جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

۷سال انتظار صیادان بوشهری از وعده های داده شده مسئولین

گاهی وقت‌ها پیش آمده است که صیاد روی شناور نقص عضو پیدا کرده و مثلا به واسطه فشار ۲ شناور انگشتش قطع شده، اما همین‌ها هم به دلایل مختلف دیه دریافت نکرده‌اند.

آخرین اخبار
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۶
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس ؛ زندگی ۲۵ درصد جمعیت بوشهر وابسته به صید و صیادی و صنایع وابسته به آن است. شغلی که به واسطه سختی‌ها و شرایط خاص دریایی پیری زودرس را نصیب صاحبانش می‌کند.

یادداشت خودم این گونه شروع کنم که همه بوشهری ها میدانند بیمه شناور برای این است که اگر زمانی در شناور برای صیاد حادثه‌ای رخ داد، بیمه دیه را پرداخت کند.

یکی از صیادان بوشهری همسرش تلاش زیادی کرد با گرفتن مبلغی از بیمه، بخشی از نیازهای فرزندانش را تامین کند، اما موانع زیادی پیش پای او گذاشتند و در نهایت، ناامید شد. پزشکی قانونی دلیل فوت علی را بدون اشاره به حادثه طوفان سکته در دریا عنوان کرده بود. همین موضوع موجب شد بیمه از پرداخت دیه خودداری کند.»

او با بیان این‌که یک شناور ممکن است در طول سال حدود ۵ میلیارد تومان بیمه بدنه پرداخت کند، تصریح می‌کند: «آن‌وقت اگر برحسب اتفاق حادثه‌ای برای صیادان یک یا ۲ شناور در طول سال رخ دهد، آن‌قدر مانع پیش رویت می‌‌گذارند که دیگر قید دیه را می‌زنی.

گاهی وقت‌ها پیش آمده است که صیاد روی شناور نقص عضو پیدا کرده و مثلا به واسطه فشار ۲ شناور انگشتش قطع شده، اما همین‌ها هم به دلایل مختلف دیه دریافت نکرده‌اند.»

۶۰ سالگی سن بازنشستگی صیادان است؛ سنی که به گفته صیادان عمرشان به آن قد نمی‌دهد. حسین رو به من می‌گوید: «چند ساله به نظر می‌رسم؟ ۵۰ ساله به نظر می‌آیم، اما ۳۵ ساله‌ام. اینجا همه صیادان همین گونه‌اند. نه تنها اینجا که هرجا دریاست، صیادانش به پیری زودرس مبتلا می‌شوند. از کودکی صیاد بودم. در این سال‌ها صیادی را ندیده‌ام ۶۰ سالگی را تجربه کرده باشد. حالا بر فرض که تجربه کند. یک صیاد ۶۰ ساله، با آن فرتوتی و کهولت دیگر رمقی برای زندگی ندارد. حالا چطور باید از مزایای بازنشستگی بهره‌مند شود؟»

بیمه بیکاری تامین اجتماعی در مواردی که صیاد به هر دلیلی برای مدتی فعالیت نکند، به او تعلق نمی‌گیرد. سهم پرداختی کارفرما (مالک لنج) ۷ درصد و سهم دولت ۲۰ درصد است، اما اگر این ۲۰ درصد به ۳۰ درصد ارتقا یابد، صیاد در مواقع بیکاری از حق بیمه بیکاری بهره‌مند می‌شود.

صیادان بوشهری هنوز در انتظار وعده های عمل نشده این مسئولین هستند تا شاید مرحمی بر زخم آنها شود.

راضیه بوستانی

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !