۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار صفحه اصلی » ویژه‌ها
  • شناسه : 268760
  • ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۷
  • نویسنده : مبین شجاعی مقدم
  • منبع : سپاس
پدیده ای که کم آبی مردم را تشدید می کند
پدیده ای که کم آبی مردم را تشدید می کند
وجود ویلاها در جنوب کشور؛

پدیده ای که کم آبی مردم را تشدید می کند

راهزنی آبی و آب دزدی صاحبان ویلاها مردم را به سطوح آورده است و ائمه جمعه خط مقدم مطالبه گری موضوع آب شده اند.

به گزارش سپاس؛ چند سالی است که وجود کم آبی و بی آبی در کشور بالاخص جنوب کشور به مسئله ی حائز اهمیت تبدیل شده است؛ تا جائیکه در فصل تابستان به بحران نزدیک می شود و تریبون های نماز جمعه مرکز مطالبه گری این دغدغه مردمی می شوند.

امروز جنگ فقر و غنا و جنگ پابرهنه ها و مرفهین بى درد به بدیهی ترین نیاز انسانی هم رحم نکرده و این ویژه خواری به استفاده و تامین آب مردم هم رسیده است.این روزها زالو زادها و عیش و نوش طلب ها با پولهای کثیف خود به احداث ویلاهای و خانه باغ های چند صد متری آنهم برای استفاده کمتر از چند روز در ماه زده اند تا در تعطیلات فصل تابستان در استخرها و حوضچه ها پر از آب شرب وقت بگذرانند و پس از چند ساعتی استفاده آن جا را ترک کرده و ویلاهای آبی یا ویلاب های آنها رها شده و آب نگهداری شده بخار شود و دوباره تعطیلات سر بزند و این سیر تکرار شود. در شرایطی که آمارها و خبرها حاکی از این است که چندین روستا و چند هزار نفر از مردم کنار این ویلاب ها ،برای تامین مایحتاج اولیه آبی خود در همسایگی آن ها با جیره بندی و تانکرهای آب روزها منتظر می مانند تا نوبت استفاده آن ها برسد.

این آب دزدی و راهزنی آبی صاحبان ویلاب ها باعث شده تا مردم مطالبه گری خود را به گوش مسئولین برسانند و برای این ظلم آشکار دست به دامن امامان جمعه در شهر و دیار خود شوند.

برای رفع مشکل کم آبی مسئولان جهادی اقدام کنند

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به بحران کم آبی در استان بوشهر گفت: استان بوشهر ظرفیت بسیار زیادی دارد و مشکل آب شرب و بیکاری زیبنده مردم این استان نیست.

وی با بیان اینکه مسئولان استان تلاش‌های بسیاری را برای رفع مشکلات آب استان داشته‌اند خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت‌های منابع آب آشامیدنی استان بوشهر یک نیاز و ضرورت است.

امام جمعه بوشهر افزود: مشکلات آب در برخی نقاط استان از جمله منطقه ساحلی، روستاهای دشتستان و برخی مناطق شهرستان دشتی وجود دارد که نیاز است مسئولان استان با اقدام جهادی برای رفع این مشکلات تلاش کنند.

مردم تنگستان درخواست قطع انشعاب های غیر مجاز دارند

حجت الاسلام یوسف جمالی امام جمعه موقت اهرم در خطبه هفته های گذشته خود گفت: عدم نظارت به احداث قارچ‌گونه باغ ویلاها باعث شده است که امروز مشکل کم آبی دامن‌گیر شهرستان شود و قطع انشعابات غیرمجاز آب، راه برون رفت از این بحران کم آبی است.

باغ ها سیراب و انسان ها تشنه هستند

حجت االاسلام زاهددوست امام جمعه بخش ساحلی دلوار اردیبهشت ماه در خطبه های خود با اشاره به بحران آب در بخش دلوار و خصوصا در روستاهای جنوبی گفت: هنوز تابستان از راه نرسیده و مردم عزیز ما در بخش دلوار خصوصا روستاهای جنوبی دچار بحران کمبود آب هستند. تعدادی از روستاهای ما فقط هفته ای ۲ ساعت آب دریافت می‌کند آن هم به بخشی از مردم روستا می‌رسد و به بخشی هم نمی‌رسد.

زاهددوست تصریح کرد: بنده از نزدیک مشکلات و کمبودهای آب را در این روستاها دیده‌ام. برخی از منازل در این روستاها بدلیل تنگ بودن کوچه‌ها حتی امکان آب‌رسانی با تانکر هم برایشان ممکن نیست. در توزیع آب هم عدالت رعایت نمی‌شد. متاسفانه حدود ۲۰۰۰ باغ‌ویلا در استان که به صورت غیر مجاز بیش از نیاز یک شهر آب مصرف می‌کنند آن وقت مردم ما در روستاها برای ضروریات خود با کمبود آب مواجه هستند.

