۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار استان » اخبار صفحه اصلی
  • شناسه : 270491
  • 22 آگوست 2019 - 8:58
تنش بین روستاهای بخش دلوار بر سر آب/۳۰۰ انشعاب آب باغ ویلاهای تنگستان قطع شد
تنش بین روستاهای بخش دلوار بر سر آب/۳۰۰ انشعاب آب باغ ویلاهای تنگستان قطع شد

تنش بین روستاهای بخش دلوار بر سر آب/۳۰۰ انشعاب آب باغ ویلاهای تنگستان قطع شد

فرماندار تنگستان گفت: در روستاهای میانی و بخش مرکزی تنگستان تنش‌هایی ایجاد شده که مدیریت می‌کنیم تا وضعیت بهتر شود.

به گزارش سپاس ؛ عبدالجسین رفیعی پور فرماندار تنگستان  با اعلام اینکه اگر مدیریت خوبی صورت گیرد و هدررفت آب و آب‌دزدی نداشته باشیم به همه مردم سرانه آب ۱۴۵ لیتر در شبانه‌روز به ازای هر نفر می‌رسد، افزود: یکی از مشکلات اساسی ما بحث فرسوده بودن خط لوله آب در بخش دلوار  است که بالغ بر ۴۵ درصد هدررفت آب داریم و از طرفی شکستگی‌های لوله آب است.

وی ادامه داد: علاوه بر نصب کنتور در ورودی شهرستان در ورودی روستاهای دارای تنش آبی نیز کنتور نصب کردیم تا به میزانی که آب نیاز دارند آب‌دهی صورت گیرد و در این دوساعتی که مطرح می‌شود روستاها آب دارند در واقع ما آب یک هفته آنها را در همین ساعات تأمین می‌کردیم و از طرفی پنج دستگاه تانکر به منظور آبرسانی در تابستان اجاره کردیم و هرجا که وضعیت بحرانی بود استفاده شود.

وی عنوان کرد: همچنین افرادی را به منظور نظارت بر خط گذاشتیم که دستمزد آنها بر اساس رضایتمندی مردم پرداخت می‌شود که با این اقداماتی که انجام شده است به گفته خود شوراها و دهیاران وضعیت آب بهتر شده است.

صدور حکم قضایی برای تعدادی از خانه باغ‌ها

مقام عالی دولت در شهرستان تنگستان با تأکید بر اینکه جلو ساخت و سازهای جدید خارج از محدوده گرفته خواهد شد، بیان داشت: همچنین برای تعدادی از این خانه باغ‌ها حکم صادر شده است و منتظریم با هماهنگی دستگاه قضایی انجام شود.

رفیعی‌پور با بیان اینکه سمت گورکات خانه‌هایی ساخته شده و افرادی نیز ساکن شده‌اند که به دنبال این هستیم آنها را وارد محدوده روستا کنیم و حداقل ساماندهی صورت گیرد، یادآور شد: برنامه ما این است که جاهایی که می‌توانیم ساماندهی کنیم  و مکان‌های خارج از محدوده برخورد کنیم بدون در نظر گرفتن اینکه این خانه باغ‌ها مربوط به چه کسانی است.

وی با تأکید بر اینکه ما نباید جمعیت زیادی که مشکلات بی‌آبی دارند را فدای افرادی که خانه باغ دارند کنیم، اضافه کرد: دستگاه قضایی محکم پای کار ایستاده  است و جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و بنیاد مسکن هم پای کار هستند  تا مدیریت لازم صورت گیرد.

۳۰۰ انشعاب آب باع ویلاهای تنگستان قطع شد

 این مسؤول با بیان اینکه سال گذشته بالغ بر ۳۰۰ انشعاب آب باع ویلاهای تنگستان قطع شد، تأکید کرد: برخوردهایی با این خانه باغ‌ها صورت گرفته و اگر چه فشارهایی هم برما وارد شد و اعتراضاتی هم صورت گرفت اما با این حال تخریب تعدادی از این خانه باغ‌ها با حکم دادگستری بازخورد خوبی داشت که البته انتظار می‌رفت ادارات متولی و دهیاری‌ها قبل از ساخت این خانه باغ‌ها هشدارهای لازم به مالکان می‌دادند.

رفیعی‌پور با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات در بحث آب، طولانی بودن شبکه‌های انتقال است، گفت: دغدغه اصلی بحث آبشیرین کن داریم که باید دو سال قبل شروع می‌شد. اگرچه سرمایه‌گذار وارد کار شد اما با توجه به افزایش قیمت‌ها از سرمایه‌گذاری در این زمینه انصراف داد که الان سرمایه‌گذار جدید آمده  در مرحله ایجاد راه دسترسی ایجاد است  و قول داده  ظرف ۱۵ ماه آبشیرین‌کن به ما تحویل دهد.

وی بیان داشت: از محل سفر اسفند ماه سال گذشته رئیس جمهور به استان، اعتباری جهت نوسازی شبکه‌های آب خط ساحلی در شهرستان تنگستان و دشتی مصوب شده که طی دو سال عملیاتی می‌شود.

فرماندار شهرستان تنگستان اضافه کرد: در روستاهای بخش مرکزی نوسازی شبکه آبرسانی انجام شده است ، آب شیرین‌کن هم که به بهره‌برداری برسد بزرگترین دغدغه مردم در حوزه آب رفع خواهد شد.

وضعیت برخی روستاها از سال قبل بدتر شده

وی با بیان اینکه در برخی از روستاها تنش آبی را به حداقل رساندیم ولی در بعضی از روستاها امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بدتر شده است، افزود: در روستاهای میانی و بخش مرکزی تنگستان تنش‌هایی ایجاد شده که مدیریت می‌کنیم تا وضعیت بهتر شود و در کل وضعیت آب نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

رفیعی‌پور با اعلام اینکه  امسال دوهزار متر مکعب آب از چاه‌های محلی به شبکه تزریق می‌شود، گفت: آبی که در آب انبارهای روستاییان وجود دارد، ظرف یک هفته مصرف می‌شود که از قبل  ما آب را کلرزنی می‌کنیم اما نیاز به نظارت بهداشتی دارد که حتما شبکه بهداشت در این زمینه اقداماتی انجام داده است که ما خبر نداریم.

بیشترین حجم آب مصرفی تنگستان از خط کوثر است

وی با بیان اینکه بیشترین حجم آب مصرفی تنگستان از خط کوثر است، خاطرنشان کرد: سال قبل چند سازه سمت خاییز افتتاح کردیم و امسال هم سمت روستاهای «سمل» و «گلنگون» آبخیزداری انجام می‌شود و عملیات اجرایی سد خاییز هم در حال انجام است که بالغ بر ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که ۶۰ میلیارد تومان در سفر هیأت دولت هم تصویب شده است که نقش مهمی در آبیاری نخیلات اهرم و تأمین آب شرب دارد که امیدواریم در پایان سال ۹۹ درصد آبگیری شود.

سد باهوش نقش مهمی در تأمین آب شرب بخش مرکزی و دلوار دارد

فرماندار شهرستان تنگستان با اشاره به اعتبار ۱۴ میلیارد تومانی سد باهوش، اظهار کرد: سد باهوش نقش مهمی در تأمین آب شرب بخش مرکزی و دلوار دارد و آبشیرین کن دوم پنج هزار متر مکعبی نیز مصوب شده و در مرحله انتخاب سرمایه‌گذار قرار دارد.

وی با بیان اینکه با راه‌اندازی این دو آبشیرین کن و اجرای سد خاییز و باهوش تقریبا در درازمدت این مشکل بی‌آبی حل می‌شود، یادآور شد: با نوسازی شبکه و جلوگیری از هدررفت آب و انشعابات غیرمجاز و صرفه‌جویی مردم و مدیریت توزیع در کوتاه مدت و میان مدت مشکل آب را حل می‌کنیم.

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*