چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

شهر نوپای «بهارستان» از سرمایه‌گذاران برای پیشرفت مغفول نماند/ بهارستان شاید آهنربای توریستی باشد

روستای بهارستان در شهرستان جم بعد از 9 سال بلاتکلیفی مردم و وعده‌های فراوان مسؤولین بالاخره به شهر ارتقا یافت.

آخرین اخبار
۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۷
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

 روستای بهارستان با بیش از 6 هزار نفر جمعیت در بخش مرکزی شهرستان جم قرار دارد و از 9 سال قبل مردم این روستای بزرگ استان بوشهر درخواست ارتقا به شهر را از مسؤولان داشتند و بلاخره بعد از گذشت 9 سال یکی از آرزوهای دیرینه مردم این روستا محقق شده و به گفته سکینه الماسی نماینده مردم شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور با ارتقا بهارستان به شهر موافقت کرده و طی هفته آینده ابلاغیه ارتقا بهارستان به شهر رسما اعلام و صادر می‌شود.

بهارستانی‌ها با ارتقا به شهر خدمات بهتری را دریافت می‌کنند

فرماندار جم  اظهار داشت: خوشحالیم که با پیگیری‌های مجدانه توانستیم یکی از آرزوهای دیرینه مردم را محقق کنیم و بخش مرکزی شهرستان جم دارای دو شهر می‌شود که قطعا به اعتبارات شهرستانی نیز کمک خواهد کرد.

محمد حسینی افزود: بهارستان پتانسیل و ظرفیت‌های خوبی در زمینه‌های مختلف دارد و با ارتقا به شهر، شهروندان بهارستانی خدمات مطلوب‌تری را از دولت دریافت خواهند کرد و قطعا مشکلات با ارتقا به شهر سریع‌تر رفع خواهند شد.

وی بیان کرد: تحقق آرزوی دیرینه مردم بعد از 9 سال، عیدی دولت تدبیر و امید به مردم شهرستان جم و به خصوص اهالی بهارستان است و طی این سال‌ها نیز با توجه به جمعیت و گستردگی وسعت این کلان روستا، دولت نگاه ویژه‌ای به بهارستان داشته و خدمات مطلوبی نیز در این منطقه اجرا شده است.

بلاتکلیفی 9 ساله مردم به اتمام رسید

امام جمعه جم  اظهار داشت: مردم ولایت‌مدار بهارستان همیشه در صحنه‌های مختلف حضور داشته‌اند و پاری کار هستند و از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده‌اند، اهالی بهارستان در زمان جنگ تحمیلی بیشترین رزمنده شهرستان جم را داشته است و با تقدیم 10 شهید به انقلاب اسلامی بیشترین شهید روستایی شهرستان را دارد.

حجت الاسلام محمد گنجی بیان کرد: بیش از 9 سال مردم بهارستان چشم انتظار ارتقا به شهر بوده‌اند و بلاخره این آرزوی آن‌ها به واقعیت تبدیل شد و مردم از این اتفاق خوشحال هستند و بلاتکلیفی چندین ساله آن‌ها به اتمام رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: از بهارستان مدیران توانمند استانی و فرماندار تربیت شده است و بهارستانی‌ها همیشه در حوزه‌های علمی و فرهنگی پیشتاز بوده‌اند و قطعا با ارتقا به شهر وضعیت این منطقه بهبود می‌یابد و در برخی حوزه‌ها که مشکلاتی وجود دارد آن‌ها رفع می‌شود.

نگاه شهرداران به ظرافت‌های توریستی بسیار سطحی است

فعال سیاسی و اجتماعی استان بوشهر  اظهار داشت: از نگاه من روستاهای پرجمعیت شهرستان جم از جمله بهارستان، ظرفیت‌هایی دارند که به مراتب بیشتر از دیگر روستاهای استان بوشهر هستند.از ظرفیت‌های گردشگری گرفته تا کشاورزی و فرهنگی، اما در این میان انچه مهم‌تر بنظر می‌رسد این است که چگونه یک شهردار می‌تواند از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها در راستای توسعه شهر استفاده کند.

سجاد بهزادی با اظهار تاسف افزود: هنر، اراده و دانش استفاده از ظرفیت‌های مختلف روستایی در تصمیم گیران ما بسیار ضعیف است و شهرداران شهرهای استان  بیشتر از عوارضی که عموما مرتبط با ساخت و ساز است بعنوان مهم‌ترین منبع درآمد مالی خود نگاه می‌کنند. برخی شهرهای کوچک در همین ایران ما وجود دارد که بالقوه یک” آهنربای توریستی” هستند در حالی که اساسا نگاه شهرداران به ظرافت‌های توریستی بسیار سطحی است.

مدیران بهارستان از تجربه شهر جم بهره بگیرند

وی ادامه داد: از طرفی به نظر من مجاورت شهر بهارستان با شهر مرکزی جم بعنوان یکی از مزیت‌ها و پتانسیل‌های مهم این شهر می‌توان قلمداد کرد و شباهت‌های زیادی نیز بین این دو شهر دیده می‌شود. چند فرهنگی و زیست انسان‌های مختلف با فرهنگ‌های گوناگون چیزی است که در روستای پرجمعیت بهارستان  وجود دارد و مدیران آینده این شهر باید از این موضوع به عنوان یک فرصت در توسعه فرهنگی و اجتماعی شهر نگاه کنند. در این زمینه شهر جم نیز تجربه‌ای بزرگ‌تر و کلان‌تری دارد که روستای بهارستان می‌بایست در همین ابتدای شهر شدن از تجربه‌های موجود در شهر جم استفاده کند.

بهزادی در پاسخ به این سوال که به نظر شما اولین شهردار بهارستان باید چه روندی را در پیش بگیرد تا گرفتار مشکلات معمول در شهرداری‌ها نشود، بیان کرد: اولین شهردار بهارستان در ابتدا بیش از آنکه با یک جمعیتی بنام شهر روبرو باشد در حقیقت با یک روستای بزرگی روبرو است که اصطلاحا ماهیت “روستا شهری” به خود گرفته است و نمی توان انتظار آنچنانی از او داشت.

کنشگری‌های اجتماعی و باورهای فرهنگی در گام نخست بسیار مهم هستند

فعال سیاسی و اجتماعی استان بوشهر خاطرنشان کرد: تعادل بخشی در فاصله‌ای که روستای بزرگ بهارستان با شهر کوچک بهارستان می بایست داشته باشد از حساسیت‌های ابتدایی است که شهردار اول باید مدنظر قرار دهد. کنشگری‌های اجتماعی و باورهای فرهنگی در گام نخست بسیار مهم هستند. البته به باور من و به دلایل مختلف، روستای بزرگ بهارستان با گرایش‌های شهری، در ابتدای کار در دل خود، سادگی روستا را مانند دو شهر دیگر شهرستان مانند ریز و انارستان ندارند و غالباً از مناسبات اقتصادی و اجتماعی روستایی برخوردار نیست.

وی اضافه کرد: نزدیکی و رفت و آمدهای بسیار زیاد مردمان این شهر با شهر مرکزی جم، از مهم‌ترین دلایل این موضوع است. شهردار این شهر باید در گام نخست توازن در این مناسبات را حفظ کند. از طرفی یقینا منابع مالی ناپایدار، ضعف نیروی انسانی و فنی و …در ابتدا مشکلاتی را برای شهر بهارستان مانند هر شهر نوپای دیگری ایجاد می‌کند که البته مجاورت این شهر با شهر مرکزی جم می‌تواند بعنوان یک نقطه قوت و برطرف کننده مشکلات به صورت کوتاه مدت عمل نماید.

کارشناسان شهرداری به طور صحیح انتخاب شوند

بهزادی تصریح کرد: نکته بسیار مهم دیگری که در این ارتباط وجود دارد این است که شهر کوچک بهارستان، نباید اجازه دهد که  مسائل مالی و کمبود منابع مالی پایدار آن با مشکلاتی همچون عدم انتخاب صحیح کارشناسان، عدم استفاده از فرصت‌های موجود (به دلیل ضعف مدیریتی و اقتصادی) تشدید شود. یک شورای قوی و با بینش عمیق می‌تواند در این راستا به شهر کمک کند.

وی افزود: اگرچه محدودیت منابع مالی در شهرهای نوپا خود عامل اصلی در دامن زدن به سایر مشکلات می‌شود اما مقایسه شهرهای مختلف نشان می‌دهد که یک شهردار و یا یک شورا و یا حتی یک کارشناس خوب در یک شهر، نقشی اساسی در کاهش مشکلات مالی و مادی شهرهای کوچک دارد. بدون شک بهارستان از این ظرفیت برخوردار است و انسان‌های توانمندی در این شهر زیست می‌کنند.

فعال سیاسی و اجتماعی استان بوشهر در پاسخ به راهکارهای سرمایه گذاری و در آمدزایی در شهرداری بهارستان اظهار داشت: بهارستان و هر کدام از دیگر شهرهای شهرستان جم هرگز نمی‌توانند به “جهش در توسعه ” آنگونه که در شهر مرکزی شاهد بودیم را برنامه‌ریزی کنند.دلیل این امر این است که جهش توسعه در شهر مرکزی جم درون‌زا نبود و عوامل بیرونی مانند نفت و گاز و ضرورت‌های ملی باعث این جهش شد.

سرمایه‌داران حلقه مفقوده توسعه و پیشرفت یک منطقه هستند

وی ادامه داد: چیزی که برای بهارستان، ریز و یا انارستان اتفاق نخواهد افتاد. لذا طبیعی است که شاهد رشد و توسعه لاک پشتیی شهرهای نوپایی چون بهارستان باشیم. در عین حال اگر بهارستان می‌خواهد در همین توسعه لاک پشتی که فرض ما است گرفتار نشود و در حقیقت متوقف نشود؛ به باور من می‌بایست از سرمایه‌داران شهر استفاده کند. چیزی که حلقه مفقوده توسعه شهر جم محسوب می‌شود.

بهزادی ابراز کرد: یکی از چالش‌های مهم شهر جم این است که سرمایه‌داران شهر مشارکت جدی در توسعه شهر ندارند و انسجام عمومی در حوزه‌های اقتصاد شهری رخ نمی‌دهد. بهارستان اگر می‌خواهد در شهر نوپای خود درآمدزایی پایدار داشته باشد چاره‌ای جزء استفاده از این ظرفیت ندارد. شهرداری باید برنامه و مشوق‌هایی برای سرمایه‌داران شهر داشته باشد که آن‌ها در همین ابتدا شهرگریز نباشند و به سرمایه‌گذاری در شهر افتخار کنند.

وی عنوان کرد: متاسفانه گاهی شنیده شد چندین سرمایه‌دار مهم شهر جم به دلیل عدم انگیزه کافی و حتی برخی موانع سرمایه‌گذاری در شهر جم سرمایه گذاری نمی‌کنند و عموما سیاست‌های شهرداری را عامل این امر می‌دانند. بهارستان باید در نظر داشته باشد به این چالش مهم گرفتار نشود.

 تأخیر دولت در تعیین تکلیف لایحه جامع تقسیمات کشوری به ضرر بهارستان بود

علی اکبر قیصری  اظهار داشت: برخی از روستاها با داشتن ظرفیت مناسب به جای آن که کوچک‌تر شوند، بزرگتر از قبل می‌شوند و نیاز دارند با این افزایش جمعیت امکانات بیشتری به آن‌ها اختصاص یابد. دولت می‌تواند با ایجاد شهرهای کوچک، علاوه بر جلوگیری از مهاجرت روستانشینان به شهر، در توسعه امکانات زیربنایی روستاها گام مؤثری بردارد.

فعال رسانه‌ای شهرستان جم با بیان اینکه شهر شدن بهارستان از مطالبات بحق مردم بهارستان است، عنوان کرد: روستای بهارستان جم با حدود ۶ هزار جمعیت از جمله روستاهای مهاجرپذیر استان بوشهر است که روند افزایش جمعیت در آن همچنان سیر صعودی دارد و برای توسعه بیشتر و انجام بهتر امورات، این روستا باید به شهر ارتقا یابد که این اتفاق به گفته مسؤولان در هفته آینده رسما ابلاغ می‌شود و شاهد شهرشدن بهارستان هستیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر روند ساخت و سازهای غیر اصولی ادامهٔ پیدا کند و همچنان شاهد تأخیر بیشتر در زمینه شهر شدن این روستا باشیم، قطعا در زمینه معابر، کوچه‌ها و مسیرهای مواصلاتی در آینده دچار مشکلاتی زیادی خواهد شد. روستای بهارستان شهرستان جم، با وجود افزایش جمعیت و گستردگی محیط روستا، با دهیاری و شورایی با امکانات و توان اجرایی کم نمی‌توان به خوبی آن را مدیریت کرد.

قیصری با انتقاد از تأخیر دولت در تعیین تکلیف لایحه جامع تقسیمات کشوری برای این روستا گفت: متأسفانه برای تعدادی از فعالان اجتماعی سؤال است که این روستا با وجود جمعیت زیاد و دارا بودن آیتم‌های شهر شدن، چرا از ارتقاء باز مانده بود. از 9 سال گذشته تاکنون موضوع شهر شدن بهارستان مطرح است.

این فعال رسانه‌ای با بیان اینکه بعد از ارتقاء روستا به شهر، در زمینه‌های آموزشی، بهداشتی و اشتغال جوانان تغییراتی خوبی ایجاد خواهد شد، افزود: شهروندان بهارستانی امیدوارند با همکاری مسؤولین و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی موضوع مهم شهر شدن بهارستان هرچه زودتر به اتمام برسد.

مردم از ارتقا بهارستان به شهر خوشحال شدند

رسول آبستان یکی از شهروندان بهارستانی است که به خبرنگار فارس گفت: از 9 سال گذشته که موضوع شهرشدن بهارستان مطرح است از نمایندگان سابق و فعلی مجلس و فرمانداران شهرستان وعده‌های زیادی را شنیده بودیم و در سال جاری نیز که این موضوع مجددا مطرح شد امیدی به ارتقا به شهر نداشتیم.

وی تصریح کرد: مشکلات زیادی به خصوص در حوزه‌ ارتباطات و مخابرات در بهارستان وجود دارد و ارتقا این روستا به شهر زمینه توسعه و پیشرفت و رفع مشکلات موجود را سبب می‌شود و مردم از استقرار شهرداری رضایت دارند و خوشحال هستند.

علی قاسمی دیگر شهروند بهارستانی است که به فارس گفت: شهر شدن بهارستان قطعا به نفع مردم خواهد بود و یکی از مطالبات جدی مردم طی سالیان گذشته موضوع ارتقا به شهر بود که خوشحالیم با تلاش مسؤولان و نماینده مجلس بالاخره وعده‌ها به واقعیت تبدیل شد و بهارستان در آستانه ارتقا به شهر قرار دارد.

ساختمان دهیاری برای ساختمان شهرداری درجه یک هم مناسب است

دهیار بهارستان گفت: استقرار شهرداری در بهارستان یکی از خواسته‌های به حق مردم بوده و این اتفاق بعد از گذشت چندین سال در حال عملی شدن است. دولت در این سال‌ها توجه خوبی به بهارستان داشته اما گستردگی محلات سبب شده تا اهالی بهارستان بعضا خدمات خوبی را دریافت نکنند.

حسین یاراحمدی افزود: بهسازی کوچه و معابر بهارستان، بازگشایی قسمتی از بلوار اصلی، تکمیل ساختمان دهیاری در سه طبقه با پیش بینی فضای مورد نیاز شهرداری درجه یک، پیگیری جهت آغاز عملیات احداث چمن بزرگ مصنوعی بهارستان، اتمام اسکلت ساختمان دوطبقه ۶ کلاسه مدرسه میلاد و پیگیری جهت شروع بکار مدرسه ۱۲ کلاسه آسیه که بزودی آغاز خواهد شد بخشی از اقداماتی است که طی دو سال گذشته انجام شده است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین پروژه سال‌های گذشته ساماندهی اکثر مسیل‌های شهر است و  احداث خیابان نخلستان که بارترافیکی بهارستان را متعادل نموده نیز از دیگر اقدامات ارزشمند شورای سابق بهارستان است.

یاراحمدی خاطرنشان کرد: ساختمان دهیاری بهارستان در سه طبقه سال جاری به بهره برداری رسیده که فضای مورد نیاز یک شهرداری درجه یک نیز پیش‌بینی شده و با ارتقا به شهر، ساختمان دهیاری به ساختمان شهرداری بهارستان تبدیل می‌شود.


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !