جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

عفاف و حجاب، امنیت اجتماعی/ مرز دقیق عفاف و حجاب کجاست؟

آخرین اخبار
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۵
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس به نقل از تنگستان نما، حجاب یکی از نعمات فطری خداوند متعال به بندگان است اما این که چه می شود بسیاری حجاب را با واژه فرار از محدودیت از خود دور می کنند مسئله ای است که می توان علت آن را در پس لغزش های ریز و درشت بشریت در طول دوران زندگی ؛ خصوصأ در مدت نوجوانی و جوانی ریشه یابی کرد.

یکی از قیام ‏های ‏خونین مردم ایران به رهبری مراجع تقلید، که نقطه عطفی در تاریخ قیام ‏های اسلامی دارد، قیام مسجد گوهرشاد است.

نقش علما به ویژه شیخ محمد تقی بهلول در این قیام بسیار برجسته بوده است، او در مسجد گوهرشاد طی سخنرانی های پرشور و التهابی به کشف حجاب حمله کرد و این حرکت را تهاجمی علیه دیانت و ارزش های معنوی دانست.

حجاب و عفاف شاید دو واژه‌ای باشند که همیشه در کنار هم دیده و شنیده می‌شوند اما نمی‌توان این دو را به یک معنا تلقی کرد.

آیا صرف سر کردن چادر، آن هم چادرهای براق و جدیدا نگین دار که از فاصله چندکیلومتری هم برقش به چشم می آید، زنان جامعه را در محدوده «با حجاب» قرار می دهد؟!

البته ناگفته نماند که رعایت عفاف و حجاب براساس تصور غلط جامعه تنها منحصر به زنان و دختران جامعه نیست و مردان نیز باید حجابی اسلامی داشته و حیا و عفت در رفتار آن‌ها نمودار باشد.

نکته ای که می طلبد اینجا در داخل پرانتز به آن اشاره کرد این است که اخیرا برخی از بازیگران کشورمان با ادعای دلخوری از جو ناپاک سینمای ایران جذب شبکه های تلوزیونی مختلف خارجی شده و به قولی خودشان را از این ناپاکی ها دور می کنند و در واقع خود را از آلوده شدن نجات می دهند.

اما چه می شود که کمی بعد این بازیگران به یک باره دست از حجاب برداشته و پوشش و رفتارهای بی حد و حصر محرم و نامحرم به یک ارزش بدل می شود.

یکی از قوانین جامعه اسلامی ما قانون حجاب و عفاف برای بانوان است البته برخی از افراد انگشت شمار در جامعه به دلیل تصور غلطی که در ذهن خود دارند این قانون را بر نتابیده و با پوشش های نامتعارف و خارج از عرف و قانون در انظار عمومی ظاهر می شوند.

وقتی از این عده در مورد پوششان سوال می شود، معتقد هستند “موی خودم است و می خواهم آن را به دیگران نشان بدهم ، بدن خودم است و می خواهم با هر لباسی که دلم می خواهد آن را بپوشانم و به کسی هم ربطی ندارد.

در پاسخ به آنها باید گفت، حجاب و عفاف مانند چراغ قرمز در جامعه عمل می کند؛ یکی از قوانین هر جامعه که رعایت آن الزامی است و یکی از قوانین بین المللی به شمار می آید، قانون چراغ قرمز است، تصور کنید اگر هر راننده ای بگوید خودروی خودم است و می خواهم از چراغ قرمز عبور کنم و جریمه آن را پرداخت می کنم.

اگر هر کس در مورد حجاب و عفاف نیز این سخن را بگوید آن وقت با فساد علنی، نا امنی و هرج و مرج روبرو شده و این قانون شکنی به گسترش گناهان و آسیب های دیگر در جامعه می انجامد


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !