ دقیقه برای آن در نظر گرفت و با توجه به این که نوحه خوانی بوشهری، سنتی است، بنابراین دسته بندی نوحه ها در خواندن، از همان قاعده ی سنتی پیروی می کند.

از نوحه خواندن بگویید؟ از ابتدا پیش خوانی تا اتمام مراسم نوحه خوانی؟

چنان که پیش از این عرض کردم، نوحه خوانی ما در حوزه ی سنتی است. بنابراین از ترتیبی خاص پیروی می کند ولی در کل می توان به پیش خوانی، نوحه ی یک، نوحه ی دو، نوحه ی سه، زیر واحد و سرانجام واحد اشاره کرد که شور مراسم هنگام خواندن واحد است.

 چه مشکلاتی در امر نوحه خوانی وجود دارد؟

در نوحه خوانی سینه زن ها نقش آفرینان اصلی مراسم هستند، از پیش، با نوحه خوان تمرین می کنند و این موضوع باعث می شود که گاهی اوقات ناهماهنگی هایی در اجرای مراسم اتفاق بیفتد، لذا نوحه خوان باید در مدیریت مراسم، جدیت دو چندانی داشته باشد و سینه زن نیز هنگام اجرای مراسم کاملا سکوت و به نحوه خواندن و متن نوحه توجه کند.

 آینده نوحه خواندن در بوشهر چگونه می داند؟

اگر پیشکسوتان نوحه خوانی در انتقال تجربه های خویش به نوحه خوانان جوان تر همچنان اهتمام داشته باشند و جوانان نوحه خوان نیز در کسب تجربه از بزرگان این حوزه، تلاشی مستمر داشته باشند. یقینا آینده ای روشن در انتظار نوحه خوانی در بوشهر خواهد بود.

 راهکارها برای پیشرفت در نوحه خوانی بوشهری به نظر شما چیست؟

هماهنگی بین محتوای اشعار و واقعیت های تاریخی مصایب اهل بیت (ع) از یک سو، و هماهنگی بین نوا و لحن ها و اشعار نوحه از دیگر سو، از نکات مهمی است که باید نوحه سرایان، آهنگسازان و نوحه خوانان به آن ها توجه جدی داشته باشند.

 در پایان هر صحبتی دارید بفرمایید؟

ضمن آرزوی قبولی خدمتگزاری بنده در پیشگاه خاندان عصمت و طهارت (ع)، امیدوارم همچنان توفیق این خدمتگزاری خالصانه را داشته باشد و از پایگاه خبری تحلیلی سپاس تشکر می کنم که در همه حوزه ها به صورت مردمی فعالیت می کنند.

/انتهای پیام

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*