یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ | سال جهش تولید

حمله سگهای ولگرد به شهروندان اهرمی/ مردم خواستار جمع آوری سگهای ولگرد شدند

این روزها معضل سگ‌های ولگرد برای مردم اهرم تبدیل به یک دغدغه دائمی شده و خواستار جمع‌آوری این سگ‌های ولگرد هستند.

آخرین اخبار
۰۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۲
اشتراک گذاری :
به گزارش سپاس ؛

به گزارش سپاس، به نقل از تنگستان نما، این روزها معضل سگ‌های ولگرد برای مردم اهرم تبدیل به یک دغدغه دائمی شده و خواستار جمع‌آوری این سگ‌های ولگرد هستند.

هر چند هر از گاهی با خبر گزیدگی یک شهروند توسط سگها و یا تصاویری از گرفتن غیرانسانی این سگ ها بار دیگر این بحث پرونده ساماندهی سگ های ولگرد داغ می شود، ولی در کل، این پرونده همچنان بی نتیجه میان سازمان های متولی دست بدست می شود.

در روزهای اخیر در فضای مجازی بحث حمله سگ های ولگرد به دو شهروند اهرمی مطرح شده بود، این روزها جولان سگ‌های ولگرد در اهرم سبب رعب و وحشت مردم شده است، بسیاری از این سگ‌ها بیمار هستند و حضور آنها در سطح شهر در حال تبدیل شدن به یک خطر بهداشتی است.

مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگ های ولگرد، شیوع بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان مانند هاری، کیست هیداتیک و سالک است.

از سویی دیگر کنترل و پیشگیری از بروز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان از دغدغه های شهروندان است که با جمع آوری، عقیم سازی این حیوانات و احداث پناهگاه نگهداری از آنها می توان به بخش بزرگی از نگرانی ها پاسخ داد.

این روزها مردم اهرم با پدیده‌ای به نام  سگ‌های ولگرد در سطح شهر مواجه هستند و اگر در ساعات پایانی شب و یا ساعات اولیه صبح چرخی در سطح شهر بزنید، جولان سگ‌های ولگرد را به وفور خواهید دید بسیاری از این سگ‌ها بیمار هستند و حضور آنها در سطح شهر در حال تبدیل شدن به یک خطر بهداشتی است.

با وجود زباله ها و پسماندهای مغازه داران، بازار روز اهرم در ساعات پایانی شب محل امنی برای اقامت سگهای ولگرد وایجاد رعب و وحشت مردم تبدیل شده است.

در برخی از مناطق حاشیه شهر اهرم از جمله مسکن مهر اهرم وجود سگ‌های ولگرد بیشتر از سایر مناطق است تا حدی که وجود این سگ‌ها سبب رعب و وحشت مردم به ویژه کودکان می‌شود.

خبری در فضای مجازی پخش شده است که در شهرك ازادگان در كمال ناباوري يك زن جوان با يك دختر بچه تقريبا ٥_ ٦ ساله در گوشه اي از خيابان مورد حمله چند سگ ولگرد قرار گرفته اند، که با کمک مردم نجات پیدا می کنند.

Afbeeldingsresultaat voor ‫سگهای ولگرد‬‎

هر روز از این نوع حوادث در شهر شاهد اتفاق آن هستیم که در چند ماه اخیر به اوج خود رسیده و متاسفانه با وجود اینکه سگ های ولگرد تا کنون بسیاری را روانه بیمارستان کرده اند، هیچ کس جوابگو نیست.

شاید ارجاع چنین معضل و مشکلی به فرماندار زیبنده نباشد ولی به هر حال وقتی پای امنیت و آرامش مردم در میان باشد باید شورای تامین شهرستان ورود کرده و با دستورات لازم به مسئولین مرتبط نسبت به رفع این معضل و جمع آوری سگ های ولگرد اقدام شود تا از خطرات بعدی جلو گیری شود.

خيابان‌هاي اهرم محل خواب سگ‌ها است

یکی از شهروندان اهرمی با اعلام نگرانی از افزایش حضور سگ‌های ولگرد در معابر شهری به خبرنگار تنگستان نما گفت: روزانه صبح که برای نان به نانوایی مراجعه می‌کنم بیش از 15سگ دسته جمعی سر خیابان هستند و اگر به کسی حمله ور شدند معلوم نیست چه بلایی سر آن فرد بیاید.

وی افزود: ما نگران حضور سگ‌ها در شهر هستیم، حضور سگ‌های بدون صاحب و ولگرد سبب ترس کودکان، نوجوانان و بانوان شده و به چهره شهر اهرم که یک شهر گردشگرپذیر است سیمای ناخوشایندی داده و از سوی دیگر خانواده‌ها نگران وجود بیماری هاری در میان این حیوانات سرگردان هستند.

Afbeeldingsresultaat voor ‫سگهای ولگرد‬‎

سگ‌های ولگرد راحت در طول در خیابان قدم می زنند

یکی دیگر از شهروندان اهرمی در گفتگو با خبرنگار تنگستان نما با اشاره به این نکته که باید مسئولین در این زمینه با تمام ظرفیت به میدان بیاید، اظهار داشت: حضور سگ‌های ولگرد در خیابان و معابر شهری، تأثیرات منفی به همراه دارد.

وی با تأکید بر این نکته که حضور سگ‌های ولگرد به سیمای شهری ضربه می‌زند، افزود: حضور سگ‌های ولگرد علاوه بر زشت کردن چهره و سیمای شهری اهرم، موجب ترس و وحشت برخی شهروندان و کاهش سطح بهداشت شهری می‌شود.

این شهروندان اهرمی گفت: سگ‌های ولگرد آن‌چنان راحت در طول روز هم ممکن است به صورت چندتایی در خیابان قدم بزنند، دیگر از ماشین و بوق و سنگ هم نمی‌ترسند.

حمله سگهای ولگرد می‌تواند در روحیه مردم اثر مخرب بر جای بگذارد

عادل مقدس رئیس شبکه بهداشت شهرستان تنگستان گفت: خطرات سگ‌های ولگرد علاوه بر جراحاتی که می‌تواند به وجود بیاورند، در صورت هار بودن می‌توانند بیماریهاری را منتقل کنند و همچنین در بحث روان هم به دلیل وحشتی که ایجاد می‌کنند می‌تواند در روحیه مردم اثر مخرب بر جای بگذارند.

وی افزود: معضل سگ‌های ولگرد باعث شده مردم اهرم احساس خطر کنند و بارها و بارها مراجعات به شبکه بهداشت و بیمارستان موید این حقیقت تلخ است.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان تنگستان اظهار داشت: متولی این کار، همان‌طور که در قانون هست و کمیته‌های شهرستانی، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هستند که باید با تشکیل کمیته اتلاف سگ‌های ولگرد و دعوت از اعضا نسبت به تصمیم‌گیری و اقدام در این خصوص اقدام کنند.

رئیس شبکه بهداشت شهرستان تنگستان گفت: حیوان گزیدگی‌های اتفاق افتاده صرفاً برای مجموعه ما هزینه مالی دارد و برای هیچ‌یک از سازمان‌های دیگر هزینه‌ای ندارد چرا ک ما باید واکسیناسیون هاری را به‌سرعت بعد از گازگرفتگی به‌صورت رایگان تا پنج نوبت انجام دهیم، همان واکنشی ک سایر افراد بسته به ترس یا عدم ترسشان از سگ نشان می‌دهند.

در ماه های اخیر چند نفر از شهروندان اهرمی از حمله سگهای وحشی بی نصیب نمانده و برخی از آنها روانه بیمارستان شدند، براستی چه کسی پاسخگو خانواده این افراد هست؟ آیا مسئولین مرتبط خود را به خواب زده اند، خواهشمندیم به خاطر حال مردم بیدار شوید و اگر زحمتی نیست فکری به حال این معضل کنید که فرزندان این دیار در خطر هستند.

با بررسی وضعیت شهرها و روستاهای مختلف شهرستان تنگستان به این نتیجه می رسیم که مسئولان در زمینه ساماندهی و جمع آوری سگ‌های ولگرد تا کنون هیچ اقدام موثری انجام نداده اند که این موضوع در شهر اهرم به عنوان مرکز شهرستان تنگستان نیز گلایه همیشگی مردم را به دنبال داشته و سبب شده هر روز شاهد حضور تعداد زیادی سگ‌های ولگرد در معابر شهری و روستایی باشیم که این حضور شب هنگام بیش از سایر ساعات است.

به گزارش تنگستان نما، از آنجایی که بر جمعیت این سگ‌ها روز به روز افزوده می‌شود امیدواریم که مسئولان ذیربط به جهت پیشگیری از بروز هر گونه حادثه‌ای برای شهروندان نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد روش‌های اجرایی خود را تسریع بخشند.

انتهای پیام/

 


هیچ کامنتی برای نمایش وجود ندارد !