۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار استان » خبر فوری
  • شناسه : 269897
  • 12 آگوست 2019 - 10:10
بوشهر در میان بدترین استان‌ها برای کسب و کار +جدول
بوشهر در میان بدترین استان‌ها برای کسب و کار +جدول
نتایج یک پژوهش کشوری نشان داد:

بوشهر در میان بدترین استان‌ها برای کسب و کار +جدول

  براساس پایش ملی و ارزیابی نظرات فعالان اقتصادی استان، فضای کسب و کار طی بهار 98، نسبت به زمستان سال گذشته در استان بوشهر رشد منفی داشته، طوری که از میان شاخص های 28 گانه، فقط در 2 مورد بهتر از میانگین کشوری هستیم.

به گزارش سپاس ؛ براساس پایش ملی و ارزیابی نظرات فعالان اقتصادی استان، فضای کسب و کار طی بهار ۹۸، نسبت به زمستان سال گذشته در استان بوشهر رشد منفی داشته است.

در این پایش، استان بوشهر با کسب شاخص ۶٫۴۴ درصد، از نظر مناسب بودن فضای کسب و کار در رتبه ۲۸ کشور قرار دارد که شرایط نامطلوب فعالان اقتصادی را نشان می دهد.

براساس این پایش فصلی که طبق نظرخواهی از فعالان اقتصادی هر استان و در آیتم های ۲۸ گانه توسط اتاق بازرگانی ایران تنظیم می شود، عدد به دست آمده برای محیط کسب و کار ایران بین صفر به عنوان بهترین ارزیابی و ۱۰ به عنوان بدترین ارزیابی است و هر چه عدد به صفر نزدیک‌تر باشد محیط کسب و کار دارای موانع کمتر بوده و هر چه عدد به ۱۰ نزدیک‌تر باشد، محیط کسب و کار دارای موانع بیشتر است.

بر این اساس، بوشهر با کسب ۶٫۴۴ از ۱۰، در رتبه بیست و هشتمین استان کشور از نظر مناسب بودن فضای کسب و کار جا خوش کرده است.

۳ استان که شرایط نامطلوب تر از بوشهر دارند، شامل کردستان با ۶٫۵۸ درصد، چهارمحال و بختیاری با ۶٫۵۲ درصد و سیستان و بلوچستان با ۶٫۴۷ درصد می باشد.

در این پایش، استان های مطلوب در فضای کسب و کار شامل آذربایجان غربی، مازندران و گیلان ارزیابی شده که به ترتیب شاخص های ۵٫۴۰ درصد، ۵٫۵۹ درصد و ۵٫۷۰ درصد را کسب کرده اند.

از ۲۸ آیتم فقط در ۲ مورد بهتر از میانگین کشوری هستیم

طبق جدول تفکیکی شاخص های مورد ارزیابی در این پایش که ۲۸ مورد می باشد، استان بوشهر فقط در ۳ مورد شرایطش بهتر از میانگین کشوری بوده است.

براین اساس، از نظر “دشواری تامین مالی از بانک ها” و “عدم شفافیت آمار و اطلاعات موردنیاز برای فعالیت اقتصادی”، استان بوشهر شرایط بهتری نسبت به میانگین کشوری دارد، طوری که ۷٫۵۱ و ۶٫۵۸ در این شاخص کسب شده است.

«بی ثباتی قیمت ها»، بدترین نمره شاخص فضای کسب و کار

بر اساس شاخص های این پایش، مولفه «غیرقابل‌پیش‌بینی بودن تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات» بدترین نمره ممکن را در بهار ۹۸ با ثبت نمره ۸/۸۰ به خود اختصاص داده است.

اگرچه این شاخص در مقایسه با عدد ۸٫۸۴ در زمستان ۹۷ بصورت میلمتری بهبود یافته، اما در پایش انجام شده، همچنان بدترین وضعیت را بین شاخص‌ های ۲۸ گانه در استان بوشهر دارد و بالاتر از میانگین کشوری می باشد.

مشارکت ۵۲ درصدی

به گزارش «خلیج فارس»، طبق اعلام مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران، این پایش مؤلفه‌های ۲۸ گانه ای بر اساس استاندارد خاصی، به روش نمونه‌گیری از طریق مشارکت‌کنندگان اقتصادی هر استان بررسی می شود که برای استان بوشهر ۱۱۹ واحد از فعالان اقتصادی به عنوان جامعه نمونه آماری انتخاب شده است که ۵۲ درصد آن ها در پاسخ گویی مشارکت داشته اند.

بررسی میزان مشارکت در این پایش ها نیز نشان می دهد در دوره های گذشته عدد آن در بوشهر بین ۶۳ تا ۶۸ درصد متغیر بوده است. میانگین کشوری میزان مشارکت در پاسخ گویی نیز برای بهار ۹۸ عدد ۵۵ را نشان می دهد.

برای مشاهده جدول در ابعاد بزرگ روی آن کلیک کنید

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*