۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » آخرین اخبار استان » اخبار صفحه اصلی
  • شناسه : 267509
  • ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۰۳
وعده‌ای که عملی نشد/ فرار مردم از هزینه‌های نجومی داندانپزشکی
وعده‌ای که عملی نشد/ فرار مردم از هزینه‌های نجومی داندانپزشکی

وعده‌ای که عملی نشد/ فرار مردم از هزینه‌های نجومی داندانپزشکی

هزینه‌های سنگین دندانپزشکی همواره موضوعی بوده که بیماران را آزار می‌دهد و نبود پوشش بیمه‌ای برای دارندگان دفترچه سلامت و تامین اجتماعی باعث شده مبالغ سنگینی به خانواده‌ها بابت هزینه‌های دندانپزشکی تحمیل شود.

به گزارش سپاس ؛ سلامت دهان جزء لاینفک سلامت عمومی و یکی از لازمه های زندگی خوب به شمار می آید. برخورداری از دهان و دندان های سالم نیازمند مراقبت های فردی، تدوین و اجرای برنامه های مداخله ای در سطح جامعه و مراقبت های حرفه ای است

هزینه‌های سنگین دندانپزشکی همواره موضوعی بوده که بیماران را آزار می‌دهد و نبود پوشش بیمه‌ای برای دارندگان دفترچه سلامت و تامین اجتماعی باعث شده مبالغ سنگینی به خانواده‌ها بابت هزینه‌های دندانپزشکی تحمیل شود به طوریکه آسانترین و ارزانترین راه کشیدن دندان‌های مشکل‌دار به جای درمان و مراقبت شده است.

این روزها نشستن روی صندلی دندانپزشکی خیلی گران تمام می‌شود، فقط کافی است برای یک معاینه ساده پیش دندانپزشک بروید تا او برایتان چند دندان پوسیده، به عصب رسیده و… پیدا کند که همگی اوضاع‌شان وخیم است و اگر هرچه زودتر به دادشان نرسید برای همیشه از دستشان خواهید داد.

اگرچه اهمیت به سلامت دهان و دندان مهم است اما باید اذعان داشت که هزینه‌های سنگین دندانپزشکی برای اقشار ضعیف و حتی متوسط غیرقابل پرداخت است و بسیاری از مردم به خاطر همین هزینه‌ها سالهای سال رسیدگی به پوسیدگی و آسیب دندان را به تاخیر می‌اندازند که همین مساله موجب از دست رفتن دندان‌ها می‌شود.

در نظر گرفتن کمک هزینه دندانپزشکی و پوشش بیمه‌ای راهی است که شاید دولت بتواند با اتخاذ آن سلامت دهان و دندان را به جامعه ایرانی بازگرداند.

باز هم پای بیمه‌ها درمیان است، بیمه‌هایی که زیر بار پوشش خدمات دندانپزشکی و هزینه‌های سنگین آن نمی‌روند، آن هم در شرایطی که در تحمیل هزینه‌های سنگین دندانپزشکی به بیماران و خودداری آنها از مراجعه به دندانپزشک بیشترین تقصیرها متوجه همین بیمه‌هاست، زیرا اگر بیمه‌ها زیر بار پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی می‌رفتند حالا مراجعه به دندانپزشکی این‌قدر برای مردم سخت و هزینه‌بر نبود.

مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی مدت‌هاست به محلی برای چانه زنی بیمار و دندانپزشک بر سر هزینه ترمیم دندان‌ها تبدیل شده است، نه پزشک حاضر است از حرف خود عقب‌نشینی کند و نه بیمار توان این را دارد که برای یک عصب‌کشی ساده به همراه پر‌کردن دندانی که حتما نیازمند روکش هم است، حدود یک میلیون تومان هزینه کند.

ترمیم دندان، قسطی هم که نمی‌شود در نتیجه یا بیمار برای تامین این هزینه باید از سایر مخارج زندگی‌اش بزند یا درمان دندانش را به وقت دیگری موکول کند.

علی زائری

انتهای پیام/

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*