جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ | سال جهش تولید

دولت و دشمنان خود ساخته

حال دولت برای سرپوش گذاری بر عدم توانایی در عمل به بشارت های خود و رفع مشکلات مردم ،به دنبال این موضوع است که افکار عمومی را به سمتی هدایت کند که عدم کام یابی در برطرف سازی مشکلات را بر دوش گروهی غیر از دولت قرار دهد.

آخرین اخبار
۰۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۳
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس،

آغاز به کار دولت اول حسن روحانی در روز ۱۲ مردادماه ۱۳۹۲ با طرح وعده‌های بسیاری همراه بود. روحانی سپس در جریان ریاست‌اش بر دولت یازدهم و پس از آن در دور دوم ریاست جمهوری‌اش که ۱۲ مرداد ماه ۹۶ آغاز شد، وعده‌هایی دیگر را نیز بر وعده‌های پیشین خود افزود.
او با نقد وضع موجود اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور، به مردم وعده داد دولتی بر سر کار آورد که هم مشکلات اقتصادی چون بیکاری و گرانی را حل کند و هم مطالبات سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مردم را محقق سازد. اینک دکتر حسن روحانی، رسماً ۶ سال است که سکان ‌ریاست قوه مجریه کشور را در دست دارد و همچنان نتوانسته وعده های را که به مردم داده ،عملی سازد.
دولت بر اثر نابسامانی های داخلی و عدم دستیابی به اهدافی که بخاطر آنها توانست رای مردم را به خود جذب نمایید ،از جمله این وعده ها : گشایش¬ در سیاست خارجی کشور(برجام) ،ایجاد رونق اقتصادی ،بازگشت ارزش پاسپورت ایرانی ،ایجاد  مسکن برای مردم ،ریشه کن سازی بیکاری ،کنترل گرانی و…  حتی نوید برطرف سازی مشکلات در ۱۰۰روز را به مردم می داد ،ولی ملت ایران هیچ کدام از وعده¬های دکتر روحانی را لمس ننمودند.
حال دولت برای سرپوش گذاری بر عدم توانایی در عمل به بشارت¬های خود و رفع مشکلات مردم ،به دنبال این موضوع است که افکار عمومی را به سمتی هدایت کند که عدم کام یابی در برطرف سازی مشکلات را بر دوش گروهی غیر از دولت  قرار دهد ؛رئیس جمهور برای دستیابی به هدف خود شمنانی را به صورت فرضی و خیالی علم و ناتوانی¬ها را بر دوش آنها قرار داده ؛ دولت یازدهم و دوازدهم دکتر حسن روحانی ۴ دشمن فرضی برای خود ساخته و بر آنها مانور می دهد که به ترتیب عبارت هستند از:
دولت پیشین
مجید انصاری معاون حقوقی رییس‌جمهوری درباره تاثیر اقدامات دولت گفته بود که( دو سال نخست دولت «صرف آواربرداری» مربوط به اقدامات دولت سابق شده است) این صحبت ایشان نمونه ای از اساسی¬ترین اهرم هایی است که در دست دولت روحانی قرار داشته، و دائم از آن یاد کرده و بخش اعظمی از مشکلات خود را بر دوش آن سوار می سوازند.
دولت نهم و دهم دکتر احمد نژاد اگر هیچ دستاوردی هم نداشته همین که می تواند وسیله ای باشد برای دولت تا و در هر شرایط ضعف¬ها به وجود آمد را تقصیر او و دولتش بیان می دارد ،خود دستاوردی بزرگ است.
دولت در سایه
یکی دیگر از دشمنان خیالی دولت ،در اصطلاح سیاسی دولت در سایه نامید می شود؛ دولت در سایه به دولتی اطلاق می شود که روی کار نیامده و هدفش در دست گرفتن کنترل دولت در واکنش به حوادث بزرگ است.
ادبیات دولت در سایه در پایان انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و زمانی که دکتر سعید جلیلی یکی ار کاندیداها گفت(کار ما تمام نشد و در دولت در سایه به کار خود ادامه خواهیم داد) نوقلی شد در زبان اعضای کابینه دکتر روحانی تا هر کم و کاستی دولت خود را به پایه آنها بنویسند ؛درصورتی که دولت در سایه اصلا در ایران وجود خارجی ندارد؛ یک به دلیل عدم وجود حزبی¬ منسجم که بتواند کابینه ای را در موازات دولت تشکلیل دهد ،دو سعید جلیلی دولت در سایه را به عنوان گفتمانی فکری مطرح نمود که بتوانند به وسیله آن در زمینه های که دولت توانایی یا راه حلی نیاز دارد به یاریشان بشتابند.
دخالت نهادهای خارج از دولت در کار دولت
مستمسک دیگر برای فرار دولت در عدم توانایی حل مشکلات ،اسرار بر دخالت¬های نهادهای خارج از دولت همچون :سپاه ،قوه قضاییه و مجلس در کارهای دولت بود است. رئیس جمهور محترم اذعان دارد این نهادها با موازی کاری در امور دولت باعث شداند دولت نتواند مشکلات اقتصادی مردم را برطرف نماید ؛در صورتی که اگر کابینه دکتر روحانی برنامه صحیحی می داشت می توانست با کمک از این نهادها برای کمک به مردم استفاده می نمود.
اختیارات کم رئیس جمهور

رئیس جمهور در دیدار با فعالان سیاسی به این موضوع پرداخت و گفت: «وقتی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید از طرف دیگر بررسی شود که دولت چه مقدار در حوزه‌های مورد سوال دارای اختیار بوده است. به‌طور مثال، اگر درخصوص سیاست خارجی، فرهنگ یا فضای مجازی از دولت سوال و مطالبه‌ای می‌شود، باید ببینیم دولت چقدر در این حوزه‌ها اختیار دارد. باید در حد توان و در حوزه اختیارات رئیس‌جمهور از دولت مطالبه داشت.»

تفسیر رئیس جمهور از اختیارات خود در ساختار کنترل امور کشور بسیار شوک کننده و غیر قابل دفاع است ، در صورتی که در  قانون اساسی اختیارات گسترده‌ای را برای رئیس‌جمهور در نظر گرفته شد و با مروری اجمالی بر بندهای مرتبط با قوه مجریه می‌توان فهمید. گذشته از آنکه به بیانی صریح در اصل «۱۱۳»، مسئولیت اجرای قانون اساسی برعهده رئیس‌جمهور گذاشته شده و او پس از مقام رهبری، عالی‌ترین مقام رسمی کشور محسوب می‌شود، به استناد اصول متعدد دیگر از جمله اصول (۱۲۳- ۱۲۵ – ۱۲۶ – ۱۲۷ – ۱۲۸- ۱۲۹- ۱۳۴ و ۱۷۶) می‌توان گفت رئیس‌جمهور بیش از هر مقام رسمی دیگری در کشور اختیارات اجرایی دارد؛ اختیارات و وظایفی که در کنار ریاست بر قوه مجریه و سیطره بر کلیه دستگاه‌های اجرایی، اساسا به واسطه آنها رئیس‌جمهور، مسئول اجرای قانون اساسی شده و مناسب‌ترین مقام حکومتی برای انجام این مسئولیت خطیر محسوب می‌شود. حال با این همه اختیار چطور می توان از بار مسئولیت ها شانه خالی کرد.

اینک قاطبه مردم هم دردناک‌تر از همیشه در حال دیدن آب شدن قالب‌های یخ پس‌اندازهایشان هستند. افزایش عجیب قیمت مسکن و اقلام ضروری حتی اولیات، زندگی را هم برای خیلی‌ها سخت کرده است و عجیب اینکه در این وضعیت آشفته باز آنچه که بیشتر از همه بر وجدان¬های بیار فشار می آورد ،فرار دولت از عدم پاسخگویی به دلیل ناتوانایی در رفع مشکلات و به جای آنکه عدم توانایش را بپذیرد و در صدد بهبود وضعیت مردم درآید ،مشکلات را به دشمنان فرضی خود حواله می دهد .
یادداشت: محمد میرشکاری دانشجوی ارشد مطالعات منطقه ای دانشگاه علامه طباطبایی
انتهای پیام/


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !