چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

بوی نامطبوع کودهای مرغی امان مردم دوراهک را بریده است

آخرین اخبار
۱۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

استفاده برخی کشاورزان از کود مرغ در شهر دوراهک مردم را حسابی کلافه و ناراحت کرده است

به گزارش سپاس به نقل از  مطاف ۲۴ ، استفاده از کود مرغ یکی از معضلاتی است که طی چند سال گذشته و به‌واسطه استفاده برخی کشاورزان در شهر دوراهک ،مردم شهر را از بوی بسیار متعفن آن حسابی کلافه و ناراحت کرده است.

برخی از کشاورزان شهر دوراهک در سال‌های اخیر؛ مبادرت به استفاده از کود مرغی برای کارهای کشاورزی خود می‌کنند که این امر سبب نارضایتی شدید مردم شده و سلامت آنها را تحت‌الشعاع قرار داده است.
استفاده از این نوع کودها علاوه بر بوی نامطبوع، باعث هجوم مگس‌ها نیز می‌شود و این موضوع کلافگی شهروندان را دوچندان کرده است.

منظور از کود مرغ فضولات موجود در بستر مرغداری‌ها است که کشاورزان جهت کاشت محصول خود از کود مرغ استفاده می‌کنند و امسال به طمع دریافت سود بیشتر به کاشت بیشتر این‌گونه محصولات روی آورده‌اند، کاشت بیشتر نیز کود مرغ بیشتر می‌طلبد و وجود کود مرغ بیشتر برابر است باوجود مگس‌های مزاحم بیشتر در سطح شهر که باعث نگرانی شهروندان شده است.

استفاده از این نوع کود شرایط مساعدی برای تکثیر و تداوم عوامل بیماری‌زا مهیا می‌کند و این عوامل توسط باد، آب و پرندگان به سایر نقاط منتقل‌شده و موجب بروز و شیوع بیماری می‌شود.

پشه‌های موزی که به‌واسطه این کودها به وجود می‌آیند، می‌توانند موجب بیماری‌هایی ازجمله سالک نیز بشوند.

از طرفی بوی بد این کودها باعث شده مردم انتقاد شدیدی از جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان و محیط ‌زیست به خاطر سوءاستفاده یک عده افراد سودجو از این کودها داشته باشند
مردم شهر دوراهک خواستار ورود دادستان شهرستان دیر به عنوان مدعی العموم هستند و مسئولین مربوطه نیز علاوه بر ترغیب کشاورزان به استفاده از کودهای توصیه‌شده، توقیف کامیون‌های حمل‌کننده کود مرغی فله‌ای مرطوب و بدون مجوز در مبادی ورودی شهر و راه‌های مواصلاتی به منطقه و همچنین کنترل و نظارت مستمر نهادهای مربوطه و الزام اخذ مجوزهای بهداشتی برای حمل‌ونقل و تخلیه کود مرغی در زمین‌های کشاورزی، محدود کردن تسهیلاتی که در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و ارجاع متخلفان بهداشتی به مراجع ذی‌صلاح، مهم‌ترین راهکارهای مقابله با مسئله کودهای مرغی هستند

به‌هرحال همه می‌دانیم که استفاده‌کنندگان از کودهای مرغی از هیچ نهاد، سازمان یا افراد ذی‌نفوذی برای این کار استفاده نمی‌کنند، بنابراین باید قبول کرد که آن همت و جدیت در کار نهادهای مربوطه برای جلوگیری از این مشکل تاکنون وجود نداشته است

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !