یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

فرار به جلو برای پنهان کردن کارنامه سیاه/ پارلمان نشینان اصلاح طلب چه عملکردی از خود بر جای گذشته‌اند؟

اعضای فراکسیون امید در مجلس دهم در این سه سالی که از عملکرد این مجلس می گذرد بسیار پرحاشیه بوده اند، جنجال هایی که اغلب مورد انتقاد افکارعمومی قرار گرفته است.

آخرین اخبار
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۸
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

 اصلاح‌طلبان با شعارهای زیبا و امید بخش به کارزار انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی پای گذاشتند، اما باید پرسید بعد از سه سال از گذشت این مجلس که خصوصا در تهران فراکسیون امید حضور چشمگیری داشت، چه عملکردی از خود به جای گذاشت.  به نظر می رسد بررسی این عملکرد حالا که حدود سه سال از کارکرد این مجلس طی شده است، لازمه ورود به انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی است.

در ادامه به برخی از حواشی و عملکرد اصلاح طلبان مجلس دهم می پردازیم.
 
نماینده ای که راحت در میان مشکلات مردم لم داده و پاهایش را دراز کرده است 
 
چندی پیش بود که تصویر عجیبی از یکی از نمایندگان خصوصا روحانی مجلس در فضای مجازی منتشر شد. پس از انتشار این تصویر بسیاری این سئوال را مطرح کردند که این نماینده کیست و از چه گروه و جرگه سیاسی در مجلس اینچنین راحت لم داده و پای خود را روی میز در صحن گذاشته و با موبایل خود بازی می کند، آنهم در شرایطی که مشکلات کشور خصوصا با وقایع سیل و سیل گرانی‌ها مردم کشورمان را به شدت به زحمت انداخته است.
 
بعد از مدتی مشخص شد که این فرد نماینده « حجت الاسلام مصطفی ذوالقدر» نماینده مردم میناب، رودان، جاسک و سیریک و عضو فراکسیون امید مجلس است که با شعار «امید و آرامش و رونق اقتصادی» وارد مجلس شورای اسلام شده است.  
 
 
 او درباره نحوه نشستن عجیبش در مجلس به رویداد۲۴ گفته آن عکس من نبودم، چون یادم نمی‌آید در این شرایط در مجلس نشسته باشم. ذوالقدر پاسخ به اینکه در عکس کاملا مشخص است که خود شما حضور دارید، گفته من چندین سال سابقه حضور در مجلس دارم و چنین کاری نمی‌کنم. البته شاید صحن علنی نبوده و، چون پاهایم را جراحی کرده‌ام، در این حالت نشسته باشم، اما مطمئنم جلوی نمایندگان این گونه ننشسته‌ام.
 
نماینده ای که پدرش نجومی بگیر بود 
 
فاطمه حسینی جوان‌ترین نماینده مجلس که خبر فیش نجومی‌ پدرش منتشر شد، در تبلیغات انتخاباتی مدعی شده بود: «من می‌خواهم نماینده نسلی باشم که زندگی شاد و پر امید حق مسلم آنان است نه بی‌کاری،‌ تبعیض و بی‌عدالتی.»
 
 
 
وی نه تنها در برابر موضوع حقوق نجومی پدرش که در آن حق اوقات فراغت فرزندان هم به عنوان حقوق ذکر شده بود و ماهیانه به طور میانگین ۵۷ میلیون تومان حقوق دریافت می کرده است، سکوت کرد بلکه در مجلس در زمانی که « محمود واعظی» وزیر ارتباطات دولت یازدهم در صحن حضور یافته بود و دستور کار جلسه رسیدگی به مسائل این وزارتخانه بود، تریبون مجلس را اشغال کرد و در اقدامی نادر و قابل تامل به دفاع از مسائل مالی خانواده اش با بیانیه خوانی پرداخت. 
 
 
ماجرای نماینده سراوان و درگیری با مامور گمرک 
 
روز دوشنبه ۲۶ آذر ۹۷ ویدئویی از محمدباسط ‌درازهی، نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی منتشر شد. آنچه در این فیلم نشان داده می‌شود گویای این است که این نماینده مجلس درخواستی خارج از ضوابط اداری دارد اما کارمند در برابر خواسته وی مقاومت می کند و می گوید: «من از شما دستور نمی‌گیرم.»
 
یکی از کارکنان گمرک ماجرای درگیری لفظی یک دیگر کارمند گمرک با یک نماینده مجلس را توضیح داد و گفت: موضوع مشاجره مربوط به مراجعه سرزده نماینده مجلس به گمرک و مشکل پارک خودرو در پارکینگ محدود ساختمان گمرک بوده است.
 
بعدها مشخص شد که این خودرو لوکس خودرو یک فرد متمول است و این مشاجره بر سر خودرو نه خود نماینده بلکه فرد دیگری انجام شده است. انتشار این فیلم در فضای مجازی بازتاب زیادی داشت و انتقادات بسیاری را متوجه این نماینده مجلس کرد. سئوالات زیادی نیز در این زمینه بوجود آمد که نماینده مجلس در گمرک تهران آنهم با خودروی لوکس فردی متمول چه می کند و چه کاری دارد؟
 
کتک زدن یک مامور پلیس توسط نماینده اصلاح طلب 
 
نهم مرداد سال گذشته بود که خبر ضرب و شتم یکی از ماموران پلیس راهور مستقر در فروگاه مهرآباد توسط یکی از نمایندگان مجلس سرتیتر اخبار رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها شد؛ خبری تلخ که حاکی از آن بود که یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هنگامی که قصد ورود به منطقه ویژه فرودگاه را داشت به دلیل عدم ارائه مدرک شناسایی معتبر با ممانعت پلیس مواجه شده و مامور پلیس راهور را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد؛ به گونه‌ای که بینی مامور مذکور دچار شکستگی می‌شود. این نماینده کسی نبود جز « حمدالله کریمی» نماینده اصلاح طلب مجلس دهم.
 
درست یک هفته بعد از وقوع این حادثه، سردار منتظرالمهدی سخنگوی ناجا از شکایت پلیس از نماینده ضارب خبر داد و گفت: باید سازوکارهای قانونی برای مقابله با رفتارهای تند و پرخاشگرانه و نامعقولی که با ماموران ناجا سر می‌زند، ایجاد شود تا دیگربار اینگونه رفتارها مجال تکرار پیدا نکند.
 
اما آخرین جزئیات از پرونده درگیری قانون‌گذار با مجری قانون نشان می دهد نزدیک به یکسال است که این پرونده راه به جایی نبرده و نماینده خاطی علیرغم آنکه ۴ بار احضار شده، اما تاکنون خود را به دادگاه معرفی نکرده است.
 
محمود صادقی نماینده جنجالی توئیتر باز
 
«محمود صادقی» نماینده اصلاح طلب مجلس که حضوری بسیار جنجالی در شبکه اجتماعی توئیتر داشته است از جمله نمایندگانی است بیشترین خطا را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. خصوصا جوی که وی در توئیت های بیشمار خود علیه برخی از نهادها و اشخاص خصوصا قوه قضائیه بوجود آورد حتی از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی تقبیح شد.
 
صادقی چندین و چند بار مجبور به عذرخواهی از قوه قضائیه، یکی از مراجع تقلید به سبب افترایی که به ایشان وارد کرده است، خلاف گویی درباره تولیت آستان قدس رضوی و .. شده است. 
 
صادقی از جمله نمایندگان حامی بی چون و چرای برجام بود اما در آخرین پست خود درباره برجام نظری بسیار قابل تامل ارائه کرد و گفت: « باتوجه به خروج ایالات متحده از برجام و تعلل طرف های اروپایی در ایجاد سازوکار مالی برای دور زدن تحریم ها، حفظ برجام چه فایده ای برای ما دارد؟لازم است دولت درباره آثار حفظ برجام در شرایط کنونی به نمایندگان توضیح بدهد.»
 
نماینده زن جنجال ساز اصلاح طلب 
 
«پروانه سلحشوری»، از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس که حاشیه‌های او مثل درخواست سفر به روسیه، گفتگو با رسانه خارجی علیه حجاب و زنان نماینده اصولگرا، نطق جنجالی اش در صحن مجلس هنوز در خاطر افکار عمومی مانده است.
 
وی در ابتدای تشکیل مجلس دهم از نمایندگان زن دوره گذشته خصوصا اصولگرایان انتقاد شدیدی کرد و آنها را ضد زنان نامید و درباره حجاب نیز با یک رسانه غربی بیان داشت که باید زنان انتخاب داشته باشند و حجاب نیابد اجباری باشد. بعدها صحبت های سلحشوری درباره اینکه نوع چادری که سر کرده مشکل برای گردنش بوجود آورده است و باید چادرهای مناسب در بازار عرضه شود، موجب جنجال شد. 
 
سلحشوری نطق های حاشیه آمیزی در مجلس ایراد کرده  است و برخی از این نطق ها با واکنش منفی کاربران شبکه اجتماعی و همچنین طنز روبرو شده است.وی در جایی بیان کرده که دیگر مجددا برای نمایندگی کاندیدا نمی شود. 
 
البته به این موارد بایستی عملکرد گروهی اصلاح طلبان مانند «سلفی حقارت» را هم اضافه کرد که این موضوع بایستی در مطلبی دیگر مورد بررسی قرار گیرد. اما اصلاح طلبان مجلس نتوانستند حتی موجب رضایت طرفداران این جناح سیاسی را برآورده کنند و خصوصا «محمدرضا عارف» به عنوان ژنرال و همچنین رئیس فراکسیون امید به مرد سکوت اصلاحات معروف شده است و از این رو اصلاح طلبان با فرار به جلو و بیان طرح های نخ نما شده مانند « تحریم انتخابات» که بازهم «سعید حجاریان» آنرا مطرح کرد از بررسی عملکرد و کارنامه کاری اصلاحات در مجلس دهم اذهان را منحرف کنند.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !