چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

اضافه وزن باعث کوچک شدن مغز می شود

محققانی از دانشگاه کمبریج رابطه ی بین شاخص توده بدن و بروز نقص آشکار در حافظه را کشف کردند. و نتیجه گرفتند که چاقی با تضعیف مغز و ناتوانی حافظه در ارتباط است.

آرشیو اخبار
۱۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس،قبل از این ما به استفاده از شنیدن هشدار در مورد جدی بودن خطرات ناشی از چاقی و عوارض حاصله از آن و بروز بیماری هایی مانند دیابت، درد مفاصل و مشکلات گردش خون و تنفس و … عادت کرده بودیم اما این بار محققان انگلیسی تاییدکرده اند قسمت های خاصی از مغز به دلیل افزایش وزن به طور قابل توجهی کاهش می یابد.”

محققان در این مطالعه که یافته های خود را اخیرا از طریق سایت نیورولوژی، مغز و اعصاب مجله تخصصی در تحقیقات علوم اعصاب منتشر شده نشان داد که این اثر به ویژه در میان افرادی که تراکم چربی آنها در”منطقه میانی (کمر و شکم )” وجود دارد پس از مطالعه تاثیر اضافه وزن در موضوعی که به عنوان ماده ی خاکستری در مغز شناخته می شود گزارشی را منتشر کرده اند که به مراتب قابل توجه و تامل می باشد.

تاثیرات نگران کننده

در ادامه ی این پژوهش ها محققان سعی کرده اند پیامدهای تغییرات مغزی را که در مطالعات خود در افراد دارای اضافه وزن ثابت شده اند به شکل دقیق تری بفهمند. با این حال، مطالعه تایید کرد که افزایش اندازه شکم (کمر) با انقباض در مغز و یا فرمول پزشکی دقیق تر مرتبط است احتمال ابتلا به زوال عقل و آلزایمر افزایش می دهد.

نتایج این تحقیق براساس میزان نمونه سنجی  بوده که بر اساس آنها  تحقیقات صورت گرفته است. در طی این مطالعه، محققان تغیرات جسمی حدود ۹۰۰۰ نفر از افراد شرکت کننده با میانگین سنی ۵۵ سال را با شرایط تطبیقی در این مطالعات دنبال کرده اند.

مطالعات قبلی نشانه هایی از این خطر را پیدا کرده اند. در سال ۲۰۱۶، محققانی از دانشگاه کمبریج رابطه ی بین شاخص توده بدن و بروز نقص آشکار در حافظه را کشف کردند. و نتیجه گرفتند که چاقی با تضعیف مغز و ناتوانی حافظه در ارتباط است.

این نه تنها اثر چاقی بر اندازه مغز و کار آن را نشان داده است، اما یافته های یک مطالعه دیگر از کمبریج در سال ۲۰۱۶، تایید کرد که “مغز افرادی که اضافه وزن دارند به نظر می رسد از ده سال از مغز همسالان خود به میزان ده سال و زن کمتری دارند.تیم پزشکی از مرکز کمبریج در رشته ی پیری شناسی و علوم عصبی پس از بررسی مغز ۴۷۳ نفر بین سنین ۲۰ و ۸۷ سال آشکار کردند ثابت گردیده “افزایش وزن منجر به پیری مغز شده است.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !