یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

شهروندان بوشهری خواستار بررسی دقیق پرونده کودک ازاری در کارواش بوشهر شدند

شهروندان پیرامون فاجعه کودک آزاری در کارواش که اخیرا رسانه ای شده، طی نامه ای خواستار رسیدگی دقیق به ابعاد این حادثه شدند.

آخرین اخبار
۱۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس ؛ شهروندان، هنرمندان، روزنامه نگاران، دانشگاهیان، فرهنگیان و کنشگران مدنی بوشهر پیرامون فاجعه کودک آزاری در کارواش که اخیرا رسانه ای شده، طی نامه ای خطاب به استاندار و مدیرکل بازرسی استان بوشهر خواستار رسیدگی دقیق به ابعاد این حادثه شدند.

جناب آقای عبدالکریم گراوند؛ استاندار محترم بوشهر
و

جناب آقای امید سحرخیز؛ مدیرکل محترم بازرسی استان بوشهر

با سلام

همان گونه که می دانید کودک آزاری تکان دهنده ای در بوشهر رخ داد و در آن کودکی هفت ساله آماج شکنجه هایی وحشیانه جسمی و روانی قرار گرفت. این رویداد سیاه  ضربه ای مهلک بر قامت اذهان عمومی وارد ساخت تا هشدار بدهد و هشیاری بدمد. اینک یک شهر مانده و ندای وجدان درونی و جمعی اش که با این فاجعه چه باید کرد.

در این میان، بر اساس گزارش برخی رسانه ها که در  آن جزئیات این رخداد بازگو شده، چنین می نماید که در این خصوص، برخی از نهادهای مسئول کودکان در بوشهر در عملکردشان، اهمال و کم کاری رخ داده است.

با توجه به شرایط نگران کنندۀ اقتصادی و معیشتی، فرهنگی و روانی جامعۀ کنونی ایران، زمینه برای بروز انواع آسیب ها و افزایش شدت و گستردگی آن علیه کودکانِ در معرض آسیب؛ یعنی، کودکان بی سرپرست و بد سرپرست، آزاردیده، بازمانده از تحصیل و کودکان کار چنان پدید آمده که مرزهای فاجعه را به نحو درد آوری درهم نوردیده است.

آنچه که کم و بیش پیداست آن است که نهادهای متولی کودکان در معرض آسیب، آن چنان که باید کارکردهای خود را ادا نکرده و یا ناقص رها ساخته اند. آنچه بر مبین، کودک آزاردیده و بی گناه در شهر بوشهر رفت این پرسش را در افکار عمومی و به ویژه در نزد هواداران مدنی حقوق کودک بازتولید می کند که چه شد که این گونه شد؟! و  چه می توان کرد تا فاجعۀ دیگری از این  نوع در شهر رخ ندهد.

در این راستا آنچه ما امضا کنندگان این نامه خواستار آنیم به شرح زیر اعلام می گردد:

 بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه ها، احتمال آن می رود مورد خاص “مبین” می توانسته رخ ندهد. بر پایۀ اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها، سازمان بهزیستی استان بوشهر طی گزارشی مردمی از بروز این کودک آزاری در روزهای نخست آگاه بوده و حتی در محل حضور پیدا کرده اما کودک را تحویل نگرفته است. بنابراین برای روشن شدن این ادعای رسانه‌ها از استاندار محترم تقاضا می گردد تا با بررسی دقیق موضوع، ابهام این مسئله رفع شود تا اگر نارسایی در عملکرد اداره کل بهزیستی وجود دارد این نارسایی مرتفع شود و از بروز موارد مشابه جلوگیری گردد. و نیز تقاضا می‌گردد نتایج بررسی های فنی این مسئله جهت تنویر افکار عمومی در اختیار شهروندان قرار گرفته و نتایج عینا اعلام عموم گردد.

 بر مبنای اخبار و گزارش های منتشر شده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی از ریاست محترم اداره کل بازرسی استان بوشهر تقاضا می گردد، جهت بررسی نقش سازمان متولی و ظن عدم اقدامات پیشگیرانه لازم آنها در جهت جلوگیری از بروز این کودک آزاری ورود کرده و با بررسی ادله و شواهد، ادعای اطلاع از وضعیت و مکان نگهداری این کودک را ارزیابی نماید و در صورت اثبات اطلاع، دلیل عدم اقدام این سازمان مورد کنکاش قرار بگیرد.

بر مبنای تجربیات نهادهای مدنی فعال در حوزۀ کودکان و مشاهدات عینی هر روزۀ ما، کودکان کار، کودکان بی سرپرست و یا بد سرپرست در بوشهر فاقد هر نوع سیستم حمایتی جامع و بازدارنده هستند. سازمان هایی که وظایف مشخصی در این زمینه دارند به بهانه‌ها و دلایل مختلف از انجام این مسئولیت شانه خالی کرده و تقریباً این بخش بسیار آسیب پذیر از اجتماع را به حال خود رها کرده اند. لذا از استاندار محترم، به عنوان عالی ترین مسئول رسمی استان بوشهر، درخواست می گردد با تعیین کمیته ای ویژه مرکب از نهادهای مدنی فعال و دستگاه ها و بخش های  دولتی مسئول و مرتبط با حوزه ی اجتماعی به آسیب شناسی جامع  این مسئله پرداخته و در سمت و سوی  حل این مشکلات ریز و درشت و  بهبود زیست روانی، آموزشی و  معیشتی و  نیز توانمند سازی کودکان آسیب دیده و در معرض آسیب گام های عملیاتی برداشته شود.

انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !