۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » وبلاگ نوشت
  • شناسه : 268294
  • ۳۰ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۳۸
  • نویسنده : رضا ملاکی
  • منبع : دانشجونیوز
از خوابگاه دانشجویی تا روبان انتخاباتی
از خوابگاه دانشجویی تا روبان انتخاباتی
یادداشت دانشجویی/

از خوابگاه دانشجویی تا روبان انتخاباتی

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در یادداشتی با اشاره به برهه کنونی کشور و جایز نبودن تساهل و تسامح در انتخابات پیش رو، تشکل های دانشجویی را به احاطه کامل بر قوانین و ملاک های انتخابات و تبیین شاخص های انتخاب اصلح بر اساس توصیه های امامین انقلاب فراخواند.

به گزارش سپاس به نقل از “دانشجونیوز” ؛ تکاپوی جریانات سیاسی و گروه های حامی گزینه های انتخابات اسفندماه مجلس شورای اسلامی در ایام اخیر با وضوح بیشتری دیده می شود. یکی از جوامع هدفی که همواره مورد نظر ستادهای انتخاباتی بوده، دانشگاه و تشکل‌های دانشجویی بوده است. رضا ملاکی دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در یادداشتی ارسالی به این پایگاه خبری تحلیلی، ضمن اشاره به برهه کنونی کشور و جایز نبودن تساهل و تسامح در انتخابات پیش رو، تشکل های دانشجویی را به احاطه کامل بر قوانین و ملاک های انتخابات و تبیین شاخص های انتخاب اصلح بر اساس توصیه های امامین انقلاب فراخواند. متن کامل این یادداشت دانشجویی به شرح زیر است:

قریب به هشت ماه دیگر انتخابات مجلس است، انتخاباتی که در چند سال اخیر محل پول‌های باد آورده و تبلیغات افسار گسیخته شده است.

انتخاباتی که فقط برای همان چند روز انتخابات و رای آوردن است و نه تلاش بعد از آن برای احقاق حقوق رای دهندگان، که دیگر هدفش تغییر کرده و ورود نمایندگانی به مجلس است که گویی از مردم طلبکارند و نظام را مقصر می دانند ولی غافل از اینکه نظام متشکل از خودشان و عملکردشان و تصمیماتشان است.

چنان حس اپوزیسیون می گیرند انگار آن پیرزن و پیرمرد کپرنشین سیستان و بلوچستان حقوق های نجومی را می گیرد و صندلی ای که آرزو و امید چندین هزار نفر به آن بسته است را تصاحب کرده است. می گویند رای داده اید باید تحمل کنید، دم انتخابات هم به مدد قدرت پول و نفوذ با تبلیغاتی گسترده و گرو گیری نقاط ضعف مردم، رای می آورند و باز همان آش و همان کاسه.

روزی نیست که خبر ارتباط فلان نماینده با بهمان اختلاس گر یا آن نجومی بگیر افشا نشود و یا استخدام پسران و دختران فلان نماینده در شرکت‌های دولتی با رانت آقازادگی، گرفتن آپارتمان در عوض پس گرفتن استیضاح وزیر و خیلی موارد دیگر در رسانه ها مطرح نشود.

خود را مالکان، صاحبان و وارثان این انقلاب می دانند و می گویند این حقوق، مزایا و … حق ما از سفره انقلاب کوله بران و کپرنشینان است غافل از این‌که آن‌هایی که علیه ظلم و بی عدالتی انقلاب کردند و پای آرمان ها و گرم و سرد این انقلاب ایستاده‌اند، مرزنشینان و محرومان هستند.

دیگر برای مردم فرقی نمی کند که اصولگرا باشد یا اصلاح طلب، مردم به لطف فضای مجازی و .. دیگر رای خود را به نمایندگانی که فقط چند روز قبل انتخابات آن هم برای دزدیدن رای و فریب مردم دیده می شوند نخواهند داد. رای هر نفر یعنی هویت آن شخص، ایرانمان ساخته شده از چندین میلیون هویت است و زمانی هویت ها به کارآمدی این نظام کمک می کند که نمایندگانی به تمام معنا انقلابی، مردمی و جهادی انتخاب شود.

مجلس دیگر جای آن پیرمرد بازنشسته ای که برای بیشتر شدن حقوقش، برای افزایش رانتش، گسترش کسب و کارش نماینده می شود نیست. جای آن جوان تحصیل کرده، متخصص و متعهد است که سرشار از انرژی است، مصلحت کشور و مردم را بر مصلحت شخصی ارجح می داند، حب جا و مکان نکرده است اگر چه دانش، انگیز و جرعت لازم را دارد، اما خود را درگیر مادیات نکرده است.

قشر دانشجو از تاثیرگزارترین اقشار جامعه است که جنگ تحمیلی را ندیده است اما از جبهه های انقلاب اسلامی در حلب، خان طومان و موصل جا نمانده است، جبهه جنگ نرم را یک تنه پشتیبانی می کند، برای بازپس‌گیری حقوق کارگران نیشکر هفت تپه و …. تحصن می‌کند، با شرکت در اردوی جهادی طعم فقر و خدمت به مستضعفین را چشیده است، و به تبع آن نقش به سزایی در برهه های حساسی همچون انتخابات دارد.

وظایفی همچون روشنگری، تبیین و تشریح ملاک‌ها و معیارهای انتخاب اصلح و ارائه درک صحیحی از انتخابات دارد.

تشکل های دانشجویی از جمله محل هایی است که وظایفی سنگین تر در انتخابات دارند، نه برای بازیچه احزاب و جریانات سیاسی شدن ، بلکه برای انتقال مفاهیم و تبیین وظایف نمایندگان برای قشر دانشجو و غیر دانشجو، روشنگری برای آن شخص بی سواد، آن بازاری، کارمند و …

در بحبوحه انتخابات شاهد دست درازی کاندیدا به محیط های دانشجویی بالاخص تشکل‌های دانشجویی هستیم، دست درازی برای رای و منفعت و وقتی رای آوردند دیگر یادشان نیست دغدغه دانشجویی که با هزار امید، نظرش را با وعده های شان هم خط کرده، به کجا سر می گذارد و شاید به غده ای چرکین بدل شود که در برهه ای دیگر سر باز کند.

کاندیداهایی که شب‌های تبلیغات اجازه دانشجویان را از خوابگاه دانشجویی می گیرند و برای گرم کردن تنور انتخابات، مترسکشان می‌کنند و روبان بر دستانشان می بندند و همین قدر سخیف شأن دانشجو را پایین می آورند. به محافل و مجالس قبل از انتخابات دعوتشان می کنند که البته وعده های رنگین از جمله  پست و مقام هم چاشنی ثابت شب نشینی هایشان است.

در این آشفته بازار تشکل های دانشجویی، دانشجویان انقلابی و دغدغه مند وظیفه سنگینی بر دوش دارند. دانشجویان باید علاوه بر اینکه خود را حفظ کرده و درگیر بازی‌های سیاسی نشوند، اطرافیان را به مسیر صحیح هدایت کنند یا گاهی هل دهند. این انقلاب دیگر جای آزمون و خطا، سهل انگاری و مصالحه و مسامحه نیست.

در برهه حساس کنونی، انتخاب نماینده کارآمد، علاوه بر مجلس، دولتی کارآمد را خواهد ساخت لذا اعضای شورای مرکزی تشکل های دانشجویی و دانشجویان دغدغه مند باید قوانین انتخابات، ملاک‌ها و معیار انتخاب اصلح بر اساس گفتمان امامین انقلاب و تجربیات انتخابات‌های قبل را مطالعه کرده و به دور از جوزدگی و نگاه کورکورانه، رای خود و جامعه را هدفمند کرده که البته جز در مسیر پیشرفت و رشد این مرز و بوم نخواهد بود.

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*