زاهد دوست اظهار کرد: درصد بالایی از آب شرب مردم در باغ ویلاها و فضای سبز و فضاهای تفریحی برخی آقایان مصرف می‌شود، آن وقت جهت تأمین آب شرب مردم که مطالبه دائمی آن هاست، مشکل جدی داریم.

وی اشاره کرد: کجای این عدالت است که در شهرهای مختلف، فضای سبز و پارک‌ها را با همین آب شرب خط کوثر سیر آب کنند اما در روستاهای ما انسان‌ها تشنه باشند.

نامه اعتراضی جمعی از اهالی دلوار

اما کار به همینجا ختم نمی‌شود و جمعی از مردم دلوار با نوشتن نامه‌ای به حجت الاسلام اکبری جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بوشهر اعتراض و گلایه خود را به نسبت به برداشت غیرمجاز آب برای استخرها و درختان خونه باغ‌ها اعلام می‌دارند و با طرح این سؤال می گویند: آیا شخصی که از آب شرب مردم که با هزینه بیت المال مسلمین تهیه شده به طور غیرقانونی و برای تفریح و خوشگذرانی استفاده نماید دزد محسوب می‌شود؟ آیا آب دزدی منکر و گناه نیست؟

در متن نوشته شده مردم دلوار خطاب به جانشین دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بوشهر آمده است: نزدیک به دو سال است که حدود ۱۰ روستای نوار جنوبی بخش دلوار دچار مشکل شدید کم‌آبی و بعضاً بی آبی است و ما مردم از طریق اعضای شورای اسلامی روستا و دهیاران عزیز این مشکل را به گوش مسئولان مربوطه از استاندار محترم تا فرماندار بخشدار و مسئولان آب و فاضلاب روستایی استان رساندیم و اقداماتی هم برای رفع این مشکل انجام داده که نتیجه ملموسی نداشته است. از سال قبل تاکنون این مشکل شدت بیشتری پیدا کرده و تبعات اجتماعی و اقتصادی زیادی برای مردم به وجود آورده است. از جمله اینکه برخی از اهالی روستا برای حمام به روستاهای دیگر مراجعه می‌کنند و یا در برخی مواقع از آب دریا برای برخی مصارف استفاده می‌کنند و یا از روستا مهاجرت می‌کنند.

در ادامه این متن آمده است: مسئولین محترم آب و فاضلاب روستایی تلاش خودشان رو برای حل این مشکل انجام می‌دهند حتی قسمتی از لوله‌های فرسوده برخی از روستاها را هم تعویض کرده‌اند ولی باز هم شکل سر جای خود باقی است، طبق برخی گزارش‌ها و مصاحبه‌های مسئولین آب به میزان مورد نیاز است آن تأمین می‌شود ولی در برخی نقاط به صورت غیرمجاز مورد برداشت قرار می‌گیرد که باعث ایجاد مشکل برای مردم می‌شود.

 

مثلاً ظرف چند سال گذشته در اطراف گورکات و گناوه خونه باغ‌های ساخته شده است که اغلب مجوز ساخت هم ندارند و این ساخت و سازها ادامه دارد و چون در مسیر خط کوثر هستند اقدام به برداشت غیرمجاز آب برای استخرها و درختان خونه باغ‌هایشان می‌کنند و برخورد قاطعی هم با آنان از طرف نهادهای مسئول صورت نمی‌گیرد حتی برخی از ادارات به آنان خدمات رسانی هم می‌کنند؛ حال برای ما سؤال است که آیا شخصی که از آب شرب مردم که با هزینه بیت المال مسلمین تهیه شده به طور غیرقانونی و برای تفریح و خوشگذرانی استفاده نماید دزد محسوب می‌شود؟ آیا آب دزدی منکر و گناه نیست؟

آیا عادلانه است که برخیاز افراد پولدار و … از این آب که از نیازهای حیاتی انسان است به طور غیرقانونی برای خوشگذرانی استفاده کنند ولی ما حتی برای شرب هم دچار مشکل باشیم و کسی هم برخورد جدی نکند مگر اینها چقدر قدرت دارند که کسی جرات مقابله با آن را ندارد. لذا از شما درخواست داریم نسبت به مبارزه با این منکر اجتماعی اقدامی نمایید./ انتهای پیام

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*